Dvacet věcí, které jsi možná nevěděla o panence Barbie

Mezi námi už poněkud “odrostlými” holčičkami není snad žádná, která by prožila dětství bez panenky Barbie. Od dob, kdy sis k Vánocům nejvíc ze všeho přála růžový domeček, poníka nebo kabriolet pro svou plastovou kamarádku, jsi se však nezměnila pouze ty.

První panenka Barbie od Mattela z roku 1959

Panenka Barbie má dnes snowboard, chodícího pejska, mluvícího přítele Kena i své vlastní internetové stránky. Historicky prvním povoláním této okaté krasavice byl (nečekaně) modeling. Za dvaapadesát let, co je na světě, však okusila také kariéru rockové hvězdy, lékařky, paleontoložky, učitelky v mateřské školce i kandidátky na prezidenta.

Kolik má Barbie bot?

Věděla jsi, že její celé jméno zní Barbie Millicet Roberts? A že její prvním domácím mazlíčkem byl poník Dancer? Přestože jsi s ní prožila minimálně polovinu dětství, určitě je pořád spousta věcí, které o ní pořád ani netušíš…

1. První Barbie byla představena v roce 1959. Na sobě měla černo bílé pruhované plavky a rudě nalíčené rty.

2. Jméno Barbie získala po dceři své stvořitelky Ruth Handlerové Barbaře. Barbie je v podstatě domácí zdrobnělina Barbary.

3. První Barbie se prodala za pouhé tři dolary. Za jeden rok jich Mattel prodal přes 350 tisíc. Dnes se na celém světě každou sekundu prodají dvě panenky. Není divu – průměrná americká holčička jich má doma až sedm.

4. Barbie má přes jeden bilion párů bot. Nemluvě o dalších doplňcích a oblečcích! Ročně na jejich výrobu padne přes 96 milionů metrů různých látek. Pro Barbie je navrhují i renomované značky jako Versace, Gucci nebo Givenchy. Není divu, že oblékání panenek je tak boží…

5. Barbie měla doposud 46 domácích mazlíčků, z toho 21 psů, 12 koní, tři poníky, šest koček, papouška, šimpanze, pandu, lvíčka, žirafu a zebru.

6. Barbie má pět mladších sester. Skipper (*1964), Tutti (*1966), Stacie (*1992), Kelly (*1995) a Krissy (*1999).

7. Teprve v roce 2000 se objevila první “verze” Barbie s vytvarovaným pupíkem.

8. Barbie navštívila vesmír, a to rovnou třikrát. Americké astronauty tam doprovázela v letech 1965, 1986 a 1994.

9. Kdyby byla Barbie skutečný člověk, podle proporcí převedených na reálné měřítko by měřila by asi 160 až 170 centimetrů, vážila by kolem 50 kilogramů a její míry by byly zhruba 99-46-84. Děsivé, že?

10. V roce 1958 vznikla první plastová platební karta American Express Card. Ani ne o rok později byl stejný materiál použit k masové výrobě prvních panenek Barbie.

11. V roce 1980 byla vyrobena první Barbie černoška. O tři roky později zvítězila v soutěži Miss USA vůbec poprvé dívka s tmavou pletí – Vanessa Williams.

12. Panenka Barbie se sama naučila chodit v roce 1999. V roce 2000 dostala své první kolečkové brusle.

Kdo by věřil, že okouzlující Barbie je už padesátnice?

13. Barbiin partner Ken je o dva roky mladší, Mattel ho uvedl na trh v roce 1961. Letos tak slaví kulaté padesátiny!

14. Sbírání panenek Barbie je ve Spojených státech druhým nejoblíbenějším sběratelským koníčkem – hned po sbírání známek. Sbírají je nejen ženy, ale také řada mužů.

15. Panenku Barbie má 45 různých národností. Prodává se ve více než 150 státech.

16. Barbiina nejlepší kamarádka se jmenuje Midge a “narodila” se v roce 1963.

17. Panence Barbie propůjčila tvář řada celebrit. Prvenství si zde připsala hubená kráska Twiggy v roce 1967.

18. Největší úspěch u holčiček na celém světě sklidila řada “Totally Hair Barbie”. Panenka zde byla opravdu vlasatá, lokny jí sahaly až po paty.

19. Dvakrát se Barbie “zúčastnila” olympiády. Poprvé v roce 1975 jako atletka, v roce 2000 jako plavkyně.

20. Dvakrát také kandidovala na post prezidentky – v letech 1992 a 2000. Ve svých kampaních prosazovala rovnost mezi oběma pohlavími, vzdělávání a práva zvířat.

Růžové vzpomínky na dětství

Také se ti zastesklo? Možná máš nějakou ještě schovanou na půdě, možná jsi je všechny věnovala mladší sestře nebo sis tu nejvýstavnější naaranžovala někam na poličku a sníš o tom, že se jednou projede na kapotě tvého svatebního auta. Hrát si teď s bárbínou, to by bylo přece dětinské… Anebo ne? Pokud tě někdy přepadnou chutě, vyzkoušej Barbie hry na internetu, kde si zablbneš (skoro) jako malá. Barbíní online hry nezahrnují jen oblékačky, ale můžeš si otevřít třeba kosmetický salon nebo zabíjet čas, který bys normálně měla věnovat studiu na zkoušky, například péčí o roztomilé štěně nebo koukáním na online filmy. Zkrátka ať žije prokrastinace!

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.