Co s volným časem? Starej se o koně!

konikV komentářích na úvodní článek měsíce října se objevila žádost o více článků nezaměřených jen na módu a kluky. O čem tedy napsat? Rozhodla jsem se dát vám pár tipů na skvělé zužitkování volného času. V podstatě se bude jednat o seriál plný rad a nápadů, přičemž každý jeho díl bude zaměřený na určitou zajímavou činnost.

Část I. – Seznámení se s koněm

Koně jsou jedním z nejstarších a nejvěrnějších přátel člověka. Byli domestikováni asi před 10 000 lety a jen málokterý panovník by bez nich dokázal vyhrát všechny ty slavné bitvy, o kterých se určitě učíš ve škole ve škole. Koně pomáhají při tělesných i psychických problémech, byly o nich natočené filmy i napsány knihy, ale nic z toho opravdu nepochopíš, pokud aspoň jednou na koně nesedneš – a tím nemyslím dvě minuty v zoo. Podle mého názoru je staré rčení o nejkrásnějším pohledu na svět z koňského hřbetu pravda! A jak bys mohla ke svému názoru přijít i ty? Stačí si na internetu nebo ve Zlatých stránkách najít stáj, která je nejblíže Tvému domovu nebo se tam dá alespoň dobře dopravit. Za zeptání se na informace o jezdeckém výcviku nebo možnosti starat se o koně nic nedáš a odměnou ti můžou být noví dvou – i čtyřnozí kamarádi.

Řekněme tedy, že ses stala členkou nějakého jezdeckého oddílu a máš se poprvé dostavit na lekci o péči o koně. Jak se obléci? A co Tě vlastně čeká???konik2

Ze skříně vytáhni jen staré věci, které bys normálně už nenosila – hned napoprvé nemusíš běžet do specializovaného obchodu a utratit tisíce za výbavu, počkej, až jak Tě to bude bavit. Nejlepší budou bavlněné leginy (syntetika v sedle docela klouže), starší bavlněné tričko a podle ročního období mikina nebo svetr. Na nohy určitě dobré boty – to aby bylo chodidlo chráněné, kdyby Ti kůň náhodou stoupnul na nohu, s HLADKOU podrážkou, která se nemůže zaseknout o třemeny. Ve stáji nemusíš vypadat jako ze žurnálu, tam se na to stejně moc nehraje.

A co Tě čeká? Záleží, jestli půjdeš jezdit nebo se starat o koně… Málokterá stáj ovšem nechá začátečníka hned jezdit, nejdříve je potřeba dostat do Tebe trošku teorie a základních dovedností, takže dneska se o koně jen postaráš. Že to není zábava? Máš pravdu, kvůli kydání hnoje a zametání uličky jsi nepřišla, ale každý musí projít tím prvním stádiem… No a pak přijde na řadu i to ježdění!

Zde je pár základních pravidel o chování se u koní:

1)      V přítomnosti koní se nikdy nekřičí (to protože koně, stejně jako ostatní zvířata, nevnímají slova ale výšku a tón hlasu a pokud bys někomu nadávala nebo křičela, mohli by si myslet, že to patří jim) neběhá a jinak rychle nepohybuje (rychlý pohyb by mohl zvíře vylekat, a pak by Ti mohlo neúmyslně ublížit)

2)      Ke koni vždy přistupuj z levé strany a nejdříve ho oslov jménem. Když jdeš podél koně, není špatné se ho jednou rukou dotýkat, to aby věděl, že tam jsi.

3)      Když se s koněm poprvé seznamuješ, nabídni mu mrkev nebo půlku jablka, jako takový malý úplatek. Musíš stát klidně a snažit se nebát, přestože před tebou stojí cca 350kg kolos – zvířata mají schopnost vycítit strach a pokud se bojíš ty, můžou toho využít třeba ke své obraně. Ruku s cukrem/mrkví/jablkem měj vždycky nataženou tak, aby Tě kůň omylem nekousnul – pokud budeš jablko křečovitě svírat, může se stát, že samou nedočkavostí a žravostí Tě koník trošku kousne.

4)      Mluv na koně – hlas ho bude uklidňovat a pomalu si na tebe zvykne. Co bys mu měla povídat? Cokoli, já kdysi koním vykládala při hřebelcování pohádky nebo o problémech s klukama :-)

5)      Nikdy koně netrestej zbytečně!!! Samozřejmě, stejně jako malé děti, koně občas musíš potrestat, ale nejdřív si je třeba uvědomit, jestli jeho chování třeba nepředbíhala Tvá chyba nebo jiná okolnost – trestat koně za chňapnutí po Tobě, když se lekne, uskočí a stoupne ti na nohu, není správné, ale trestat ho za to, že uteče z ohrady v pořádku je.

To by bylo na úvod v koňském světě asi všechno. V příštích dvou článcích se zaměřím na péči o koně a konečně i ježdění a pak se můžeš těšit na další tipy, jak strávit volný čas aktivně!!

Text: Kača M.
Foto: poskytl pan Miloš Panuška, majitel ST Fista

25 Comments
 1. Jééj tak tohle je opravdu moooc dobrý článek. Je super že je to zase z jiného tématu, už se moc
  těším na pokračování a hlavně na další tipy ;-). Doufám že budou brzy O:-). Super Kačo :)

 2. lakeova: a kde jezdíš? Já jsem s tím zase začala, protože mi to strašně chybělo..jinak jezdím asi deset let, s dvouletou přestávkou :) ono není jednoduché skloubit školu a koně :)

 3. Mě baví číst články o módě a klukách. Teď bych vás chtěla poprosit o článek, jak sbalit o rok staršího kluka. Děkuji.

 4. Lakeova: já jsem to poznala, když jsem musela nechat být koně kvůli škole…jezdila jsem ho asi dva roky a přestože je to trvdohlavá příšerka, svým způsobem ho mám moc ráda (mimochodem je to ten na fotkách). Před dvěma týdny jsem začala zase jezdit a musím říct, že dlouho jsem nebyla tak šťastná – ok, nepočítám chvilky se svým dvounohým miláčkem! Přeju všem, kteří jezdí, aby se toho nemuseli vzdávat!!

 5. KacaM:já si taky zamilovala tu největší potvoru ze stáje ale nakonec sem si s ní rozumněla i když ostatní se jí báli =))) koně sou prostě super…všem doporučuju ;))))

 6. Jééé to ěm potěšilo….ale jelikož jezdím skoro od 8 roku…tak jsem si moc nového nepočetla…každopadně skvěly téma.

 7. Koně jsou zlaté zvířata :) Tento rok jsem poprvé byla na táboře s koňmi a ačkoli jsem na koni seděla, přesně jak se tady píše, možná tak jen 2 minuty někde v zoo, fakt mě to bavilo. Sice zvládám jen základní věci jako je krok, “ovládání” koně otěžemi a lýtky a nejsem v chování k nim žádná profesionálka, ráda bych jela příští rok znovu a naučila se něco dalšího =)

 8. Lendˇ@: naprosto s tebou souhlasím!! Koně jsou úžasní a naučíš se u nich nejen péči o zvířata, ale také zodpovědnosti a rozumu :)

 9. Ahojda já mam svího vlastního miláčka který nemá 350kg a tunu:D
  A jelikož my článek o koních příde jako dobrej nápad tak bych ale chtěla poukázat na pár omylů nebo spíš chybných názorů v péči o koně které jsou rozšířeny jako fámy mezi lidma a které máte v tomto článku:)
  Kdo miluje koně tak určitě někdy slyšel o přirozené komunikaci neboli horsemanship.Princip je v tom že se učíte “mluvit koňsky” pomocí sedmi her(podle Pata Parelliho)návod najdete zde: http://sweb.cz/koujos/Hra.htm
  Názorně vám to vysvětlím na omylech v tomto článku když dovolíte:)
  2)ke koni vždy přistupuj z levé strany – kůň by měl být funkční z obou stran.kdyby byl naučenej jenom na levou byla by s ním těžká práce bohužel fám lidstva je že opravdu ke koni pouze z levé strany-nasedat,přicházet,nandavat ohlávku,sedlat uzdit.Ale proč?vemte si že kůň by uměl všechno jen z levé strany a když by jste přišli ze strany pravé tak by po vás třeba kopal.nic moc že?:)
  3)když se s koněm seznamuješ nabídni mu pamlsek- ano,kůň pak bde přátelštější ale jen do doby než zjistí že už žádný další nemáte pak za váma možná bude chodit jako ocásek a vy si budete říkat!”jůů on mě má rád!”ne,nemá…jen by rád něco dalšího dobrého.když koně naučíte na pamlsky,zvykne si na to a bude je vyžadovat a to se muže projevit i tím že vás začne kousat když mu nic nedáte.pokud chcete s koněm navázat přátelský kontakt úplně stačí když k němu přídete uvolněným normálním krokem s nataženou rukou(bez pamlsku!)a sklopeným nebo nezaujatým pohledem.nekoukejte mu zpříma do očí muže se vás bát a vy se zatím chcete jen skamarádit.klidně k němu přistupte zepředu a zastavte se metr před ním,stoupněte si bokem a natáhněte ruku.když projeví zájem nechte mu ruku pod nosem a přistupte mu ke krku a podrbejte ho(nepoplácávat vám by se taky nelíbylo kdyby kdybyvás někdo “fackoval za odměnu” )a ano správně, mluvte na něj!zapamatuje si váš hlas:)a časem už zpozorníkdyž vás uslyší.
  5)testat koně za chňapnutí po tobě-kůň po tobě nikdy nechňapne když se lekne.když se lekne tak uteče nebo uskočí a muže jak řikáte vám šlápnout na nohu.kůň po vás chňapne když nemá dost respektu k vám(např když něco nechce udělat a vy ho nutíte)a má strach jinak by to nedělal.a nebo se mu prostě nechce a pak nemá ten respekt a respekt nezískáte tim že ho budete mlátit tim záskáte tak maximálně ještě věčí strach a ještě věčí neposlušnost.no.to by bylo na dýl jestli vás to někoho zajímá podrobně tak mi napiště na e-mail nebo na icq.Když kůň něco provede(kopne po vás když mu děláte kopyta,kousne vás atd.)musíte reagovat rychle-kousnout ho taky:Dale né zubama ale lanem(vodítkem) na kterém koně držíte a pokud ho máte přivázanýho tak ho mužete kopnout normálně.ale důležité je aby reakce byla rychlá krátká a aby ste mu to nevyčítaly ještě deset minut potom. tzn: kůň kousne vy se leknete v ruce máte lano tak švihnete koně přez zadek a škubnete mu ohlávkou.vše se musí odehrát do tří vteřin pak už kůň nebude vědět za co ho mlátíte a nejduležitější bod po tom co mu udělíte trest přistoupíte opět k němu a podrbete ho nebo pohladíte a vlídně promluvíte.tím říkáte :nasral si mě ale stále sme kamarádi:)nejhorší co mužete udělat je,že vás kůň kopne nebo kousne.vy se leknete budete se bát nebo se nedejbože rozbrečíte odběhnete do sedlovny pro bič vrátíte se za pět minut a deset minut budete koně řezat.nebude vědět za co to bylo a příště se vám bude víc bránit!Trestat koně za to že uteče z ohrady je podobnej příklad pokud najdete koně mimo ohradu a seřežete ho opět nebude vědět za co to bylo.mnohem lepší je udělat pevnější ohradu nebo jí spravit nebo natáhnout červené fangle aby se nepřibližoval k hrazení a nebo natáhnout elektriku.
  A ještě nakonec.je mnohem lepší strávit nejdřív pár hodin s koněm ze země(lonž,procházka)než hned na něj sedat samozřejmě v jezdeckých klubech jsou koně “vychovaní” takže by jste s ježděním neměli mít problém:)
  Pokud vás to zaujalo můžete mi napsat na icq-407622852 nebo na mail bajin@centrum.cz

 10. Barushka: o horsemanshipu vím, ale abych pravdu řekla, já zastávám klasické anglické ježdění se vším, co k tomu patří. Pat Parelli je zaměřený hodně na western a na lidi, kteří mají možnost strávit s koněm hodiny při práci ze země. Zásady, které jsem v článku popsala jsou všeobecně zažité standarty, které mě učili bývalí profeionální jezdci – samozřejmě také zastánci anglického stylu. Pata Parelliho nechci nějak odsuzovat, moje velice dobrá kamarádka na podobných principech vychovala úžasnou kobylku, ale já mám na tohle prostě jiný názor a řeknu Ti, že s Parellim bych s tou svojí příšerkou moc nenadělala, a to naprosto vážně!
  Také je pro začátečníka – navíc ne majitele koně – docela problematické strávit s koněm čas před ježděním. Z vlastní zkušenosti ze tří různých stájí vím, že jsem pracovala ve stáji, vyčistila koně a nasedla – ono totiž jde dobře poznat koně i při čištění. Prostě na nějaké velké seznamování nebyl čas ani prostor od “vedoucích.”
  To, co jsi psala, je samozřejmě pravda, ale z jistého úhlu pohledu. Např. znám koně, kteří při čištění chňapají jen tak, protože nemají hřebelcování rádi. Jezdím koně, který bez nejmenších problémů prorazil pevnou ohradu i s elektrickým ohradníkem jen proto, že za plotem byla tráva zelenější.
  A ještě k té levé straně – je to prostě v klasickém stylu zažité. Z levé strany ke koni přistoupíš a z levé jej vedeš. Z levé se automaticky nasedá a na levou se sesedá. Nikdo neví proč, ale podívej se do kterékoli klasické učebnice nebo knihy o koních a uvidíš zase jen levou stranu. Neříkám, že je to správně nebo špatně, účelem tohoto článku bylo ukázat holkám, jak můžou trávit volný čas a proto jsem zvolila neodbornou a lehce pochopitelnou formu.
  Ale jinak děkuji za připomínky :)

  1. Že nikdo neví, proč se nasedá zleva??? Tak to jsi teda odbornice. Kromě těch omylů, na které tě upozornila BaruSKA, je to ale zajímavý článek :)

 11. kaca.m:já taky jezdím anglii.přijdemi to i větší zábava…nejen na koni =) třeba vysedávání v klusu a i ten sed je jinej…prostě sem ráda když na tom koni”něco dělam” né že ve westernu by se kůň neovládal nebo tak,ale sedět tam jak pecka a jen mačkat holeně by mě brzo omrzelo =)prostě bych anglii za nic nevymněnila

 12. lakeova: já zase miluju skákání…a to we westernu taky nejde – pokud teda nechceš mít hrušku zabodnutou přímo v dutině břišní :D western má svoje kouzlo a je spousta věcí, které jsou ve westernu lepší. Ale Anglie je Anglie :)

 13. Parelli de dělat s každým koněm veřte mi ale rozumim ti že esi máš nějakou “příšerku” jak ty řikáš tak ano,máš pravdu sama by si toho asi moc nezvládla to už by pak chtělo odborníka nicméně já sem jen chtěla říct těm holkám co o koních zatím třeba nic nevěděj,že existuje i něco jinýho než anglie a vestern rozhodně není o sezení a mačkání lejtek:)ale jo každej má svoje kdyby ste to skusili tak věřim že by se to líbilo vám i vašemu koni horsemaship se dá dělat i s “angličákem” :)ale ano je to věc názoru a já si myslim že kdyby byli ty “zažité postupy” zažité jinak byl by svět lepším místem pro lidi i pro koně….

 14. mno ono to je trosku pozde ja uz se staram o kone dlouho a je to uuuuuuuuuplne suuuuuuuuuper:-)
  jsem rada ze je to tady

 15. jo a kun mi uz stoupl na nohu(au) a sesunul mi nehet(au au) jmenuje se Loren a je nejvetsi ve staji (au au au)a stala mi na ni asi 30 vterin (AAAUUU)

 16. Já jsem taky s koňma asi už tak rok a něco.Konik už mi taky stoupl na nohu -nechtěně ale hned mi dal kopyto pryč takže se mi nic nestalo ale chvíli to bolelo :(…Jinak trávit čas u koní je prostě super :).S těmihle čtyřnohými miláčky se nikdy nenudíte. :)

 17. já měla kvůli koním už nohu v sádře – kopl mě do nártu a těžce pohmoždil. Taky jsem jednou vedla miláčka na vodítku a on si prostě zdrhl a pohmoždil mi kloub – zase ruka v sádře :) ale nevyměnila bych to!

 18. Ahoj, k tomu horsemanshipu: znám paní, co má araby a huculy a jezdí s nima anglii a se všema dělá parelliho. Nám s kamarádkou dala taky jednu lekci a musim říct že mě to hrozně bavilo, hodně mě to s tím koněm sblížilo a ikdyž jsme dělaly jenom ty nejzákladnější věci. Třeba úžasný bylo že kůň musí stát v klidu, takže jsme ho nechaly na jízdárně, odešly, běhaly kolem něj a skákaly a on se ani nehnul. nebo ustoupení pomocí “zlého pohledu” a naopak aby k vám přišel. Jinak anglii mám taky radši-už proto že je člověk ve větším kontaktu s koněm, ale western má taky velkou spoustu výhod

 19. Je super,že se tu objevilo něco o koních.:) Myslím,že je to dobrej nápad seznámit ostatní s “koňským světem”.:o)) Já taky jezdím anglický styl,ale ostatní bych si určitě někdy taky chtěla zkusit.Slyšela jsem,že ve westernovém sedle je to jak v křesle.Ale Anglie je prostě Anglie.:-)) Ale každopádně vím,že u koní si každej najde svý!!:o)) Holky,přemýšlely jste někdy kdyby tady tyhle čtyřnožáci nebyly??Já bych to fakt nepřežila!! Mějte se pěkně papa!:o))

 20. o koních nevím vůbec nic,ale jelikož bydlím na samotě a není moc příležitostí,kam pořád chodit na porhcázky,chodím k ohradě,jsou tam 4 koně,2 kobyly a 2 hříbata,a ze začátku jsem z nich byla úplně na větvi,jakmile udělali sebemenší pohyb,hned jsem byla o krok vzad,ale teď jsem si zvykla,pamlsky jim nenosím,se bojim že by mě kousli a do očí se dívám přímo a nic se nedělo:-)nenaštvali se:-Dtakže uvažuju,že budu chodit ke koním,ve městě je oddíl,ale nemám moc odvahu,i když času fůru:-//aspoň bych to smysluplně využila!

 21. Jen chci podotknout, že průměrný kůň má kolem 600 kg a víc, 350 by musel být buď týraný kůň, nebo malý poník :o)

Leave a Reply

Your email address will not be published.