Cirkus – ANO nebo NE?

levCo se skrývá za scénou ohromující show v cirkuse? Pro návštěvníky cirkusu je možná veliká legrace sledovat, jak medvěd jezdí na kole nebo lev proskakuje obručí, ale dělají tohle zvířata dobrovolně? Za tímto výcvikem se skrývá mnoho utrpení…

Cirkusy mají u nás i v zahraničí velkou tradici. Jako malá jsi určitě chodila do cirkusů. Jasně, je to zajímavé, pozorovat zvířata, jak dělají takové kousky, které by sami od sebe určitě nedělali. Ale uvědom si, že cirkusová zvířata jsou zbavena všeho, co dělá život životem, zbavena svých přirozených pudů a zavírána v malých klecích, mnohdy nedostávají jídlo a pití v rámci výcviku a na cvičišti jsou různými metodami přinucována k akrobatickým kouskům.

Výcvik

Cvičitelé používají různé metody, chtějí mít co nejlepší vystoupení a neváhají použít jakékoli metody a pomůcky, jako jsou vidle, biče, bodce, elektrické obušky, plameny pochodní, obojky s hřeby do vnitř; nebo praktik jako bití a trápení hladem nebo žízní. Časté je i ovládání zvířat pomocí drog a sedativ.

Drezér úderem nebo bodnutím do citlivých míst na těle zvířete ovládá zvíře. Krotitel neustále zvířeti prokazuje svoji fyzickou a psychickou převahu a způsobuje mu tak stres. Cirkusová zvířata velmi často trpí duševními poruchami.

V manéži

Zvíře, které je takto neustále stresováno, zvládá těžko i výstup v manéži. Světla, křik a smích lidí, hlasitá hudba, to všechno ve zvířeti evokuje úzkost a nervozitu. Ale v zájmu vlastního přežití v manéži opakují naučené kousky.

Klece

Například zvířata, která mají ve volné přírodě teritorium o velikosti například 80 km2 , mají klec velkou třeba jen 2×2 metry. Dalším hrozným zážitkem pro zvířata jsou transporty! Zvířata jsou převážena v malých klecích, tísnící se s ostatními zvířaty, navíc nedostávají ani dostatečný příjem vody a pití.

O týrání cirkusových zvířat toho bylo napsáno hodně.

Bývalý zaměstanec cirkusu George Lewis sepsal o svých
zážitcích knihu Elephant Tramp. Tady je úryvek:

„Sadie, nejmladší slonice, byla velice plachá a vystrašená. Nemohla dělat své kousky a utekla z ringu obávajíc se potrestání. Chytili jsme ji, přivedli zpět, donutili ji lehnout a začali ji trestat pro její hloupost. Náhle jsme zastavili mlácení a koukali jsme jeden na druhého. Sadie plakala jako lidská bytost. Položila se na bok, slzy jí tekly dolu po obličeji a vzlykání napínalo její tělo.”

Co můžeš udělat?

Nepodporuj svými penězmi cirkusy se zvířaty, nepomáhej k obohacování lidem, kteří staví svou živnost na zneužívání zvířat. Žádej osvobození zvířat z cirkusů a varieté a volej k odpovědnosti společnost, která zvířata o svobodu připravila, aby jim ji buď znovu navrátila a nebo zvířatům zajistila klidné dožití, nejsou-li návratu do volné přírody schopna. A šiř co nejvíce informací o tomto problému., hledej a podepisuj různé petice.

www.svobodazvirat.cz – zde najdeš podrobnější informace

www.circuses.com – zde jsou k shlédnutí videa ze života cirkusových zvířátek

27 Comments
 1. No tak teda cirkus jsem neměla ráda ani jako malá nebo třeba jen když je někdy taková ta malá “stáj” kde chodí pořád dokola poníci a vozí děti,ale ted…toto je hrůza…

 2. Já si teda myslim,že cirkus je trapnej……………………..
  Jak různě třeba cvičej ty tygry a přepravujou je v náklaďákách v těch miniaturních klecích z místa na místo……navíc jak ty zvířata trápěj!
  I jako malá,sem se tam docela nudila, to je stejně pěkně trapný.
  To si radši zajdu na nějakej film nebo koupim tričko………
  Stejně ty komedianti a chlapy v těch vestách vypadaj jak debilové!!!!!
  Proč tohle podporovat?Existujou přece tak 10000x lepší nápady na využití volného času!!!
  Z cirkusu se mě jednuduše řečenu chce zvracet!
  Jeden velkej trapas!!!!!
  Říkám vám,tohle nepodporujte…….

 3. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Mně se zdá,že v poslední době už cirkus ztrácí svoji popularitu!
  Jen tak dál…….doufám,že to brzo ty trapáci,co jen trápěj zvířata zabalej!!!!!!!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. přesně tak souhlasím s vámi. V žádným případě by tohle normální člověk nepodporoval…a je fakt, že poslední dobou, už si do cirkusu zajde málokdo…:o) A TO JE DOBBŘEeeee!!!

 5. Pokud nějaká petice ale přijde..lidi si to většinou až tak neuvědomují…a ještě na to vodí svoje děti…

 6. Jojo přesně..ale tak je dobrý aspon podepisovat jiný petice na záchranu zvířat- třeba verlyb, pokusy na zvířatech..další odpornost a tak dále :/

 7. ja teda do cirkusu chodila ale po precteni tohoto clanku uz na to ani nepomyslim…vzdi jsem obdivovala jak to s tema zviraty umi ze s nimi musi byt v dokonalem souziti a prdlajs oni je trapi:(hnusaci

 8. Jednoznačně ANO pro cirkus.Cirkusy u nás mají velkou tradici a toho je třeba jsi vážit a podporovat.CIRKUSY BYLY, JSOU BUDOU!!!!!

 9. Za prvé, v ČR neexistuje jediný důkaz, kerý by potvrzoval nějaké týrání v cirkusech!!!Každý cirkus, který přijede do města, je kontrolován veterináři.V dnešní době začínají být kladeny podmínky i na chov a transporty cirkusových zvířat.Např. u cirkusu Jo-Joo.Pan Jaromír Joo, má pro svoje tygry moderní návěs, který je vysouvací a je tam i bazén.Navíc tygři jsou několikrát denně poštěni do výběhu.Takový Národní cirkus originál Berousek splňuje už několi let zpět normy a podmínky EU!!!O zvířata v cirkusech je náhodou postaráno po všech stránkách.Co je na tom, že se v mládí něco naučí a potom to jenom opakujou.Cirkusy mají v Evropě obrovské zastoupení.U nás je AČC-asociace českých cirkusů.Co je, ale nejpodstatnější, a to, že EVROPSKÝ PARLAMENT označil klasický cirkus se zvířaty za kulturní bohatství!!!CIRKUSY BYLY, JSOU A BUDOU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!MANEGE FREI!!!

  1. Nevím sice, kde tyto informace berete, ale já vím, že cirkus JO-JOO dostal v několika městech pokutu, za týrání zvířat. Konkrétně např. v Českých Budějovicích. Jak by se vám líbilo, být celý život zavřený/á v kleci, bez možnosti pohybu? Celý život opakovat několik naučených čísel, při jejichž nácviku by Vás bili? Nemyslím si, že je dobré lpět na starých tradicích. Dříve bílí vlastnili černé, muži vlastnili ženy. Z našeho ´´civilizovaného´´ pohledu je to barbarství. V jejich době to bylo přirozené. Možná, že se za pár let budou i naše děti na nás koukat, jako na barbary, protože jsme navštěvovali a podporovali nepřirozené držení a týrání zvířat. Neumí si snad na sebe vydělat sami, že to za ně musí dělat zvířata?

 10. Já osobně proti cirksusům nic moc nemám, ale cirkus už opravdu není co býval. Jednak se tam (jak už bylo zmíněno) poníci točí tupě do kolečka a to nic zábavnýho není. A za druhé: cirkus býval v dřívějších dobách znakem artistickýho umění, a to dneska teda podle mě není ani omylem. Poníci přece nejsou artisti.
  A myslím, že zprávy o týrání zvířat šíšří takoví ti radikálvoé, co by nějraději zrušili celý koloběh života. Každý si musí názor udělat sám a ne se řídit názory někoho jinýho. Toť vše ;-)

 11. Nesouhlasím, že v dávných dobách se cirkusy vyznačovaly artistickým uměním.Podívejme se jaké jezdily obrovské cirkusy před rokem 1989.To byly podniky, které zaměstnávaly plno zaměstnanců a hodně zvířat.Cirkus Kludský byl jeden z největších cirkusů v naší zemi.Projezdil celou Evropu a jméno Kludský a českou zemi tím proslavil.Měl největší číslo se 24 slony.Dále šelmy, medvědi, zebry, 160 koní,16 velbloudů, buvoli, klokani, žirafy.Později předělal cirkus na 3 manéže.Stan měl kapacitu 10000 diváků.Další cirkusy jako Humberto, Evropa s obrovským počtem zvířat.Když se podíváme např. do západní Evropy, tk tam mají cirkusy opravdu nejsilnější zastoupení.Německo kolem 400 cirkusů, Itálie:600, Francie:kolem 500 cirkusů.Cirkus je normální podnikatelská činnost, jako každá jiná.Cirkus bez zvířat není cirkusem!!!Jak poníci se tupě točící dokola?Např. koně patří do cirkusu.Jsou to zvířata, která se musí v manéži vybít.Všechny zvířata v cirkusech jsou vlastně umělci.Co se týč výcviku zvířat, tak to je prováděno pomocí odměn.Zvíře se něco naučí, udělá to dobře a ví, že je odměněno a zapamatuje jsi to.Tak se to opakuje.O zvířata v cirkusech je postaráno po všech stránkách.Je to přece vizitka cirkusáka, aby jeho zvíře bylo čisté, napojené, nakrmené a připraveno na maximální výkon v manéži.Během sezóny cirkus projezdí desítky měst a obcí, kde nemají lidi možnost vidět zblízka zvířata apod.Cirkus má i výchovný charakter.Cirkus se zvířaty je hlavně pro děti.Co se týče tzv.ochránců zvířat.Je to obyčejná pakáž, která ničí majetek cirkusů:rozbíjení, přelepování poutačů, stříkání sprejem po návěsech, odpojování elektrických přívodů apod.Všechno to je trestná činnost.Patří za mříže.Co dál říct.Banda zfetovaných studentů, co neví jak se zviditelnit.Stojí s poutačema před cirkusem a u toho se smějou.Co to má být.Oni jsou tak hloupí, že neví vlastně, že dělají cirkusu reklamu.Jak v roce 2004 v Rožnově pod Radhoštěm, kde stál cirkus Carini.Tam přímo uvedl do tisku majitel cirkusu, že by mohli chodit s transparenty ještě po městě.Souhlasím s tím, že jsi má každý udělat názor sám a ne se nechat ovlivnit druhýma jako slečna, paní přede mnou.Opravdu k nepochopení!!!

 12. V cirkusech zvirata nehladovej a neumiraj zadnym tyranim, protoze to by si zadny drezer nevzal na triko uz z ciste sobeckeho duvodu, ze ho “zvire zivi”. Nemuze ukazovat zubozene zvire a navic kdyby ho tak tyral, az by umrelo, nemel by koho drezurovat a tudiz by si nevydelal na obzivu, takze neni hloupy, aby se takhle ke zvireti (ktere navic potrebuje) choval. Nikdy by ho nenaucil nic bez lasky a respektu – to zvire to citi (ma instinkt) a proto to je, jak je. Reci o tyrani jsou naprosto laicke a nesmyslne. Jedine, co je velikanskou nevyhodu je prostor, ktere ma zvire k ziti – pokud toto chapeme jako tyrani, pak naprosto souhlasim. Jinak ovsem nikdo zvirata netyra, ani hlady, ani bitim,…apod.

 13. děte do pr…. jste ubožáci nemáte jedinej důkaz že se zvířata trápěj a děláte tady nejchytřejší na světě podle mně jste ubohý ko…. kteří si myslí že jsou hvězdy že jen tak sedí doma nic nedělaj a můžou pomlouvat v cirkusech je o zvířata postaráno dokonale spíš perfektně tak radši drřte hubu vy blbečkové primitivní

 14. Ja si myslim ze cikrus je dobra vec je to stejny jako v zoo tam ty zvirata v tom pripade taky nemaj co delat a co jsem slysela a slysela sem toho dost tak se tam maj zvirata dobre jinak by nevipadali tak jak vipadaj! A me se cirkusy libej Hlavne JO-Joo

 15. Ahoj, tiež som veľký fanúšik cirkusov. Myslím si že cirkus bez zvierat by nebol cirkusom. Chcel by som vás poprosiť ak niekto z vás má fotky cirkusu Kludsky, Europa, Praga spred rokov 1992, prípadne Kludský 1996 mohli by ste mi nejaké poslať. benni1@azet.sk Bol by som veľmi rád. Cirkus je proste umenie.

 16. Teda aby ste mi rozumeli, tiež som veľký ochranca zvierat. Určite podporujem určité predpisy vďaka ktorým budú zvieratá v cirkusoch mať väčšie pohodlie. Myslím si, že ministerstvo životného prostredia by mohlo dávať cirkusom dotácie na zlepšenie podmienok ustajnenia zvierat. Som z malého mesta a keby nebolo cirkusov ako Kludský, Europa, Berolina tak by som nevidel naživo exotické zvierataá ako je slon, zebra, dikobraz, ťava,lama, žirafa a podobne. Práve vďaka cirkusom som sa stal milovníkom exotických zvierat.

 17. Tak větší hovadinu jsem nečetla.. a to, že jsem jich četla hodně :D :D Martini ma pravdu ted je to tak hlidany prostě, že ty vaše řeči jenom potvrzují, že nemáte ani potuchy jak to u cirkusu chodí :D :D já za to nemůžu jste mi k smíchu :D
  .. víte je tak zajímavý, ale hrozně zajímavý, že ty chudinky vyhladověly, dehytratovaný a týraný zvířatka .. sloni, tygři, pejsci, holubi, kozy… nemají vystouplá žebra… neplazí se po zemi unavený hladověním.. psi vrtí ocásky .. chudáčci tak trpí, že z toho snad mají aj radost :D :D
  a cirkus.. je jiná forma zábavy..stále kino, nákupy, koncerty.. to máme každou chvíli.. ale cirkus zavítá do města tak jednou dvakrat za rok… to artisti naopak .. aby Vám dopřáli něco nového.. něco co nebylo nebo dlouho nebylo ukázaly.. si deformujou a ničí svá těla.. za to zvířata si tam poskáči.. dostanou pamlsek kdyz ne rovnou v maneži tak v zákulisí..
  takže nevím co řešíte :D trapárna co jsem to tu ted četla :D :D :D

 18. KIKI: To nemůžeš myslet vážně… měla by ses probudit! Šla jsi někdy kolem zvířat v klecí u cirkusu? Nevím, jak tobě, ale mě ta zvířata opravdu šťastná nepřipadají. Mně jsi k smíchu spíš ty. Ať si artisti klidně ničí svá těla, dělají to dobrovolně – to o zvířatech říct nemůžeš. Bože, to si vážně myslíš, že ty zvířata mají radost z toho, že tam musí dělat kdovíjaký nesmysly?

 19. Jak si čtu předchozí komentáře, zjišťuji, že lidé opravdu jsou naivní. Ale ti, kteří tvrdí, že jsou cirkusy nějakým způsobem hlídané. Ano, kontroly jistě probíhají, ale jsou ohlášené a cirkusy se na ně patřičně připraví. A co se týče hladovění, proč nemají vystouplé kosti a neplazí se po zemi? Cvičitelé samozřejmě nemají v úmyslu zvíře zabít či viditelně zubožit. Jde zde spíše o týrání psychické, zvířata dělají něco, co by normálně nedělala, protože jsou naučená, že pokud to neudělají, přijde trest. Trest se nemusí opakovat vždy, ale nýbrž jen jednou za čas pro připomenutí. Jde o známé Skinnerovo operantní podmiňování. Zvířata tak žijí v permanentním strachu. Nemluvě o stresu z převážení a života v klecích.
  A je nesmyslné věřit, že se cirkusáci od předchozích let někam posunuli. Měla jsem možnost s nimi mluvit. Jsou odporní již svou mluvou, gesty a vlnou urážek. Jediný posun vidím v tom, že stále více zemí zakazuje cirkusy se zvířaty. Většinou jde o státy s dobrou ekonomikou, příkladem může jít Německo či Rakousko. Proč asi? Protože jsou cirkusy tak citlivé ke zvířectvu?

Leave a Reply

Your email address will not be published.