Chtěla bych zvířátko. Je lepší pes, kočka, nebo křeček?

pesSnad každý touží po tom, aby doma měl nějakého toho mazlíčka. Ať už jde o kočku, psa nebo hlodavce. Někteří dokonce na rodičích dyndají koně nebo jiné větší zvíře. Ovšem mít své zvířátko je velká zodpovědnost a ne každého si můžeš dovolit vlastnit. Chceš se toho dovědět víc? Čti a vše uvaž.

Pes

Proč ho chceme – Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka, což je pravda. Pejsek je pro mnoho lidí věrný kamarád, některým postiženým lidem nahrazuje oči a uši, nebo se používá při práci s dětmi se sníženou pohyblivostí. Dá se i lehko vycvičit a tak získáš někoho, kdo tě bude poslouchat a zároveň s tebou bude kamarád. A pokud chodíš běhat nebo jezdit na kole, může ti být dobrým společníkem.
Můžu si dovolit ho mít? – Psa může mít vlastně každý, kdo netrpí alergií na srst a může s ním chodit na procházky. Pokud máte dům se zahradou, je to výhoda, ale pejska můžeš mít i v bytě. V domě se zahradou můžeš mít jakékoliv plemeno, ale do bytu se hodí spíše psi menšího vzrůstu s kratšími chlupy, pejsekprotože dlouhosrstého pejsánka bys musela často česat, abys pak neměla chlupy i v jídle.
Péče – Jak jistě známo, psi se musí často venčit – i když máte zahradu. Tvojí mamce by se určitě nelíbilo, kdyby tvůj mazlíček vykonával svojí potřebu do jejího záhonu s růžemi. Nejlépe pravidelně, aby si pes na režim zvyknul a nedělal nečistotu tam, kde nemá. Nejlépe hned ráno jakmile vstaneš, po obědě (až se vrátíš ze školy) a večer, aby se vyvenčil na noc. Nestačí ho ale pustit jen před dům a za deset minut ho vzít zpátky domů – pejsek se musí proběhnout, proto s ním aspoň na 10 minut někam vyraž (na kole, jdi si zaběhat, nebo jen obyčejnou procházkou) .
Na co pozor – Určitě víš, že dospělého psa zajímají fenky, nejvíce ty, které se právě hárají. Proto je třeba, aby jsi psa naučila aspoň povel ,,Ke mně!” . Majitel čistokrevné labradorky by určitě nebyl nijak nadšený z toho, že by měla mít štěnata s něčím jiným. Prevencí je, že psa připneš na vodítko ještě dříve, než se za svojí vyvolenou rozběhne. U fenek je to to samé, jakmile uvidíš jiného psa, rychle si jí chytni. Pozor by sis měla dát na velké psy, pokud vlastníš nějakého mrňouska, nerada bys, aby tvoje zlatíčko skončilo jako jeho svačina, že ne?
Výdaje – Samozřejmě budeš muset něco vysolit za krmení. Pokud nevíš, co je vhodné, poraď se s veterinářem, který ti u sebe založí kartu (něco jako u nás očkovací průkaz) se jménem pejska a údaji o očkování a prohlídkách. Za to se samozřejmě také musíš zaplatit. Ostatní jako je vodítko, obojek, nebo dokonce náhubek a pelech také něco stojí. Náhubek není nutností, pokud tvůj pes nemá tendenci kousat do lidí i do psů. Pelíšek bys měla mít v bytě, nebo alespoň nějakou deku u níž bude mít misky s jídlem a pitím. Pes musí znát své místo.
Souhrnem – Tak co? Ještě pořád chceš pejska? Nezapomeň také, že pokud pojedeš někam na dovolenou, musíš sehnat někoho, kdo tvého pejska bude krmit a venčit, když budeš pryč ( kamarádka, babička, sousedi…) . Pokud sis to nerozmyslela, už víš, co to obnáší! :-)

Kočka

Proč ji chceme – Kočička je přítulná, roztomilá a její srst je úžasně hebká. Navíc je mnohem méně náročná než takový pes a také chytá nežádoucí hlodavce. Kdo by ji nechtěl, že?
Můžu si dovolit ji mít – Kočička se proběhne sama a většinu času tráví venku, takže zahrada je pro kočku přímo ideální. Pokud tam roste taky nějaký ten strom, je to ještě lepší. V bytě může být kočička také, ale je třeba jí pořídit různé prolézačky a samozřejmě záchůdek.
Péče
– Kočička je, jak už bylo řečeno, docela nenáročná. Pokud si přivezeš domů koťátko, musíš ho naučit chodit na záchod kočka(kočičí, samozřejmě) a záchod alespoň 3x denně čistit a alespoň jednou za týden jeho náplň úplně vyměnit, záchůdek umýt a dát tam čerstvou podestýlku. Pokud máte zahradu, kočka časem záchod přestane používat a bude chodit ven. Přesto bys ho měla nechat na svém místě jako rezervu. Kočičku bys také měla samozřejmě krmit vždy, když si o jídlo řekne (kočky většinou mňoukají, nebo se lísají) . Vodu v misce bys měla měnit každé 3 dny.
Na co pozor – Pokud kočku necháš běhat venku, určitě ti přinese koťata. Není to vina špatné péče, kočku narozdíl od psa prostě neuhlídáš. Kocouři se zase toulají a někdy se i nemusí vrátit, takže je lepší ho nechat vykastrovat. To samé jde udělat s kočičkou, pokud nechceš koťátka. Kočky jsou také vázané na domov a tak pokud se budete stěhovat, je možné, že se vám kočička (nebo kocourek) ztratí, protože si tam buď nezvykne, nebo bude prostě hledat svoje staré teritorium.
Výdaje – Samozřejmě za krmení, případně záchůdek a podestlýku nebo nějakou tu prolézačku, tzv. škrabadlo. Vše bys měla najít v běžném zverimexu. Platit se musí i za veterináře, který kočku naočkuje, prohlédne a většinou vám doporučí ji odčervit a odblešit. Vhodné přípravky zakoupíš buď přímo u veterináře, nebo v lékárně. Pokud chceš kočičku chránit i před klíšťaty, doporučuji spíše nějaký rozprašovač, obojek je vhodný jen pro kočky do bytu. Proč? Kočička hodně leze, může se o obojek někde zachytit a…
Souhrnem – Chceš tedy kočičku? Ano, je nenáročná, ale nějakou péči také vyžaduje. Jestli chceš ovšem přítulné zvířátko a nemáš alergii, víš, jak zvládnout kočičku.

Hlodavec

Proč je chceme – Většinou je chceme proto, protože si nemůžeme dovolit vlastnit některé z výše uvedených mazlíčků. S hlodavcem sice není takové mazlení jako s kočičkou nebo psem, ale taky se může oprávněně nazývat domácí mazlíček.
Můžu si dovolit je mít – Jsou vhodní vlastně pro byt i pro dům. morčeStačí jim pořídit klec, kde budou bydlet a dát je na určité místo (hlodavcům vadí vlny z televize, které my neslyšíme a tak je lepší před zapnutím televize mazlíka z místnosti odnést, nebo ho vůbec do místnosti s televizí neumisťovat) . Králíka také můžeš na kšírkách venčit na nějaké té travičce, aby nebyl pořád zavřený v kleci.
Péče – Hlodavce vlastně jen krmíš a čistíš. K jídlu jim můžeš dávat speciální směsi, vodu a k tomu ještě nějakou tu zeleninu (zelí, salát, jablko) nebo zbytky z kuchyně (slupky od okurky, jablka, pro větší i od melounu) . Klícku v které žijí musíš samozřejmě čistit, aby se z místa, kde hlodavec bydlí, nestalo páchnoucí zákoutí. Jako podestýlka nejlépe slouží hobliny, pro králíky a morčata sláma nebo seno. Je také důležité, aby měli v kleci nějaký malý domeček, kde by se mohli schovat a měli soukromí. Křečkům se také líbí různé prolézačky a tzv. běhací kolo, kde může křeček běhat jak dlouho chce (běhá hlavně v noci, takže s ním raději nespi ve stejném pokoji) .
Na co pozor – Křečci mají zálibu v noci utíkat. Pokud ho tedy nechceš za tři dny najít utopeného v konvi na kytky, vždy se ujisti, že je správně zavřený. Také bys je neměla kombinovat s kočkama, kočky to špatně snáší a jsou potom nervózní. V horším případě ti v nestřežené chvíli nezabezpečeného mazlíka zakousnou vše kromě králíků na které si kvůli jejich velikosti netroufnou.
Výdaje – Jako u každého zvířátka za jídlo, klec, podestýlku a vybavení klícky. A dokonce i hlodavci potřebují veterináře, který je naočkuje, prohlédne a odčerví. No a nakonec možná i za rozkousané věci, které volně vypuštěnému mazlíčkovi přijdou pod tesáky… Souhrnem – Jak vidíš, hlodavec také nemůže zůstat bez péče, ale péče není zas až tak náročná, takže proč ne?

Zmiňovaného koně tu raději nebudu rozebírat, zabralo by to hodně řádků a z uvedených výdajů by se určitě mnohým z vás protočily panenky a šly by na vás mdloby a to nemluvím o té zodpovědnosti a o času, který takový kůň zabere.
Jinak doufám, že jste si osvětlily péči o různá zvířata a jejich pořízení ještě zvážíte a samozřejmě prokonzultujete s rodiči. Tak hodně štěstí! :-)

Text: Anička

35 Comments
 1. Wow super článek!!! To my máme kočku, ale možná budeme mít morče…..ještě jsme se nerozhodli…..tak díky za rady….máte faakt SUPER STRÁNKY!!!!! pa

 2. Pamatuju si, jak jsem jako malá chtěla strašně pejska, ale tehdy jsme ještě bydleli na činžáku a bylo by to tak trochu trápení zvířete. No, tak naši pořád ne a ne a ne..a já to oplákávala a přemlouvala je. Asi po dvou letech jsme si postavili rodinný dům a já byl přešťastná, že konečně budu mít svého pejsánka. Tak jsme si ho pořídili. Rasu vybral taťka – střední černý knírač. Údajně spolehlivý pejsek, inteligentní a chytrý..xD..Ovšem bavil mě asi prvních pár týdnů, ale protože pořád kňučel a naříkal, tak jsem s ním musela pořád chodit na procházky. Neměla jsem na nic jiného čas. No, máme ho do dneška a protože je hodně chytrý, tak má svoji hlavu a občas nás ani neuposlechne. Samozřejmě je už vycvičený, takže na povel poslechne. Nejsem taˇpravá panička, kterou by miloval ze všech nejvíc..To spíš taťku, který víc budí respekt a není to dítě. Tak už je to na tom světě..x)

 3. Nesnáším, když někdo říká, že pes v paneláku je týrání zvířete – přitom to vůbec není pravda a lidé se na to jen vymlouvají :-( !!! Můj názor!

 4. Pravda je, že i sebemši byt je lepší, než klec v útulku. Proto kdo bydlíte v paneláku a můžete, kupte si psíka z útulku! Bude vám vděčný, i kdyby měl bydle tjen ve vašem pokoji. Pejskovi to můžete vynahradit častými procházkami

 5. Ehmm..No to teda nevím..Jako možná nějakého domácího malého, který na vás nebude muset čekat až dojdete ve 4 hodiny ze školy..A ne nějakou dogu..Jakože měla jsem kamošku, která v bytě chovala dobrmana a ten z toho moc šťastný nebyl..

 6. My máme morče,králíka,tři myši a rybičky.Slušný zvěřinec,co? To morče je skoro úplné stejné jako to na vašem obrázku. Ještě by to chtělo něco o papoušcích a želvičkách.Mluvící korela je náhodou taky přítulná.

 7. My taky bydlíme normálně ve věžáku a máme psa, 2 morčata, rybky, andulku a jako třešničku na dortu jsme si teď pořídili kočku :D A nestěžuje si nikdo :D

 8. Samozřejmě, že se nebere v úvahu, že na něho nebudete mít čas!!! Můžete mít klidně vilu a psa, ale pokud se mu nebute věnovat, pes štastný nebude ani když bude mít zahradu. Jinak pejsek v paneláku není TÝRÁNÍ :-) .

 9. stejně tak se psovi můžete věnovat(očemž pochybuji, protože polovinu lidí to za chvilku přestane bavit a většina druhé poloviny nemá čas), ale když nemá prostor a volnost a nemůže se pořádně proběhnout aspoň 2x denně taky šťastný nebude…a myslím že kdyby si pes mohl vybrat, tak by si vybral spíše tu zahradu…podle mě pes na zahradě je mnohem více šťastnější než v paneláku…těch psů v paneláku je mi docela líto…

 10. Záleží to taky na typu psa a na majiteli!!! Ale pejske v paneláku může být někdy mnohem šťastnější než pes na zahradě v kotci!!!

 11. to je pravda, ale většinou to tak nebývá…
  my máme rodinný barák a já jsem vždycky chtěla psa, ale táta psy nesnáší, protože všichni sousedé mají psy, takže se tam ani nedá spát, protože furt nějaký pes štěká a tátu z toho bolí hlava.Takže jsem se po třech letech neúspěšného přemlouvání rozhodla něco udělat…zašla jsem za jednou paní, která nabízela štěňata…pejska mi dala zadarmo, protože není čistokrevný(matka je zlatý retrívr a otec neznámý), a ostatní musela utopit, protože je nikdo nechtěl, ikdyž to byli nejkrásnější psi, jaké jsem kdy viděla(všichni chtějí jen čistokrevné psy a stejně po půl roce skončí v útulku)…no a přivedla jsem Gregora(tak jsem ho pojmenovala)domů…táta hrozně vyváděl a řval, ale Gregora už máme 3 roky a všichni ho máme rádi…je strašně krásný a hodný(ikdyž je to trochu lump)a každý ho jen chválí a dokonce nám občas někdo zavolá, že by Gregora koupil…

 12. jo, a můj spolužák má psa…oni mají rodinný domek a zahradu, ale přesto mají psa doma v kleci…a já to vůbec nechápu…to jako aby jim neponičil venku kytky, nebo co?

 13. Ja mám doma jedného ťuťumuťu zajačika Biancu(mala som aj krajšieho-milšieho ale ten nám vydržal 2 mesiace, zomrel na kokcidiózu :°-( ja cem naspäääť! ale zas ani Biuša neni zlá ,aspoň mi ju nahradí). Potom som mala aj čierneho Mucka ale museli sme ho dať jednému ujovi, hádam sa oň dobre stará(museli sme kvôli mame, tzv. liezol jej-zajko-na nervy..jej všeličo ide na nervy.. >:-( ).

 14. Mali sme najkráásnejšieho škrečuľka aký kedy mohol byť(však bol môj, čo sa iné o ňom dá povedať). Volal sa Hamtarko a vedel polhodinu vyše, spať hore bruškom na ruke. Vedel behať po operadle gauča, na ktorého koniec som dala knižku-mostík, a tá viedla na ďalší gauč-menší. Hamík vôbec nechcel spanúť, a behal tak extra rýchlo!Jú! Ten mi však pred 2 rokmi zomrel…venčila som Muca po byte, nechtiac skočil do Hamčovho akvára, tak som zobrala domček či je v poriadku a že “jéj ako pekne spinká”..a vidím..mravce…zomrel..ježiši to bolo hrozné..maličký náš!! Dožil sa 2 a pol roka. Pozdejšie ešte keď žil sme mali škrečka Pufka-toho istého druhu(džungarský), lebo sme ho chceli dať spáriť s Hamtarom(čo bola vlastne samica ale sa mi páčilo to meno tak pre mňa to bol samček :-D ) ale veľmi sa samozrejme bili(šak to sme v tom ešte neboli dáki experti). Tak Pufko šiel do klietky. Ten bol viac ľakoš, tak som sa ho kus bála, ale veď čo, potom som mu porozumela a bolo dobre. Potom k nám prišli Džudža s Ňurkom-tiež džungáre, a boli spolu lebo som dávno chcela dvoch. Potom mali niekoľko vrhov zlatučkých malých…ale to ešte predtým ako sme kúpili moje prvé sýrske-Mimi a Speede(krátkosrsťáčka a dlhosrsťák) a oni mali moje prvé mladé. Takže už som mala z oboch druhov mladé. Zo sýrakov som mala najradšej tzv. Kríženčatko:-D ale muselo ísť do obchodu s ostatnými, 2 sme si nechali, tiež krátkosrsťáčku a dlhosrsťáka-Spaerkly a Simpla. Džunarské mladé sme si zato nechali kus dlhšie. Potom pribudol k členom rodiny džungár Hamupipi. Bol to hrooozný ľakoš. Taký u nás asi ešte ani nebol. Ale potom keď už bol u nás vyše roka a kvôli mame sme ho museli predať :-( už sa celkom skrotil chudáčik, čo by som ani nepovedala. :°-( Božemôj.. Čo ja viem kto tu ešte bol :-D To je jedno, ja som zabudla:-D ale raz som ich mala dokopy 34!! Teraz mám už iba sedem:-( Aha a vlastne Džudža zomrela, tak k Ňurkovi pribudla Jerry JR-ka(Džery Džejárka). Vlastne ona bola Jerry JR, ale sa zistilo že je to samička. :-D Raz sa tak krááááásne dobiela prefarbila do zimnej srsti(tento rok v zime) ale ona zomrela-ako Džudžka-na nádor. Praskol jej a bola dead. Bol to taký kľuďas že som myslela že sa skrotí na Hamtara. Ňurko už vystriedal dve, teraz je sám(že mi toľko vydržal!) a je už staručký, určite zomrie… potom mám sapphire džungáre(také až sivé) Polly a Georga, sapphire je krásna farba:-D Agouti je nromálna, aká je všade-biele bruško, čierny pásik, tmavý(hnedý alebo tmavohnedý, alebo do tmavosiva) chrbátik. Sapphire je vlastne to samé, ale chrbát je taký svetlosivý a menej vidno pás. Hentí dvaja hrozne cvakajú keď ich mám na ruke:-D Oni to sú takí..ale už je to lepšie..ale síce oni len tak jemne urobia cvak do prsta, ja sa ak blbá zľaknem. :-D Ale už sú zlatší, veľmi milučkí. Mali už aj 4 mladé ale na druhý deň už neboli :-( Teraz sa pária tak držte palce, ať budú malé sapphiráky! :-D A potom je to už len Coliseumka, zas bývalý Coliseum. :-D Je to sýrsky škrečok, trochu ľakoš ale učí sa. Je to,aspoň myslím, potomok Mimi a Speedeho. No a plus ešte zajko Bianca. Toto je všetko čo mám, a ešte mi ocino z Bratislavy(robí tam) donesie pearl džungáre-dva-dúfajme-a dúfajme že sa bdú znášať. :-D Pearl to je nádherná farba, tú chcem už možno rok a teraz ju budem mať. :-) Sa teším. Škrečok je to džungarský, ale celý biely, a väčšinou vidno aj kus pásika, ale iba kus. :-) Náádhera. Jú, sa teším! A ešte s čiernymi očami. :-D

 15. tak to já mám momentálně akorát kočku =), jinak zvířat sem už vystřídala mraky, ale už poumírali…třeba jednou sem si koupila křečka v takovym blbym zverimexu a po dvou dnech pošel…nejspíš nějaká nemoc, pač byl mladej

 16. jéžiš :-D…..reklamovat..oni s tím asi nic nenadělí, neví jestli je nemocný nebo ne. U takových malých zvířátek se to nepozná – bohužel. A nejsou žádný výrobek aby se reklamovali ……..:-(

 17. No, tak vidím jak tady všichni kritizujete lidi, co mají na zahradě psa a mají ho v kotci, my t tak máme taky, nebombardujte mě hned, že je to týrání atd.. S naším psem (a určitě i s mnoha dalšíma co sou v kotcích) je to totiž tak.. Náš Maxík, má příšerný sklony k utíkání, jakmile se dostane z kotce na procházku, chvililililinkuz nedáváte pozor a frnk! Je v tahu.. Takhle se nám už asi 5× rozběh za srnama, za autem, a nebo prostě jen tak.. A takhle je to s ním odmalička a to i když s náma bydlel v baráku.. Takže někdy se to bohužel jinak nedá vyřešit.. (Mi osobně je ho taky trochu líto.. :()

 18. mno.my máme fenku německýho ovčáka a máme jí na zahradě celej jeho život.každej den
  má procházku a dokonce si s ní přes den hraju a mazlim se.má krásnou velkou zaizolovanou boudu,
  ale přesto spí v altánku na stole:Dmno,ale přece jenom tomu psovy něco chybí.pořád nam
  skáče na kliku u dveří a snaží se dostat do domu.a ještě když třeba za sebou zapomenu
  zevnitř zamknou,tak to Agátku za chvilku vidim,jak se hrabe ke mě do pokoje!je
  teda asi trošku vybíravá,protože takový ty psí dobrůtky jí nevoněj!jak si jí rozmazlujem.
  takže podle mého názoru pes nestojí jenom o velkou zahradu a o kosti,ale hlavně o hodný páníčky.

 19. My doma máme fenku Nefu už 4 roky, a já mámu přemluvam aby mi koupila dalšího psa.. aby měla Nefinka kamaráda.. ptže máme 2 boudičky… a jáchci toho, co měla máma, když byla malá.. tak zatim to vypadá dobře… se tešim… páá.. jinak.. v paneláku to asi na velkýho psa neni… ale proč ne když se mu tam líbí.. :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.