Horolezci, horolezkyně, horolezčata

Nebojíš se výšek a ráda si občas zvedneš hladinu adrenalinu v krvi? Lezení na umělé stěně je zážitek jako žádný jiný.

Myslíš si, že horolezectví a lezení po umělé stěně je výhradně pro kluky? Omyl! Tomuto adrenalinovému sportu se věnuje stále více žen a jde jim to opravdu skvěle. Důkazem je devatenáctiletá Alena, která se lezení věnuje už pěkných pár let. Jak se k tomu dostala a co ji na lezení baví ze všeho nejvíce?

horolezci

Jak ses dostala k lezení na stěně?
Poprvé jsem se na horolezeckou stěnu dostala ve dvanácti letech. Vytáhl mě na ni můj o tři roky starší kamarád, kterého jsem potkala na gymnáziu. Šli jsme na stěnu v Kuřimi. Moji rodiče lezení bohužel neshledali jako pro mě vhodný sport, takže jsem se k němu vrátila až po pár letech. Mohu tedy říct, že poctivým lezcem jsem skoro čtyři roky. Na umělé stěně trénuju jen v zimě a v teplém období vyrážím na skutečné skály.

Co tě na šplhání nejvíce baví?
Když jsem začínala s lezením, tento sport ještě nebyl komerční. Skály byly prázdné a každý „mlaďoch“ měl svého patrona. Teď je situace horší, i co se týče chování některých lezců. Lezení jsem si vybrala, protože mám ráda adrenalin, svět z ptačí perspektivy a věrnost. Určitě by se našly i další důvody, ale tohle jsou ty hlavní, které by měl mít každý správný horolezec.

Které vlastnosti jsou pro tento sport nezbytné?
Věrnost a důvěra jsou skutečně potřeba – a to i při lezení na umělé stěně. Zatímco jeden z lezců zdolává stěnu, druhý jej zdola jistí. Kdyby lezec padal, partner jej vlastní vahou zastaví. Horolezectví je náročný sport, který s sebou nese řadu rizik.

A jak je to tedy s děvčaty na stěně?
V době, kdy jsem začínala, se lezení věnovalo víc kluků než holek. Myslím si ale, že v dnešní době je počet vyrovnaný. Lezení je jeden ze sportů, kde obě pohlaví mohou být vyrovnaná. U lezení totiž nejde o sílu, ale o techniku. A tu se může stejně naučit kluk i holka.

Které svalové skupiny se při lezení posilují?
Pokud člověk leze správně, posiluje nohy, břicho i ruce. Ruce začnou bolet první. Ozvou se nejdříve prsty, protože málokterý jiný sport podporuje šlachy a pomocné svaly, které ovládají prsty. Lezení však není jen o rukou, je to také o nohách. Pokud zvládneš lezeckou techniku, budeš se na stěně pohybovat správně a svaly budou bolet méně.

Myslíš si, že je užitečné předem absolvovat horolezecký kurz nebo si nechat poradit od zkušeného instruktora?
Nejdůležitější je předem se informovat o technikách a pomůckách při lezení, nejlépe projít horoškolou a postupně se vše naučit. Ten, kdo respektuje lezecká pravidla, je ohrožen minimálně. Nejčastější úrazy jsou způsobeny člověkem, který horolezecká pravidla nedodržuje. V tom lepším případě zraní pouze sebe. Nesmíme ale zapomenout, že lezení není o jednom, ale o dvou lidech. Lezečtí partneři by si měli věřit a nezapomínat, že ten kdo jistí, plně zodpovídá za život a zdraví lezce.

Tip Slečny: Horolezecká škola RockJoy

Láká tě tento netradiční sport? Velkou nabídku horolezeckých kurzů a také kurzů lezení na umělé stěně nabízí například Horolezecká škola RockJoy v Praze. V jejich nabídce nalezneš také kurzy pro malé děti. A když to zvládnou špunti, proč ne ty?
Pro představu, jaké pomůcky budeš při lezení potřebovat, koukni na http://www.rockjoyshop.cz/lezeni/

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

4 Comments
  1. O lezení jsem docela přemýšlela, a článek mě pomohl se rozhodnout. Už mám za sebou dvě lekce s horolezeckou školou RockJoy a děsně mě to baví. Všem doporučuji. Adéla

Leave a Reply

Your email address will not be published.