Buď nezávislá! Udělej si řidičák

Také se už nemůžeš dočkat, až poprvé usedneš za volant? Ze všeho nejdřív si ale musíš udělat řidičák. Slečna ti poradí, jak vybrat správnou autoškolu a zvládnout řidičskou zkoušku na výbornou!

Jak najít dobrou autoškolu?

Vybrat si tu správnou autoškolu je opravdu hodně důležité. Jedině tak se vyhneš tomu, aby na tebe hulákal nepříjemný učitel nebo abys musela jezdit v autě, které sotva drží pohromadě. Nejlepší bude, když se zeptáš kamarádů, kteří už mají řidičák dávno v kapse. Zjisti od nich, jak to v autoškole chodí a jak probíhala výuka. Pokud ve tvém okolí nikdo takový není, projdi si internetové diskuse.

Jak probíhá kurz?

Zpočátku tě čeká několik hodin teorie, ale i tak se rozhodně nemusíš bát, že to budou jen nudné a suchopárné přednášky. Většina autoškol má učebny vybavené počítači a snaží se hodiny vést poutavým a zajímavým způsobem. Pak přijde ještě zábavnější část, kdy usedneš za volant a budeš se doopravdy učit řídit. Neboj, ještě předtím, než se vrhneš do běžného provozu, tě čeká několik hodin na cvičišti, kde budeš mít dost času všechno si pořádně vyzkoušet.

Jak dlouho to trvá?

Absolvování autoškoly trvá většinou dva až tři měsíce. Pokud bys na řidičák opravdu hodně spěchala, pak se můžeš přihlásit do expres kurzu, který zvládneš už za tři týdny. Musíš ale počítat s tím, že zrychlené kurzy bývají o něco dražší.

Kolik to stojí?

Je pravda, že autoškola není žádná laciná záležitost a budeš si na ni muset ušetřit nebo poprosit rodiče, aby ti pomohli s jejím zaplacením. Ceny se pohybují podle místa, kde bydlíš. Zatímco v Praze zaplatíš až dvanáct tisíc korun, v menších městech nebo na vesnici tě kurz může přijít až o polovinu levněji. Zrychlený, třítýdenní kurz stojí kolem patnácti tisíc korun. Některé autoškoly vycházejí vstříc studentům a mladým lidem s nabídkou kurzů na splátky bez navýšení.

Jak vypadá závěrečná zkouška?

Zkouška se skládá ze tří částí. Nejdřív tě čeká písemný test, na který se budeš připravovat během celé autoškoly, takže z něj určitě nemusíš mít strach. Pak přijde na řadu jízda v okolí autoškoly. Budeš tedy jezdit v ulicích, které dobře znáš nebo ses na nich pohybovala při cvičných jízdách. A nakonec půjdeš na ústní pohovor, který prověří, jestli se dokážeš dobře postarat o automobil.

V kolika letech si můžu udělat řidičák?

I když si autoškolu uděláš třeba už v sedmnácti letech, začít řídit můžeš až ve chvíli, kdy budeš plnoletá. Jedinou výjimkou je řidičské oprávnění „B1“ pro malé typy aut (musí vážit méně než 550 kg), které můžeš řídit už v sedmnácti. Moc jich není, je to například malý fiátek nebo Jawa montovaná v Česku.

Musím mít svoje auto, abych mohla jezdit?

Ne! Klidně můžeš prohánět auta svých kamarádů nebo rodičů, pokud si získáš tolik důvěry, aby ti je půjčili. Pak už ti nebude nic bránit v tom, aby ses vydala se svým klukem třeba na romantický výlet nebo na párty ke kamarádům.

Autorka: Dana

1 Comment
  1. Dobrý den. Můžu dělat řidičák na auto i v 65letech? Mám jen řidičák na motorku. Děkji za odpověď Alois Mikulášek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.