Dámská knihovnička – Ženy, které běhaly s vlky

Připadáš si poslední dobou tak nějak utlumeně, nic tě netěší a jednoduše nevíš, co se sebou? Máš zároveň ráda přemýšlení, pátrání ve svém nitru a psychologii? Že ano? V tom případě tě určitě bude zajímat recenze, kterou máš právě před sebou. Co tě čeká? Podíváš se do nejtajnějších zákoutí ženské duše, pochopíš, proč se v tobě odehrávají určité věci a seznámíš se také se spoustou bájí, pověstí a pohádek, o kterých jsi doteď určitě neměla ani tušení, ale přesto se vyplatí je znát a použít je jako inspiraci či podnět k zamyšlení? Už jsi zvědavá? Hurá do čtení!

Knihu „Ženy, které běhaly s vlky“, napsala Clarissa Pinkola-Estés, uznávaná psychoanalytička, jejíž knihy jsou známé v mnoha státech. Ta, s kterou máš nyní možnost se seznámit, je její nejznámější a nejprůlomovější dílo. imagesPosuď sama.

Kletba civilizace

Ústředním tématem celé knihy je archetyp Divošky. Co se tím myslí? V této skupině se schovávají všechny vědmy, čarodějnice, bylinkářky, kněžky, silné ženy a mytologické postavy, všechno tajemné, co se v duši dámy jen může ukrývat. Je to princip kreativity a veselé rozpustilosti, který, jak jistě sama uznáš, byl v dějinách často potlačován. Smutnou skutečností pak je, že na mnoha místech se toto stále děje – obviňování z čarodějnictví, diskriminace, násilí a nenávistné ideologie jsou toho důkazem. Autorka zkoumá tyto pradávné vzory v pohádkách a pověstech mnoha kultur, včetně těch indiánských, aby se dopátrala, jak přesně na nás působí. Považuje je za důležitý faktor pro to, abychom se my, dámy, mohly naplno rozvíjet a využít svůj divoký potenciál.

Ta druhá v nás

Clarissa Pinkola-Estés shledává jako největší problém, když ženy a dívky ztratí s Divoškou(v tomto případě myšlenou jako podvědomí, podstatu sebe sama) kontakt. To se může projevit všelijak, třeba nedostatkem inspirace, vůle k životu jako takovému, hlubokým zármutkem bez důvodu, pocitem, že nikam nepatříš a tisíc a jedním dalším způsobem. Naštěstí nám tato kniha nabízí řešení. Na všechny otázky postupně odpovídá, někdy radou, někdy příběhem. Všechny pověsti a pohádky jsou zde pečlivě a dopodrobna rozebrány, takže se určitě nemůže stát, že skryté poselství neodhalíš. Přestože se tě některá témata, jako například mateřství, zatím nejspíš nedotýkají, velkou zajímavostí je, že s zde pro každou věkovou kategorii a životní fázi najde něco užitečného. Uděláš tedy jen dobře, pokud se ke knize budeš postupně vracet podle toho, co je u tebe zrovna aktuální

Povinná četba

Zajímalo by tě, jak se kniha četla takové průměrné slečně? V tom případě jsi na správné adrese. Předně bych upozornila, že se nejedná o oddechovou četbu do tramvaje. Naopak, aby text mohl působit psychoterapeuticky, jak bylo zamýšleno autorkou, je potřeba najít si klidné místo, kde se budeš cítit uvolněně a odpočatě. Já jsem například zvolila maličkou pláž a zvuky vln, rozbíjejících se o skály. I přes to, že ke čtení budeš potřebovat prostor k zamyšlení, ti bude četba ubíhat rychle, ovšem až na pasáže, které se tě ještě(nebo už) netýkají. Nebude žádná ostuda, pokud tyto části s klidným svědomím přeskočíš a vrátíš se k nim později. Ptáš se, jestli je kniha opravdu tolik účinná, jako se povídá? Pak ti musím povědět, že rozhodně ano. Byly sice během četby chvíle, které byly opravdu kruté, jako například různá prozření a pochopení nějakého problému v životě
(a občas došlo i na slzy, co si budeme povídat), ale rozhodně to stálo za to. Nemůžeš však očekávat, že se jako mávnutím kouzelného proutku všechny tvé starosti vytratí. Naopak, bude to od tebe vyžadovat spoustu úsilí a mnohdy i dalšího studia konkrétních témat, ale rozhodně se to vyplatí a z dlouhodobého hlediska určitě pocítíš rozdíl, stejně jako já. Dokonce si myslím, že by si tuto knihu měla přečíst všechna děvčata, všechny maminky a kamarádky a dokonce i babičky. Pokud budeš v budoucnu vybírat osobní dárek pro blízkou kamarádku, jedná se o skvělou volbu.

Co by se hodilo podotknout na závěr? Snad jen aby sis knihu co nejrychleji opatřila, rozhodně neprohloupíš. Kvalita tvého života se patrně velmi zlepší. Nezní to lákavě? Tedy s chutí do čtení!

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.