Tvůj první byt

Jednou nastane ten osudový den, kdy si řekneš, že by ses již konečně ráda osamostatnila. Možná tento krok přijde při odchodu na vysokou školu nebo jen s partnerem usoudíte, že byste rádi zkusili život na vlastní pěst. Nebo dáš přednost bydlení s partou kamarádek? Ať již je odpověď jakákoliv, musíš mít v prvé řadě své útočiště. Čím jej vybavit?

Dá se předpokládat, že tvůj první byt nebude nic moc, ale i tak na něj budeš vzpomínat s láskou po celý život. Jelikož se osamostatňuješ jako poměrně mladá, mnohdy ještě studující slečna, oceníš pokud

tu kytku doleva nebo doprava - toť otázka...
tu kytku doleva nebo doprava – toť otázka…

možno co nejnižší cenu. Proto se budeš rozhodovat mezi jednopokojovým bytem s kuchyní a koupelnou nebo upřednostníš více pokojů a spolubydlících, se kterými si ovšem ne vždy sedneš.

Zařizuj postupně

Nemůžeš za žádnou cenu očekávat, že si vybavíš kompletně celý byt z ničeho nic. Ono si to totiž vyžádá poměrně vysokou část financí. Zařizuj proto postupně – od věcí, které k životu potřebuješ nezbytně až po ty maličkosti. Jako první samozřejmě potřebuješ svůj pelíšek. Postel si můžeš vzít původní a třeba ji jen trochu zmodernizovat či vyměnit proleželou matraci za novou. Dále se ti vyplatí psací stůl a židle, aby ses měla kde učit, používat počítač či případně ze začátku i jíst. Menší skříň pro tvé oblečení si určitě své místo také zaslouží.

Kde vařit?

Jídlo je další nezbytná potřeba, bez které se neobejdeš. Dostatečně vybavená kuchyň tak nesmí chybět. Ne vždy bývá v obyčejných bytech kuchyňská linka v příliš dobrém stavu, ale nemusíš zoufat. Naštěstí lze sehnat poměrně levně, pokud se spokojíš s málem. Investice do sporáku rovněž není třeba, postačí ti dvouplotýnkový vařič. Nezapomeň na rychlovarnou konvici či třeba toustovač. O nádobí snad ani mluvit nemusím.

A už jen drobnosti

Za předpokladu, že koupelna je v relativně dobrém stavu, ti postačí již jen několik drobností. Zmíním například nutnost zřízení internetového připojení. Při výběru bytu rovněž zohledňuj lokalitu, ve které se nachází. Každodenní docházení na zastávku tě brzy omrzí. Postupem času se můžeš pustit i do dekorací. Nechce-li se ti za ně utrácet, zkus si něco vyrobit sama podle návodů na internetu.

Samostatné bydlení s sebou přináší spoustu výhod, ale na druhou stranu si budeš muset zvyknout i na nějaké ty starosti navíc. Záleží na tobě, jestli si vybereš kolej, vlastní byt nebo bydlení s kamarády, rozhodně získáš nové zkušenosti, zážitky a posuneš se na další úroveň.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.