Běžky jsou zase IN

Existuje celá řada zimních sportů, a mezi ně patří běžkování. Běžky jsou skvělou volbou jak ubrat kila a zároveň relaxovat. Na běžky můžeš vyrazit sama nebo s kamarádkou a kromě zdraví si užiješ i příjemnou zábavu.

Na běžkách si skvěle užiješ zimní přírodu.

Jízda na běžkách je prakticky spojením více druhů sportů do jednoho. Máme tu běh, nordic walking a jogging. Tohle všechno ti nahradí jedna jízda na běžkách. Rozhýbeš si celé tělo a ještě uvidíš kus světa. V zimní přírodě a na čerstvém vzduchu načerpáš spoustu energie a svěžesti, která tě dobije daleko lépe než cvičení někde uvnitř.
Možná namítneš, že na běžkování je potřeba sníh, bez toho to nejde, a že naše zimy mívají poslední roky sněhu poskrovnu. To je na jedné straně pravda, ale na druhé tu je fakt, že pole jsou zasněžená každým rokem a na tenhle sport není potřeba tolik sněhu jako třeba na sjezdování. Zkus dát tenhle rok běžkám šanci!

Jak si vybrat správné lyže

Lyže si můžeš sehnat buď v kamenném obchodě, v půjčovně, nebo na internetu. Půjčovny lyží jsou skvělou záležitostí pro ty z nás, kteří lyžujeme opravdu jen rekreačně a nevyplatí se nám výbavu kupovat. Pokud se ale rozhodneš běžkovat přes zimu pro zdraví, vyplatí se běžky si koupit.

Nejdřív se zorientuj ve značkách a prodejcích. Každý nabízí trošku jiný sortiment a je velmi důležité, aby ti lyže i boty seděly. Například obchod Sporten ti může být dobrou inspirací. Důležitá je u běžek délka. Ta správná pro klasické ježdění je cca 20 cm vyšší, než je tvoje výška. U sportovních a bruslících běžek je to o něco méně.
Výběr hůlek také není jen tak. Měly by ti dosahovat až k bradě. Výšku hůlek nepodceňuj, pokud si vybereš moc dlouhé nebo naopak moc krátké, velmi rychle by tě začala bolet záda. Takové sportování se pak stane utrpením místo aktivního odpočinku. Další, co si musíš vybrat je vázání. Těch je několik druhů, přičemž dva jsou hlavní (SNS a NNN). Podle toho, pro které vázání se rozhodneš, musíš dále vybírat boty. Ne všechny boty sedí do všech vázání. U bot měj na paměti, že chceš-li běžkovat pro zábavu a sport, budou se ti hodit teplé kotníčkové boty. Nesmí nikde tlačit ani dřít. Neboj se v nich pořádně projít a prohýbat všemi směry. Špatná obuv ti zkazí celý zážitek. V neposlední řadě si urči cenový horizont. Například běžky od Sporten se pohybují v příjemném cenovém rozpětí, takže si každý vybere.

Jak se na běžky obléct

Musíš si uvědomit, že běžky jsou od sjezdových lyží opravdu daleko. Při oblékání použij vrstvení. Začni kvalitním termoprádlem a pokračuj tenkými vrstvami. Hodí se přilnavé, upnuté oblečení, které tě nebude omezovat v pohybu. Leginy a navrch nepromokavé kalhoty ti zaručí teplo i pohodlí. Tenké vrstvy oblečení se ti také vejdou spíš do batůžku, když se zahřeješ. Nezapomeň na rukavice a čepici. Zvlášť na volných prostranstvích, kde se hojně lyžuje, fouká většinou opravdu silný vítr. Je proto dobré se před samotným běžkováním trochu protáhnout a rozehřát, aby tělo nedostalo šok.

Teď už zbývá jen počkat na první sníh, popadnout běžecké lyže a vyrazit na výlety. Dáš si dohromady postavu, nadýcháš se čerstvého vzduchu a Vánoce si můžeš užít s čistým svědomím.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Comments are closed