Čokoláda X vědecké výzkumy – co jsi o ní ani netušila!

chocolateVoní sladce, jemně se rozplývá na jazýčku a nás dostává přímo do extáze, uklidňuje nervy a uvolňuje. Nehledě na nějakou tu kalorii navíc, čokoláda je naprosto úžasná. Nevěříš a stále si myslíš, že se po ní akorát tak kazí zuby? Tak pozor, mladá dámo, nejposlednější vědecké výzkumy mluví zcela v její prospěch!

V mléčné čokoládě je méně cholesterolu!

Když si představíš tabulku sladké čokolády, jistě tě napadne, kolik se v ní musí ukrývat tuku, který hladinou cholesterolu v krvi jistě pořádně zacloumá. I když se kvůli tomu bojíš o své zdraví do budoucna, čokoládě se vyhýbat nemusíš! Vědci s Dallaské univerzity v USA totiž přišli na šokující fakt – přestože mléčná čokoláda mnohdy obsahuje velmi mnoho nasycených tuků, tak ani po snězení celé tabulky se hladina cholesterolu v krvi nenavýší. cokoladaPointa je tedy taková, že kyselina stearová, druh tuku převládající v čokoládě, nemá na hladinu cholesterolu vliv!

Co má čokoláda společného s ovocem a zeleninou?

Podle vědeckých rozborů je čokoláda plná antioxidačních polyfenolů. Právě tyto látky se ve velkém množství nacházejí také v zelenině, ovoci nebo červeném víně – což jsou potraviny vysoce ceněné pro přínosný vliv na náš organismus, jelikož jsou plné vitamínů, minerálů a látek působících preventivně proti vzniku některých onemocnění. Průzkumy jasně ukazují, že právě čokoláda má nejvyšší hladinu těchto polyfenolů ze všech potravin vůbec. Pro představu jedna tyčinka kvalitní čokolády obsahuje asi stejné množství polyfenolů jako sklenička dobrého červeného vína nebo stejná dávka ovoce a zeleniny. Nejlepší je samozřejmě tmavá, hořká čokoláda, která má největší podíl kakaa, v němž se tyto prospěšné látky ukrývají. Má to pouze jediný háček – vědci doposud nijak nedokázali, že antioxidační polyfenoly z čokolády dokáže naše tělo vstřebat a náležitě využít. Výsledky výzkumů, které byly prováděny pomocí morčat však hovoří už nyní velmi pozitivně. Jó, morčata, ty se mají!

cokolada2Čokoláda prospívá našim zubům!

Neuvěřitelné? Ale pravdivé! Potraviny, které obsahují velké množství cukru, v našich ústech dokáží udělat pěknou paseku. Čokoláda má však dvě velké výhody. Zaprvé se obvykle pomocí slin rozpouští velmi rychle, a proto se do bezprostředního kontaktu s našimi zuby dostává jen na velmi krátkou dobu. Ale aby toho nebylo málo, tak máme ještě jeden fakt – čokoláda navíc obsahuje třísloviny (opět polyfenoly), které zpomalují nebo dokonce zastavují aktivitu bakterií, které způsobují zubní kaz. Zkrátka budeme jíst čokoládu a nebudem muset k zubaři =)

Přírodní droga, která neškodí

Ptáš se občas sebe sama, jaktože je možné, že jsi schopná nacpat si do břicha klidně celou tabulku čokolády na jedno posezení? Není to nic nevysvětlitelného – vědci totiž zjistili, že látky v čokoládě stimulují v našem těle stejné receptory jako například marihuana. A to přitom čokoláda nemá hromadu dalších vedlejších účinků! Není to krásný „zlozvyk“?

Text: Eliška R.
Zdroj: iVillage.com
Foto: Lucie Olšarová

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

17 Comments
  1. Teeeda čokoládu miluju a to jsem si poslední dobou dávala pozor, abych si jí moc nebrala. Taaak kuju, jdu si jí hned dát!!! :-) Snad mi ještě v mym šuplíku zbyl kousek. :-D

  2. Ako som čítala tento článok, hneď som na ňu dostala chuť…Na tie krásne hnedé kocky s marhuľovou či jahodovou plnkou, ktorá sa tak nádherne rozpýva na jazyku a hneď si odlomiť kocku ďalšiu..a znova sa vám to bude rozplývať na jazýčku a budete si z celého života vychutnávať…. :-D Aaa prečo som to písala? Tento môj “sloh” na mňa nejak zapôsobil!!! Ja trúba.. :-D :-D :-D :-D My tu máme jedine Kinder čokoládky, tie mám zjedené behom sekundy, ale ja chcem iné! Figaro, Orion alebo Študentskú pečať! Naše kvalitné :-D Napríklad poľské mi nechutia, tie sa nerozplývajú, skôr ich treba chrúmať a nemajú žiadnu chuť…teda ale podaktoré zas zbožňujem na to že sú poľské. :-D

  3. To, co se tu píše je podle mě a mých zkušeností na 99,9% pravda.. A teď proč ne na 100% – na čokoládě si můžete vytvořit závislost.. :P

  4. Ale POZOR na čokoládouvý pochoutky nebo cukrovinky nevím už jak to je ty jsou fakt hnusný to není pravá lahodná čokoláda…… to je eee ne ne :-(

Leave a Reply

Your email address will not be published.