Garfield – nejlínější chlupatá koule všech dob

Nevrlost, obezita a sebestřednost, to všechno vystihuje tohoto slavného kocoura. Proč je vlastně tak oblíbený?

Veselé kreslené příběhy se staly kultovním komixem

Jednoho dne dostal kreslíř Jim Davis nápad. Tento nápad se později ukázal jako největší příležitost v jeho životě. V hlavě se mu zrodila kreslená postavička s osobností, která zde ještě nebyla. Šlo právě o tohoto legendárního kocoura.

Jako malý vyrůstal Jim na farmě s pětadvaceti kočkami, takže pro inspiraci opravdu nemusel chodit daleko. Tak vznikl Garfield a samotného kreslíře má představovat právě Garfieldův neschopný páníček Jon Arbucle.

Pohroma s devíti životy

Cynický kocour okamžitě pobláznil svět svým osobitým humorem. V Americe se stal téměř národním hrdinou. Připomínal jim totiž jejich vlastní životy. Zaujal dokonce víc než ostatní komiksoví hrdinové s nadpřirozenými schopnostmi, kterými je Amerika tak proslavená.

Garfiel se poprvé objevil v roce 1978 v komiksových stripech. Tyto krátké tříokénkové příběhy nyní pravidelně vycházejí ve více než 2 500 magazínech a časopisech po celém světě. Naše chlupatá koule však dobyla srdce svých fanoušků i vlastní televizní show, hrami a filmy. Garfield se stal dokonce tak populární, že našel své místo v Guinessově knize rekordů. Ne však kvůli své váze, ale jako nejrozšířenější komiks na světě.

Jediný kocour, který nedopadá na všechny čtyři

Je toho hodně, co tento kocour nesnáší, a málo toho, co má rád. Samozřejmě je jeho největší láskou on sám. Dále zbožňuje jídlo a líbí se mu, když je ho hodně. Na dalším místě je spánek (nejlépe přerušovaný jen jídlem) a hned po něm šálek kávy silné tak, že mění skupenství. Nesnáší pošťáky a s oblibou jim trhá uniformy a vyloženě nemůže vystát pavouky, myši a pondělí. Obzvláště pokud se jedná o pondělí třináctého. Kapitolou sama o sobě jsou diety a jeho otravný psí kamarád Odie.

Garfield tento rok oslavil své třiatřicáté narozeniny, ale stále nevyšel z formy. Za tu dobu podstoupil několik výrazných změn, například v kresbě. Ta se změnila natolik, že byste svého oblíbeného hrdinu ani nepoznali. Zezačátku totiž připomínal spíš obtloustlého buldoka než dnešní sympatickou kočku.

Věděla jsi, že…? Kreslené stripy měly být ze začátku hlavně o Jonovi. Garfield měl vystupovat pouze jako vedlejší postava. Brzy však Garfield odkázal páníčka do patřičných mezí a nyní baví diváky jako hlavní postava v celé své kráse.

Myš? Ne, díky

Pokud vás Garfield zaujal stejně jako mě, určitě si o něm budete chtít ještě něco dozvědět. Na následujících webových stránkách si můžete přečíst další informace o něm a komixy s ním. Možná je tento kocour líný, sobecký a cynický, ale rozhodně se s ním nebudete nudit.

www.garfield.com – oficiální stránka o Garfieldovi, kde každý den vychází v angličtině jeden nový strip.
www.kusma.cz
– nejrozšířenější český blog o Garfieldovi.
www.garfield.cz
– české stránky věnované tomuto nenažranému kocourovi.
www.crew.cz
– webové stránky českého nakladatelství, které vydalo už 33 komiksových knížek s Garfieldem.

Autorka: Marťa Baláková

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.