Co s volným časem? Starej se o koně! (2.díl)

konik3Péče o koně a první chvilky na hřbetě
V minulém článku jsem Tě seznámila s tím, jak bys měla s koněm zacházet. Dnes se pokusím vysvětlit, jak se o koně stará a povíme si aspoň maličko k samotnému ježdění. Veškeré informace jsou spíše shrnutím než podrobným návodem, protože není možné popsat všechno detailně ve dvou článcích, ale už teď se těším na diskusi a případné dotazy!Jsme první den ve stáji – vhodně oblečení a připravení téměř na vše. Nejdříve bys měla vědět, že (na rozdíl od křečků nebo morčat) se koním musí stání/box čistit každý den. Denně se také musí dodat nová sláma nebo piliny. Některá odborná literatura doporučuje aspoň část staré slámy a možná i pár „kobyláků“ v boxu nechat, aby po pachu kůň poznal své místo. Důležitý je také přívod vody – dnes je ve většině stájí už automatický, takže stačí napáječku jen vyčistit, ale dříve se musely koním nosit kbelíky s vodou – až 30l na koně na den. Díky bohu za moderní technologie!konik4

Další věcí, která je důležitá, je výživa koní. Nebudu se tady zamýšlet nad superúžasnými granulemi pro sportovní koně… Pro začátek bude naprosto stačit krmení těch turistických. Koně toho za den sežerou víc než dost – hromady sena, trávy a denní příděl ovsa. Dávky musí být vyvážené a přiměřené k dennímu výkonu – kůň, který nic nedělá, by měl žrát jen seno a trávu, nikoli vysoce energetický oves a naopak. V podstatě je to stejné jako s lidmi – pokud někdo jen sedí u televize, teoreticky nepotřebuje jíst energetické čokoládové tyčinky :-P

To by bylo asi tak nejdůležitější z té obecné péče – čištění boxu a krmení. Ale co čištění samotného koně? Zvířata se, na rozdíl od lidí, nesprchují tak často, takže se musí jejich srst a kůže čistit jinak. U koní se jejich kůže nejdříve promasíruje hřbílkem a poté se prach a nečistoty vyčesávají měkkým kartáčem.  Kartáč se drží v pravé ruce a v levé je hřbílko, do kterého se prach postupně otírá. Vyčistit takhle celého koně z obou stran a ve všech směrech zabere docela dost času a navíc se i zahřeješ a zpotíš. Ale tímto to ani zdaleka nekončí – nakonec se musí srst uhladit měkkou hadrou, která setře zbylý prach. Hříva a ohon koně se pročesávají hřebenem, stejně jako vlasy (a stejně jako na tvoje vlasy existuje hromada rozčesávacích přípravků speciálně na koňskou hřívu).
Téměř poslední na řadě jsou kopyta – musíš šikovně zvednout každou nohu a speciálním háčkem vyškrábat kamínky, hlínu nebo hnůj. Tohle se dělá proto, aby se kopyta nezanítila a nezačala hnít. Nakonec bys měla vytřít nozdry, oči a i řitní otvor vlhkou houbou (začít u očí, poté nozdry a zadek nakonec).

konik5Pokud jsi přežila kydání hnoje, čištění stáje, krmení i očistu koně, měla by ses za odměnu na něj aspoň posadit. Takže dlouho očekávaná chvíle je tady! Ale zase je nejdřív na řadě kůň – tohle je pravidlo všude na světě. Koně jsou s péčí na prvním místě, a i když venku zmokneš a je ti zima, nejdříve musíš vysušit zvíře a pak se starat o sebe. S touto přípravou ale budeš potřebovat odbornou pomoc – sedlání je hračka, ale jen s dávkou cviku. Když jsem u koní začínala, bylo jednou škaredě, a tak nás trenér nechal koně sedlat a odsedlávat celé odpoledne. Takže sedlání:

1) Nejdříve se na koňský hřbet položí sedlo do správné polohy. Tohle poznáš jen cvikem, ale obecně platí, že sedlo položíš úmyslně trošku výš na krk koně a necháš jej sklouznout. Poté musíš sedlo preventivně připevnit popruhem přes břicho.

2) Upravíš si délku třmenů (takové ty kovové věci, do kterých později budeš strkat nohy) tak, že si třmen natáhneš pod paži – délka paže by měla být ideální délkou pro tvoje nohy v jezdecké poloze.

3) Koně nauzdíš – tohle je složité popisovat, v podstatě jde o to, abys mu do tlamy strčila udidlo, nasměrovala nos do nánosku a přetáhla nátylník přes uši během pár vteřin. Nyní už jsi v podstatě hotová a připravená jezdit!

Než nasedneš na koně, měla by sis nasadit bezpečnostní přilbu – to jen pro případ, že by jsi spadla nebo byla shozena. A jak se na to vysoké zvíře dostaneš? Stoupni si na jeho levou stranu (tohle je zažité pravidlo, že vše u koní se děje zleva), vlož levou nohu do třmenu, pravou se pořádně odraz a měkce dosedni do sedla. Poté vlož i pravou nohu do třmenu. Ano, takhle to vypadá velice jednoduše, ale pokud máš 160cm a škrábeš se na koně se 170cm v kohoutku (místo mezi krkem a hřbetem koně), může být docela složité se nahoru vyšplhat, proto je lepší používat malou stoličku nebo lavičku, případně pomoc trenéra/kamaráda. A teď, když už sedíš na koni a on se krokem pohne kupředu… není ten svět přeci jen nejkrásnější?

Text: Kača M.
Foto: poskytl pan Miloš Panuška, majitel ST Fista

11 Comments
 1. Suprrr :) na koni jsem taky nějakej čas jezdila, ale pak tu stáj zrušily, ted přemýšlím, že bych
  začala znovu někde jinde :). Supeer článek :) .. Můžu se zeptat jaký téma bude příště? ;-)

 2. Ja som na koni tiež niekedy jazdila, teda bola som s nimi párkrát na vychádzky. Bolo to fakt super :). Chcela by som jazdiť aj normálne, akurát nemám čas a je to dosť drahé :((. Ale veľmi by som chcela :).

 3. PuhHinQQa: Ahojík.Koní se nemáš proč bát.:o)) Vyjímka jsou asi mladí hřebci,kteří jsou hodně temperamentní,ale i ti se dají zvládnout.:-)) U koní je důležité,aby si znala povahu jednotlivých koní a podle toho se k nim chovala.Velmi důležité taky je,aby z tebe měl kůň respekt.Když vycítí (a to mi věř,že jo!),že si v pohodě,nebojíš se,nejsi zlá a příliš hlasitá nebo surová,tak i on se bude chovat přátelsky.:))

  I love horses!!!!x))

 4. ajoj já jezdim na koni 1 rok moji koni se jmenují lord,džina,aneta a wůdy a neni to tak těžké ae aneta je z divočiny tak mi poradte jak jí osedlat ona se dá vodit ae osedlat ne tak jak to mam udělat aby sem na ní mohla jezdit porattemi jak plís :-)

 5. Ahoj,já jezdím už skoro rok a půl.A s tím co tu píšeš souhlasím :D jen je ještě podle mého velký rozdíl milovat koně a milovat ježdění.Jestli opravdu miluješ koně tak takové věci jako kydání ti nevadí a hřebelcování miluješ a úplně nevíc se mazlit a nebo se jen koukat jak se popásají a ježdění bereš jako něco extra zatímco to druhé…no každý má svůj názor,ale pokud si každou minutku jízdy vypracuješ a ta práce okolo koní tě baví ;) si na správné cestě :)

 6. to Nikola: Jestliže jezdíš pouze jeden rok, tak bys na mladého koně sedat neměla.. Přivykání na sedlo a uzdečku nech stejně jako pozdější výcvik někomu, kdo tomu rozumí a kdo ti koně nezkazí. Mlaďoši se totiž kazej strašně rychle…

  Jinak všem.. ať vám koně jdou! ;)

 7. Pro Nikolu: Holka, nevím jak dobře umíš jezdit ale pokud jezdíš jen jeden rok, měla by jsi výcvik a ježdění divočejšího koně přenechat někomu zkušenému.

  Já jezdím již odmala, ke koním mě dovedl táta coby v roli žokeje, koně mám momentálně vlastního (hřebce irského tinkera) a koním se věnuji naplno. ;)

 8. ja jezdim uz pres 4roky na koni a myslim si ze ikdyz jezdi teprve1rok tak to neznamena ze bxyy to nezvladla oselat si kone ale mela by u toho asi nekoho mit kdo by ji radil
  a hlavne poridit si knizku

 9. RE Nikola: Zkuš jí sedlo a dečku dát očuchat ona zjistí že to nekouše. A pak jí dej pomalu na hřhet jenom tu dečku a pak sedlo, ale nejdřív než jí to na ten hřbet dáš tak jí to dej znovu očuchat a ještě si vem někoho kdo ti jí bude uklidnovat. A mělo by to fungovat ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published.