První návštěva u gynekologa – 4 nejčastější otázky

Poprvé na gynekologiiTřeseš se jen při představě, že jednoho krásného dne přeci jen budeš muset usednout na to monstrózní gynekologické křeslo a nechat se na svých intimních místech prohlédnout někým naprosto cizím? Věř, že všechno není tak hrozné, jak na první pohled vypadá – o tom se tě budeme snažit přesvědčit v našem novém seriálu – HORKÉ KŘESLO. Tentokrát první návštěva u gynekologa.

Kdy bych měla zajít poprvé na gynekologii?

Případně otázky: Musím si tam zajít přesně v 15ti? Nemáš-li žádné potíže a pokud nepotřebuješ předepsat hormonální antikoncepci či se jinak s lékařem poradit, nemusíš s první návštěvou gynekologie spěchat.

Co je vážným důvodem jít poprvé ke gynekologovi?

K návštěvě gynekologa by ses měla rozhodně odhodlat z následujících důvodů:

První návštěva gynekologie

 • cítíš svědění či bolesti v podbřišku mimo menstruační období, všimla sis neobvyklého výtoku z pochvy
 • objevila jsi na kalhotkách krvavé skvrny, které nesouvisí s menstruací
 • máš problémy s močením
 • všimla sis vnějších viditelných změn tvých pohlavních orgánů
 • tvá menstruace trvá déle než 10 dní nebo k ní dochází ve velmi krátkých časových intervalech
 • při menstruaci příliš krvácíš a máš silné bolesti
 • tvá menstruace se už delší dobu nedostavila (s ohledem na to, že minimálně první rok po první menstruaci je cyklus kolísavý a menstruace nepravidelná)
 • při používání antikoncepčních pilulek se objevily nežádoucí účinky jako například nevolnost, bolest hlavy nebo například poruchám vidění
 • měla jsi nechráněný pohlavní styk a bojíš se, že bys mohla být těhotná.

Bude mi při první návštěvě u gynekologa určitě dělat všechna vyšetření?

– Není to naprosto nutné. Je totiž možné, že si ke gynekologovi zajdeš pouze založit kartu nebo se s ním poradit o problému, který tě trápí – například, že jsi stále ještě nedostala svou první menstruaci. K některým úkonům však je vyšetření nutné – přijdeš-li s nějakým problémem nebo si budeš chtít nechat předepsat antikoncepci.

Musím chodit na pravidelné prohlídky?

– Ženy a dívky, které mají pravidelný pohlavní styk by měly docházet na pravidelné prohlídky jednou za rok. Užíváš-li však HA, měla by ses na kontrolu dostavit alespoň dvakrát do roka. A samozřejmě platí – budeš-li mít kdykoli problém, neváhej a na návštěvu ke gynekologovi si co nejdříve zajdi.

POZOR! Příště se dozvíš, jak taková návštěva ženského lékaře probíhá, co všechno by jsi mu měla být schopná zodpovědět a co by sis měla vzít s sebou!

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

42 Comments
 1. Jednou mi jedna kámoška řekla, že by si potřebovala nechat napsat prášky, ať s ní jdu
  na gynekologii. Moc se mi tam nechtělo, ale nakonec jsme tam vyrazili, byl to zrovna minulý
  čtvrtek….sestřičky byly moc milé a dobře jsme si popovídali a vyšetření vůbec nic nebylo=))
  NIc mě nebolelo, prostě v pohodě=)….vůbec se toho nemusíte bát, fakt to nic neví a ještě
  se můžete na cokoli zeptat=))

 2. ANONYM: Výtěr z pochvy na gynekologii nebolí. Možná se ti teď zdá, že to bude strašlivá bolest, ale když se ulovníš a necháš pana doktora dělat svou práci, bolet tě to rozhodně nebude. Třeba to BUDE trošku nepříjemné, ale o bolesti řeč rozhodně nemůže být – důvěřuj panu doktorovi, on není tvůj nepřítel, který tě chce za každou cenu mučit, chce ti pomoct! :-)))

 3. Když jdu poprvé ke gyneklogovi a jeste nemám založenou kartu(ale už mi bylo 15),musím tam jít s rodičem?nebo jim budu stačit já?:-)

 4. Ahojky, opozdila se mi menstruace, ale mam jenom bezbarvý výtok, co to znamená?? musím hned ke gynekologovi nebo mám ještě počkat??? Prosím odpovězte mi!!!! a mám ještě jeden problém, když jsem si zaváděla tampón, tak mě to nešlo tak jsem lehce zabrala trochu to zabolelo ale šlo to….a když jsem si šla vyměnit tampón tak to šlo uplně lehounce, bojím se že jsem si protrhla panenskou blánu, je to vůbec možné? a jestli jo, tak se bojím jít ke gynekologovi, protože se bojím že by to řekl mamce a mamka si o mě myslela že už jsem měla styk!!!! co s tím? poradíte mi prosím vás?? díky za odpověď….

 5. k druhý otázce leee hele tak ho popros aby rodičům nic neříkal a navíc to je (teda asi) lékařský tajemství takže on jí to určitě neřekne a navíc holka se může narodit bez panenský blány nebo při sportu se jí může protrhnout a on se tě navíc asi určitě zeptá jestli jsi už měla sex takže mu řekni ne a on to nebude asi už rozvádět dál takže buď v pohodě……………a to ti radí 12 holka jo takže si toho važ;-)hahaha ale já jsem to četla v časopisech takže určitě to bude pohoda. páčko leee

  1. No, tak když to zatajíš, můžou nastat i nějaké komplikace. Doktor totiž může dělat vyšetření análním otvorem, když zatajíš, že jsi měla sex. ;o)
   Lepší je, říct mu to na rovinu, protože pokud Ti bylo 15 let, můžeš mít sex, tudíž pro lékaře je to lékařské tajemství. ;o)

 6. to verčaaaaa
  je vidět, že to sou informace z časopisů
  jedině jestli bereš pohlavní styk jako sport tak se ti při sportu může panenská blána protrhnout.. :D
  prostě v časakách píšou kraviny, takže to neber moc vážně..a ve 12 ti takhle pěkně pletou hlavy…

 7. tohle není kravina, je to krutý fakt:D ale to jako fakt, pač když děláš náký sport jakože hodně aktivně nebo prostě sportuješ hodně tak se tohle může stát ani si toho nevšimneš..může k tomu dojít hodně moc situcemi, ne jen pohlavním stykem..:P

 8. tak si to mysli když chceš :D
  doktor ti tohle asi neřek viď :) možná tak nějaká “chytrá” kámoška anebo sis to někde přečetla..
  a vim, že se ti nemusí protrhnout jen pohlavním stykem, ale při normálním ikdyž hodně aktivním sportování se ti to nestane

 9. Při sportech jako je například gymnastika nebo bojová umění (judo, karate) menší natržení panenské blány možné je – stejně jako např. u neopatrného zavádění tamponů. Každopádně se neprotrhne blána úplně, většinou se jedná o malou ranku, z níž může vytéct i troška krve – ostatně jako při jiných poraněních kůže. Panenské blány se zbavíte úplně nejspíš až při prvním porodu, kdy poševním vchodem projde hlavička miminka. Ani pohlavní styk nemusí p.blánu porušit úplně.
  Rozhodně se ale není třeba bát, že se poraníte při aerobiku nebo jízdě na kole :-)

 10. Leee:do 16 musí dát gynekolog dát vědět rodičům, že jsi tam byla a říct jim jaká vyšetření ti prováděl.Od 16 do 18 jim to už říkat nemusí ale může a od 18 už je to jedno.Tohle mám přímo od gynekoložky takže na tom bude asi něco pravda

 11. ahooojky, tak děkuju za rady, už jsem tam byla a vše v pohoooo… :-) paní doktorka byla hodná…..
  tak opravdu všem děkuju ;o)

 12. Ahoj prosím vás myslíte ,že pohlavní styk je i když mě přítel ehm ehm udělá prstama ?? u ginekoložky jsem ještě nebyla a nechci aby jsem měla pravej stik , ještě než navštívím lékaře.Myslíte že by to poznala , kdybych ji zalhala ? I když vím že bych ji lhát neměla, ale pujde tam s mamkou a nechci aby to věděla.

 13. dobrá den, hrozne se bojim jít ke gynekologovi mám z toho strach!! Nejvíc se bojim tý prohlídky a sama nevim jestli tam mám jít

 14. OMG baby vy ste nektere uplne dute a vubec nevite o co go..:D Ano,panenska blana lze poskodit pri sportu a tamponem taky,ale verim,ze si tampon nezasouvate az do krku,takze NO PROBLEM.. Btw: lekar (gynekolog) je vazan tzv. ,Lekarskym tajemstvim’ ,ktere prikazuje nesdelovat osobni informace a zdravotni problemy jinym lidem,pokud to neni nutne a vazne.Hranice je od 15 let,nikoliv 16,jak tady jiz nekde zaznelo:)Jo a kdyz Te Tvuj pritel ,dela’ rukou,tak to pohl.styk neni,neboj:DJeste,ze uz to mam vse za sebou;)

 15. Ahojky, chtěla sem se jen zeptat, když půjdu poprvé ke gynekologovi a budu si chtít jenn echat předepsat antikoncepci, je prohlídka nutná? Jako já sem s timnějak smířená že to prostě proběhne a ani z toho nějakej strach nemám, ale víte co :D

 16. Verisek: když sem si šla pro antikoncepci, tak mi doktorka dělala jenom ultrazvuk pádž sem byla eště panna..

 17. Lucko – jsou i gynekoložky…. to snad vi skoro kazdej… nvm jestli to je pravda, ale říká se, že chlapi jsou lepší gynekologové, pač jsou PRÝ šetrnější a opatrnější… néé že by ženskýý nebyli dibry gynekoložky.. a nevim co je na tom pravdy… pač lidi toho napoviidaj a ja vsemu hned věrim… taakze se nemusis bat jit i ke chlapoj.. oni to berou jako zamestani ne jako “dovolene” ochmatavani zenskych organu:-)

 18. Mamka uz mě ke gynekologovi nutí jít sice jsem ji přemluvila že až za rok ale má to jeden háček.Ona chce abych šla k doktorovi na gyndu jenže já chci doktorku..Je teda lepší doktor nebo doktorka?Né že bych se bála ale spíš se stydím…nevím co mám dělat..

 19. Vendy: Mylsím, že se vůbec nemusíš bát ani gynekologa..;) já chodím ke chlapovi a nemůžu si stěžovat. Podle mě to je na stejno. Než tam půjdeš poprvé a uvidíš, co a jak, tak se trochu budeš stydět, ať budeš u kohokoliv. I když není vlastně důvod. Gynekolog to bere prostě jako práci, takže se neboj.

 20. Dobrý den chci se zeptat když přijdu na gynekologii a paní doktorka mi řekne odložte si nebo něco takového tak mám potom přijít zpátky do ordinace od pasu dolů úplně nahá nebo si můžu nechat alespoň kalhotky?? Je to asi hloupý dotaz, ale já jsem strašně stydlivá a tak mě to zajímá. Předem děkuji

 21. Kajka: bez kalhotek – proto je lepší vzít si třeba nějaké delší tričko nebo, pokud chceš, nějaké jednoduché letní šaty, které si v kabince převlékneš

 22. dobrý den,nejsem si tak úplně jistá,jestli jsem panna nebo už ne-vím,že to zní divně,ale je to tak. Bude se mě na to lékař ptát?děkuji za odpověd

 23. Dobrý večer,
  chtěla jsem se zeptat jak to mám s plodnýma dnama..Já se v tom nevyznám..
  Poslední menstruacijsem měla 17.2.12 a končila mi 22-23.2.12 .. Menstruaci jsem měla po 2 měsících – brala jsem prášky v kuse.

 24. Ahoj chtěla bych se zeptat jestě jsem nebyla u gynekologa a nejsem pana a bojim se o tom rict mámě nevim jak na to bude reagovat a kdyz to reknu gynekologovi jako ze nemám prášky a přišla jsem o to jestli to bude říkat rodičům. děkuju za odpověď

 25. Ahoj, chci se zeptat, co by se stalo, kdybych mela prvni sex uz ve 14 s klukem kterymu je 15? Prosim odpovezte mi!!

 26. Ahoj, chtěla bych se zeptat. Bude mi 15 a když mě přítel prstil a vytáhl prsty tak je měl od světle červené krve. Chtěla bych vědět jestli se mi mohla panenská blána protrhnout a nebo je pouze natržená. Děkuju moc

Leave a Reply

Your email address will not be published.