Na co si dát pozor, když hledáš nový podnájem

Chystáš se právě přestěhovat a poohlížíš se po novém bydlení? A víš, jak na to, abys nakonec neprohloupila a neměla místo vytouženého bytečku jen kopu starostí navíc? Na co si dát pozor ohledně jednání s majitelem bytu a jak se nenechat ošidit, pravděpodobně většina z nás nějakým způsobem informovaná je. S technickým stavem bytu je to však mnohdy horší. Přiznejme si to, my dámy se často v takových parametrech nevyznáme. Několik důležitých bodů si teď proto projdeme společně.

Existuje několik položek, na které by ses měla ptát, ještě než se rozhodneš podepsat smlouvu. Pokud bys to neudělala, nejenom, že bys byla po čase nepříjemně překvapená, ale nakonec by ti nezbylo nic jiného, než závadu na vlastní náklady opravit – mnoho pronajimatelů bytů totiž nechtějí do svého majetku investovat potřebné peníze. Nemluvě o tom, že některé problémy by muselo řešit celé družstvo vlastníků bytů, což by se snadno mohlo stát poměrně složitou záležitostí.

Když je zima

Než se někam nastěhuješ, zajímej se o to, jaké je v bytě topení a jestli opravdu funguje, jak má. Vypadá to jako banalita, ale opravdu bylo už mnoho nespokojených nájemníků, kteří v zimě zjistili, že topení nefunguje jak má, nebo není místnosti možné vytopit z jiného důvodu, například kvůli netěsnícím oknům. Pokud nejsou okna vyměněná za nová, je to zvláště u starého činžovního domu problém. Ať budeš topit, jak budeš chtít, stejně ti bude zima a navíc protopíš obrovské částky zbytečně. V takovém případě se zeptej, zda je výměna oken v plánu, a pokud ne, raději na takovou nabídku nepřistupuj.

Velká voda

Další z věcí, které by tě mohly zaskočit, je nedostatečně odizolovaná střecha u podkrovních bytů či posledních pater v panelových domech. Nejen, že opět může docházet k teplotním ztrátám, ale střechou může pronikat vlhkost a do některých bytů dokonce i zatéká. Nepříjemným důsledkem je pak vlhko v bytě a někdy dokonce i plíseň, která je zdraví škodlivá. V takovém případě bohužel často nezbude, než obléknout pracovní rukavice a dlouho a úmorně čistit stěny, mnohdy bez dlouhodobého účinku.Pokud by v bytě byl takový problém, zvaž, zda se do ně vůbec nastěhovat.

Vysoké napětí

Dalším problematickým jevem mohou být špatně provedené rozvody elektřiny. Staré kabely ve zdech mají poměrně omezenou životnost a občas zkorodují. Kromě toho, že pak proud prostě nepoteče, kam má, se také může stát, že od některých zásuvek budou odletovat jiskry a přestanou být bezpečnými. Nejen, že je to nebezpečné pro tebe, ale navíc se může stát, že po zapojení některého přístroje dojde ke zkratu. Výměna elektrické sítě je poměrně časově i finančně nákladná záležitost, takže se takovému bytu raději vyhni. Nejen elektrické rozvody jsou však problematické, také bytové jádro může ukrývat časovanou bombu v podobě starých stoupaček, které mohou kdykoli vypovědět službu a mnohdy jsou vyrobeny ze zdraví neprospívajících materiálů. Zkrátka, na rozvody je vždy lepší dát si pozor.

Samozřejmě, že existuje mnoho dalších problémů, které v bytě mohou po technické stránce nastat. Zmínily jsme jen ty nejzávažnější. Každopádně bude lépe, když si s sebou na obhlídku nového bydlení vezmeš někoho, kdo technice rozumí, například přítele nebo bratra.

No Comments Yet

Comments are closed