Menstruační fáze: Co se děje během jednoho měsíce?

Menstruační cyklus má čtyři menstruační fáze. Jak už víš, všechno to mají na starosti zase ty hormony – a ty mimo jiné řídí celý cyklus (postupně se mění jejich hladina). Průměrná délka cyklu je 28 dní. Chceš vědět, co všechno se během 1 cyklu děje?

Menstruační fáze
Menstruační fáze by tě neměly rozházet

1.-5. den: MENSTRUAČNÍ FÁZE

Tato fáze nastává v případě, že nedošlo k předchozímu oplodnění vajíčka. Jelikož není třeba, aby sliznice vyživovala zárodek, je její povrchová vrstva vyloučena z těla ven a po menstruaci se začne vytvářet nová. Spolu z ní z těla odejde také vajíčko a krev. Toto krvácení trvá asi 3-7 dní. První den menstruace se počítá jako první den nového cyklu. Kolem pátého dne se z druhého vaječníku začne uvolňovat další vajíčko a celý cyklus se opakuje.

6.-13. den: PŘEDOVULAČNÍ FÁZE

Vaječníky obsahují tisíce vaječných buněk. Každý měsíc začne hypofýza (podvěšek mozkový) společně s vaječníky produkovat hormony, díky nimž může dozrát jedno z dalších vajíček. Současně vlivem hormonu estrogenu vytvořeného vaječníky začne sílit děložní sliznice a vytváří se tak měkký polštářek plný krve a tkáně. Začíná se tak připravovat na přijetí oplozeného vajíčka.

Kolem 14. dne: OVULAČNÍ FÁZE

Po úplném uzrání je vajíčko vypuzeno vaječníkem do vejcovodu. Prstovité výběžky na konci vejcovodu se natáhnou a zachytí vajíčko na cestě z vaječníku. To poté zahájí svou cestu vejcovodem k děloze. Pokud se na cestě setká s mužskými spermiemi, může dojít ke splynutí, čímž žena otěhotní. Málokdo ví, že žena je schopná otěhotnět asi pouhé tři dny z celého cyklu!

15.-28 den: PŘEDMENSTRUAČNÍ FÁZE

V důsledku zvýšené produkce hormonu progesteronu děložní sliznice dále roste a sílí. Pokud do se do dělohy dostane oplodněné vajíčko, zanoří se do sliznice, a ta mu poskytuje potřebnou výživu. Pokud se tak nestane, nastává po ukončení cyklu menstruace a všechny menstruační fáze se pak opakují.

Tip: Chceš začít s tampony a nevíš, jak na to? Podívej se, jak zavést tampon.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.