Co bys měla vědět, než vyrazíš kempovat

Dokud je venku ještě relativně teplo, co si s přáteli, anebo přítelem vyrazit na víkend mimo město, vzít stan, spacáky, anebo se ubytovat někde v horské chatě a okusit kouzlo outdoorových sportů? Můžete vyrazit na pěší túry, nebo si vyjet někam na kole.

Výběr stanu přizpůsob svým cestovatelským ambicím

Možností je spousta. Poradíme ti, kde se dají koupit nejlepší stany a spacáky za dobré ceny a navíc přidáme tipy na výlety, které si můžeš naplánovat na příští rok.

Jak vybrat stan

Nejlepší stany jsou dvouvrstvé. Jen tento typ stanů je opravdu nepromokavý. Počítej s tím, že si za takový stan připlatíš, ale pokud do něj skutečně investuješ, vyplatí se to.

Důležitým kritériem při koupi je, kde budete kempovat. Pokud se rozhodnete, že zakotvíte někde v horách, jsou nejlepší expediční stany. Jde totiž o stany do extrémních podmínek, obvykle se jedná o ultralehké modely se speciální stanovou konstrukcí. Hodí se na vysokohorské túry a náročný treking. Stan by měl být odolný proti větru a nepřízni počasí, měl by být odlehčený a musí být vyroben z kvalitního materiálu. Konstrukce má být pevná.

Pokud se do hor nechystáš, určitě si pořiď turistický stan. Hodí se do nenáročných podmínek, můžeš jej používat od jara do podzimu a jeho výhodou je, že je o něco levnější než stany expediční. Hledej ale stan, který splňuje následující podmínky: minimální hmotnost, jednoduché stavení, odpovídající velikost. Rozmysli si, jaké bude nasazení stanu – důležité je, zda ho máš k vodě, anebo do hor.

Jestliže se v létě chystáte s partou na festival, budou se hodit stany do kempu. Jsou to rodinné stany, které nabízejí větší prostor. Tyto stany jsou nejčastěji vyráběny pro čtyři až šest lidí, navíc jsou cenově dostupnější. Mezi nejlepší značky patří Hannah nebo například Husky.

Jak vybrat spacák

Spánek je jedna z nejpříjemnějších relaxačních činností, a proto věnuj výběru spacáku pozornost stejně jako výběru stanu. Univerzální spacák určený na všechna roční období neexistuje, jsou ale tři druhy – zimní, třísezónní a letní spacáky. Je zbytečné se v létě potit v zimním spacáku a v zimě mrznout. To je první věc, na kterou se zaměř.

Druhým faktorem je výplň. Pokud si vybereš péřový spacák, jeho výhody jsou, že zahřeje, uchová si déle své původní vlastnosti a vydrží i více než pět let. S vlhkostí ale prudce klesá jeho výhřevnost. Určitě si také zjisti, v jakém poměru je pravé peří oproti prachovému, ideální je 90 ku 10, anebo 95 ku 5.Zásadní je také váha peří, zkrátka kolik gramů peří spacák obsahuje. Jestli si chceš koupit spacák z dutých vláken, ušetříš. Hřeje, i když se nachází ve vlhkém prostředí, je vhodný i pro alergiky, ale je mnohem objemnější a těžší. Na zimu si zvol spacák, který je vyrobený z kvalitních dutých vláken, například značky Polargard, Thermolite, či Primalot.

Důležitý také je dolní extrém, což je hodnota, která nám říká, do jaké minusové teploty bychom ve spacáku vydrželi bez omrzlin. Tmax je hranice horní extrémní teploty, Tcomf horní hranice teplotního komfortu a Tmin značí dolní hranici teplotního komfortu. Tyto hodnoty ale teplotu definují pouze orientačně. Spacáky mají také různý tvar, od dekového spacáku, až po anatomickou mumii (kopíruje tvar lidského těla).

Nejlepší místa na kempování v Česku

Česká republika nabízí spoustu míst k outdoor vyžití. Kromě hor turisty láká spoustu řek, které se dají sjíždět, anebo také mnoho hudebních festivalů. Za zmínku stojí například Rock forpeople, Coloursof Ostrava, anebo Open air. Festivaly nabízejí možnost ubytování v kempech, takže budeš mít kam složit hlavu po náročném večeru.

Co se hor týká, doporučuji nevynechat Jeseníky. Kempů je tady dost, například ve Vrbně pod Pradědem, Javorníku, Malé Morávce a jiných. Navštívit můžeš jednak Praděd, Pecný, Rešovské vodopády, Obří skály, anebo se zajdi podívat na elektrárnu Dlouhé stráně či k prameni Bílé Opavy. Krásně je také v Beskydech. Tady si stan můžeš postavit například ve Frenštátěpod Radhoštěm, Horní Bečvě, Jablunkově či na Starých Hamrech. Navštívit můžeš ostravskou zoo, Lysou horu, bobovou dráhu v Mostech u Jablunkova, a spoustu dalších. Krásné jsou také Krkonoše (Špindlerův Mlýn, Trutnov, Vrchlabí) a Šumava (Prachatice, Lipno, Železná Ruda), anebo Jižní Morava (Vranov, Strážnice).

Na výběr máš mnoho lokalit a poznat něco zajímavého můžeš vždycky. VSTŘÍC KEMPOVÁNÍ!

Připravila: Bára

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.