Do plavek zhubni v plavkách

Léto každý z nás tráví jinak. Někteří z nás sjíždí festivaly, jiní se kochají přírodou někde v horách, další pak lenoší u moře a zkoumají podmořský svět. Každý z nás ale alespoň jednou zavítá na koupaliště či bazén, nebo si pořídí zahradní jezírko, aby se odreagoval a smočil, když je venku šílené vedro. Mě atrakce v aquaparcích nikdy moc nebraly, mám radši pohyb ve vodě či pod ní – potápění a plavání.

Jak zapadnout? Přečti si naše tipy

Plavání, a je jedno, jestli plaveš v zimě či v létě, patří mezi nejideálnější sporty. Spolu s během, chůzí, jízdou na kole a jízdou na lyžích má opakující se charakter a velký aerobní potenciál. Oproti ostatním má jednu velkou výhodu – nezáleží na kondici ani na věku. Plavat tak tedy mohou i lidé s nadváhou a dalšími zdravotními problémy, ve vodě totiž odpadá zátěž spojená s váhou, plaváním si tedy neničíš kosti a klouby a nedochází k otřesům. Je také výborné na namožené a bolavé záda, patří i do rehabilitačních procedur.

Pokud chceš mermomocí zhubnout, měla bys fyzické aktivity střídat. Na bazén bychom měly chodit dvakrát až třikrát týdně, a to po dobu minimálně půl hodiny. Plavání skvěle odbourává celulitidu a tukové polštáře, proto je tento trénink ideální. Pozor ale na teplotu – ve vodě by ti neměla být zima a ani by neměla být příliš teplá. Při koupání v teplé vodě se člověk více unaví, naopak na studenou vodu tělo reaguje zadržováním tuků.

Ve vodě se pohybujeme ve vodorovné poloze a jsme nadlehčovány, přesto má voda větší odpor než vzduch. Vydáme tak díky tomu několikanásobně víc energie, než na suchu. Spalování energie ale závisí na tom, jak budeš plavat – musíš si zvolit ten správný styl, energeticky nejnáročnější jsou prsa, následovány překvapivě znakem a motýlkem, jako poslední skončil kraul. Plavání by ses ale měla věnovat intenzivně – plavat rovnoměrně, co nejdéle, soustředit se na každičký pohyb a zhluboka dýchat. Když budeš plavat správně, aktivuješ ty správné svaly a spálíš asi tři tisíce kilojoulů za hodinu. Pokud sama nevíš, jak na to, zkus si najít na internetu kurzy plavání pro dospělé či poprosit zdatnou plavkyni či plavce, aby ti poradili, jak na to. Na bazéně jich potkáš až až, proto bych volila druhou možnost. Podle jednoho internetového portálu se správný plavec pozná tak, že umí splývat, udělá ve vodě kotoul, dokáže uplavat dvě stě metrů jakýmkoliv stylem, potopí hlavu, otevře pod vodou oči, zvládne do vody vydechnout a vyloví předměty z hloubky dva metry. Jsi zdatný plavec?

Než začneš plavat, měla by ses zaměřit na pár věcí – koupit si v obchodě plavecké brýle, které předem vyzkoušíš, protože každá máme jiný obličej, navíc pokud chceš plavat správně, stejně musíš s hlavou pod vodu, jinak si přetěžuješ páteř. Dobré by bylo, když si pořídíš plavky v celku, protože nejdeš nikoho oslňovat, ale jdeš sportovat, před plaváním se protáhni, následně ve vodě udělej pár bazénů v mírném tempu, než se skutečně pustíš do intenzivního tréninku, je dobré se také trochu najíst či napít, aby ti nebyla zima. Intenzivní plavání by nemělo trvat déle, než tři čtvrtě hodiny, na závěr si dej pár bazénů volným stylem – pokud ses rozhodla plavat prsa, zkus třeba znak. Pokud máš malou fyzičku, zkus kondiční plavání – minimálně deset minut plavej jedním stylem, pak zkus styl změnit. Učený z nebe nespadl a kondička se nedá nahnat hned.

Jak už jsem ale psala na začátku – ideální je nesportovat stereotypně. Zkus si k plavání přidat běh nebo jízdu na kole či kolečkových bruslích. Teď v létě je na to ideální doba.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.