Pozorování rybiček uklidňuje. Pořiď si vlastní akvárium

Potřebuješ se občas pořádně odreagovat od učení či jiných povinností a pro zvířata u tebe doma není místo? Obdivuješ vodní živočichy a máš ráda pestré barvičky? Pak je na čase pořídit si vlastní akvárko. Čeká tě plno práce, ale výsledek bude stát jistě za to, a ty se potom budeš moci kochat pohledem na vydařený vodní ráj.

Akvárko plné pestrých rybiček bude tvojí chloubou

Jakou zvolit velikost akvária? To záleží čistě na tobě. Velikost se pohybuje od několika litrů až do tisíce kubických metrů. Domnívám se, že pro tebe do pokojíku by bylo nejvhodnější pořídit si akvárko do pět set litrů nebo i menší. K nejrozšířenějším patří lepená akvária, u nichž jsou skla slepena silikonovým lepidlem.

První kroky a údržba akvária

Myslíš si, že stačí zaplnit akvárko vším, co tě napadne a nebudeš se o něj muset více starat? To je hloupost. Přečti si, co všechno tě při pořizování a následné údržbě akvárka čeká a nemine.

TVOJE PRVNÍ AKVÁRIUM

1) Než poprvé naplníš akvárium, dej si pozor, aby bylo pořádně vydezinfikované.

2) Do pozadí akvária si můžeš pořídit tapetu podle vlastního vkusu.

3) Dno akvárka zasyp kamínky či pískem. Tady se můžeš vyhrát a postavit si svůj vodní svět podle libosti – někdo miluje mnoho vodních rostlin, jiný dá přednost dalším vymoženostem nebo skromnější “výzdobě”.

4) Zapomenout bys neměla ani na vodní filtr.

5) Důležité je sledovat teplotu vody, k tomu slouží topná tělesa či termostat.

6) Nemělo by chybět ani správné osvětlení – s výběrem zářivky si nech poradit v akvaristice.

7) Při nákupu rybiček si dej pozor na to, aby se spolu snesly; určitě bys byla nerada, kdyby si jedna pochutnala na těch ostatních. Nejlepší je se poradit s prodejcem.

8) Rybičky je vhodné dát do akvária až týden po jeho založení.

Tip: Toužíš spíše po nějakém chlupáčkovi nebo ještěru? Přečti si, jaké je to doma chovat fretky, hlemýždě nebo ještěry trnorepy. A zjisti, co obnáší péče o psa, kočku nebo morče.

NA CO NEZAPOMÍNAT?

1) Výměna vody a čištění záleží na velikosti akvárka, některé je potřeba čistit pravidelněji – jednou za dva týdny, jiná stačí jednou za měsíc.

2) Denně bys měla sledovat teplotu vody, zda je vše v normě.

To jsou hlavní zásady, kterých je potřeba se držet. Nyní se do toho můžeš pustit. Určitě budeš své rybičky ráda pozorovat, jak při krmení, odpočívání, tak i při spánku. A za nějaký čas přijde i doba rozmnožování, a třeba se ti akvárium obohatí o vlastním úsilím odchované rybičky.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

1 Comment
  1. Nejdůležitější v akvaristice jsou vždy RYBY! Od toho se odvíjí osázení nádrźe, dno, ph, dkh,dgh a podobně. Napŕíklad pro chov pancéřníćků či jiných sumečků je ideální zaoblené dno. Jako třeba Rataj profi soil, nebo drobný oblý štěrk. Nějaké betě k životu (ale ne k naprosté spokojenosti) postačí akvárium s kouskem zeleně na dně. Ostatní “klasické” ryby mají raději osázenou nádrž, nejlépe mnoha drobnolistými rostlinamy (-100l..). Nebo tŕeba čtverzubec – (pozor!* 99% druhů čtverzubců potřebuje brakickou vodu! Navíc jsou pro začátečníka velice nároční. ) potřebuje členité dno a mnoho zajímavých pŕedmětů ke zkoumání.
    Pŕed pořizováním akvária se na to podívejtě trochu profesionálněji. Spoustu rad najdete napŕ. na rybicky.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.