Do Vídně nejen o Vánocích

Největší rakouské město je blíž, než si možná myslíš, a způsobů, jak se do Vídně dostat, se nabízí více než dost. Nejpohodlnější cestovatelé zvolí cestu autem, dobrodružnější povahy se svezou vlakem – k jízdence dostanou bonus v podobě slevy na vstupné do muzea Albertina.

vídeň

Vídeň mnoha tváří

Dovolená ve Vídni není nijak zvlášť exotická, leč pro milovníky středoevropského klimatu a kultury jako stvořená. Televizní nadšenci ocení procházky po ulicích, kudy za zločinci čmuchal Komisař Rex, a milovnice nakupování si také nepřijdou zkrátka. A pokud tě trápí výčitky svědomí, protože jsi už moc dlouho nebyla v žádné galerii či na jiné kulturní akci, můžeš své duši ulevit právě zde. Vítej ve Vídni.

Vídeň kulturní

V létě je nejlepší čas k návštěvě Muzejní čtvrti. Jedná se o jeden z největších kulturních areálů na světě, na jehož nádvořích se od konce května až do září koná množství kulturních a doprovodných akcí – od divadla a performancí až po pétanque. Druhého září lze letos naposledy navštívit Leopoldovo muzeum, Muzeum moderního umění a Halu umění, zaměřenou na současné světové umění – to vše s jedinou vstupenkou za v přepočtu asi 250 korun. Milovníky architektury potěší volný vstup na výstavu deseti ubytoven, navržených japonskými návrháři pro festival v Raidingu, rodiště Franze Liszta. Vernisáž se plánuje na 11. září.

Již zmíněná Albertina patří k nejznámějším vídeňským muzeím, jehož sbírka se datuje od roku 1795. Najdeš zde nejen obrazy, ale také fotografie, knihy či architektonické návrhy. Studentské vstupné je 7 eur, což je zhruba 180 korun. Nachází se v komplexu Hofburg na Ringstrasse.

A když budeš mít klasického umění plné zuby, můžeš se odvázat na koncertě – už 30. srpna do vídeňského Ernst Happel Stadium zavítají legendární U2 se svým turné 360°.

Vídeň historická

Během jedné návštěvy Vídně asi všechna zajímavá místa obejít nestihneš, proto si včas udělej seznam toho, co bys při příští návštěvě neměla propásnout. Nabízíme stručný seznam nejvýznamějších památek, které stojí za vidění.

  • Radnice neboli Rathaus, novogotické sídlo starosty, městské rady a asi dvou tisíc úředníků, se nachází v samém centru města. V prostranství před radnicí se před Vánoci konají tradiční Vánoční trhy.
  • V komplexu Hofburg, jenž je charakteristický svým eklektickým stylem, najdeš císařskou klenotnici s expozicí korunovačních klenotů i sídlo prezidenta, k tomu navíc dvě desítky muzeí. Leží přímo v centru města na Ringstrasse.
  • Budova parlamentu byla inspirována řeckou architekturou, o čemž svědčí nejen použité korintské sloupy a zdobený architráv u vchodu, ale také kašna s řeckou bohyní moudrosti, Athénou. Do interiéru parlamentu může nahlédnout i veřejnost – za zmínku stojí sloupová síň i zasedací sály Horní a Dolní komory parlamentu. Rozvrh jednotlivých zasedání najdeš na stránkách parlinkom.gv.at.
  • Stephansdom je gotická stavba s nezaměnitelným klikatým vzorem na střeše, tvořeným barevně glazovanými taškami. Nejvyšší věž měří necelých 137 metrů a kdo rád šplhá do výšin, nepohrdne návštěvou Jižní věže, která slouží jako rozhledna. Rovněž v centru Vídně.
  • Turisty oblíbený HundertwasserHaus, dokončený v roce 1986, měl sloužit jako ubytovací zařízení pro sociálně slabé občany. Hundertwasserovy budovy hrají mnoha barvami a spojuje je kreativní, neuspořádaný styl – tento malíř a umělec se totiž domníval, že neštěstí lidstva pramení ze strohého a racionálního slohu, reprezentovaného například Adolfem Loosem. Hundertwasserovy manifesty zdůrazňují nové tvary, různorodost a souznění s přírodou – jeho stavby mají střechy pokryté trávou a stromy.
  • Barokní zámek Schönbrunn je nejnavštěvovanější vídeňskou památkou. Patří k němu rozsáhlý park a nejstarší zoologická zahrada na světě, je také zařazen do seznamu památek UNESCO.

Vídeň a nakupování

Londýn má Oxford Street, Vídeň zase Mariahilfer Strasse. Butiky pro různě náročné zákazníky – od Gucciho po C&A – se táhnou od Muzejní čtvrti až po nádraží Westbahnhof. Kromě obchodů se zde nachází také kluby, bary či restaurace s národními kuchyněmi ze všech koutů světa.

Christkindlmarkt čili Vánoční trhy lákají každoročně do Vídně tisíce návštěvníků. V době Adventu před radnicí vyrostou desítky stánků s nejrůznějším zbožím – od slaměných vánočních ozdob po oblíbený punč. Ten se nepodává v plastových kelímcích, jak jsi zvyklá z Česka, ale v tematicky malovaných hrníčcích. Jsou zálohované, takže si z nich během pár let můžeš doma nashromáždit pěknou sbírku.

Z Vídně můžete letět takřka do celého světa. Kupte si levné letenky ještě dnes a ušetřete!

Mlsání ve Vídni

Při procházkách po městě nezapomeň ochutnat Sachrův dort, který se podle originálního receptu vyrábí od roku 1832. Základ tvoří čokoládový korpus, který je uprostřed potřený meruňkovou zavařeninou. Samotný dort je politý vrstvou čokolády. Nejlepší je servírovaný s nesladkou šlehačkou a vídeňskou kávou.

2 Comments
  1. Ve Vídni jsem byla několikrát a musím říct,že je to nádherné město.Ty trhy,ta výzdoba,ta atmosféra…A nákupy tam jsou taky fajn,když máte peníze :D A ty mi loni poměrně chyběly…

  2. Vídeň je nádherná :) byla jsem tam dvakrát se školou :) Jednou v zimě o před Vánocemi. Ty trhy mě naprosto okouzlily a nabily mě sváteční atmosférou. A nedávno jsem tam byla v létě a to bylo snad ještě krásnější :) Nikdy jsem neviděla tak krásné zahrady, jako v Schonbrunnu…. barevné květiny, nádherně upravený trávník, spousta malých jezírek s rybkami….. jako z pohádky :) Ve městě jsme byli jenom na skok, ale naštěstí jsme stihla ochutnat Sacher a vídeňskou kávu :) a mooc mi to chutnalo :) Celý výlet jsme zakončili v Prateru. Je to zábavní park, něco jako na pouti, jenom 10000x lepší :) a některé atrakce vyžadovaly opravdu dávku adrenalinu :)) Já jsem byla s kámoškama na vídeňském kole a prohlídly jsme si celý Prater pěkně shora :)) Vídeň určitě doporučuju všem, určitě jsme tam nebyla naposledy ;)