Jak přežít maturitní ročník bez újmy a s úsměvem

To nám to uteklo, říkáš si. Za dveřmi už nervózně postává zkouška dospělosti a s ní rozsáhlé přípravy. Maturitní období však nemusí být jen stresárna ve znamení ponocování s hořkým kafem nad učením. Čeká tě i plno radostí, na které nezapomeneš celý život. Také díky nim to stojí za to přežít pokud možno s úsměvem.

Učení i skvělé večírky – to k maturitě prostě patří

Tři roky jsi pilně studovala a užívala si studentského života. Teď tě ale čeká hrozba největší – maturita. Máš strach, jestli to zvládneš a jak to všechno dopadne? Přípravu na maturitní zkoušku rozhodně nepodceňuj. Určitě by ses ale neměla zabarikádovat doma knihami.

Ač to tak nevypadá, právě maturitní ročník dost možná bude ten nejlepší, čeká tě totiž ještě spousta nezapomenutelných chvilek se spolužáky. Co všechno bys se svou třídou neměla zapomenout zařídit, abyste o nic nepřišli?

Perfektní rozjezd? Maturitní ples se vším všudy

Maturitní ples pro všechny středoškoláky velmi očekávanou událostí. Mnoho plesů se koná v lednu a tak je možné, že už si svůj ples prožila, pokud ho teprve budeš mít, omrkni naše tipy, na co byste se třídou neměli zapomenout. Čeká vás mnoho zařizování, a proto bude nejlepší, když ve své třídní partě vyberete dva odpovědné zástupce. Konečná rozhodnutí provádějte pomocí hlasování, jen tak můžete dospět ke kompromisům a zajistit všestrannou spokojenost.

Místo – Zkuste si zjistit, kde se u vás plesy nejčastěji konají. Nemusíte dělat ples na tom samém místě, kde se koná vždycky. Vytipujte si pár míst, o kterých si zjistěte co nejvíce. Pokud už máte svůj tip, snažte se jej zamluvit co nejdříve. Měli byste počítat také s placením zálohy, které je většinou nevratná.

Zvuk a kapela – Správný maturitní ples by neměl postrádat skvělou hudbu a především perfektní ozvučení. Zažila jsem totiž ples, kde zvuk nestál za nic a poznamenalo to celou maturitní akci. Také se s třídou domluvte na stylu hudby, tak, aby jste se při ní pobavili vy všichni, ale také učitelé a rodiče. Nezapomeňte si zařídit také moderátora a zajímavý program – třeba vystoupení místního kroužku mažoretek, módní přehlídku, vystoupení profesionálních tanečníků a podobně. Čím originálnější váš program bude, tím lépe.

Tombola, květiny, šerpy, a spol. – Všechny tyto věci by rozhodně neměly chybět. Samozřejmě to nějakou kačku stát bude, ale bez nich by to nebylo ono. Opět je nejlepší dohodnout se na společných představách a ceně, kterou jste ochotni dát. V případě tomboly je nejlepší variantou opatření dárků za pomoci sponzorů. Záleží jen na vaší aktivitě, koho “ukecáte”. Kromě tématu maturitního plesu si nacvičte nějaký originální nástup.

Foto a video – Na maturiťáku by neměl scházet ani fotograf nebo kameraman. Nemusí se jednat přímo o profi fotografa. Zkuste se poohlédnout po někom známém, koho focení baví a za nějaký úplatek by vám fotky i zpracoval. I tímto způsobem můžete nějakou tu korunu ušetřit.

Poslední zvonění – klid před „bouří“

Patří mezi tradice všech studentů a koná se v poslední den výuky na školách před začátkem “svaťáku”. Poslední zvonění je u studentů oblíbené – namaškařit se a uvolnit trichu stresu při blbostech se spolužáky. Mezi klasické rituály posledního zvonění patří stříkání voňavkami, kropení studentů vodou nebo malování rtěnkami se symboly štěstí. V oblečení a zajímavých kostýmkách se meze rozhodně nekladou. Proto klidně experimentuj a překvap nejen své spolužáky, ale i ostatní okolo. Můžete se však se třídou dohodnout i na společném tématu. Pozor si dejte na jediné – všechny dny ještě sečteny nejsou, proto se stále ještě držte na uzdě. Bohužel i poslední den na střední škole si ještě můžete u učitelů zadělat na pěkný průser.

Dárek pro učitele nebo učitelku

I když si svou přísnou učitelku nebo učitele neměla moc v lásce, zaslouží si za ty roky nějakou pozornost, aby na vás měla nějakou památku. Na dáreček si nezapomeňte ve třídě určit kasičku, ze které ho pak koupíte. Společný dárek předejte třídnímu nejlépe na plese a při předávání vysvědčení můžete koupit už jen nějakou drobnost.

Chcete své spolužáky “z béčka” trumfnout? Zkuste pořídit něco opravdu originálního. Pro učitelku můžete koupit třeba balíček procedur pro krásu. Pro pana učitele můžete zkusit pořídit i něco opravdu netradičního. Hitem poslední doby jsou adrenalinové zážitky, například tandemový seskok. Ně každý však takový zážitek ocení. Neméně nudnou, ovšem mnohem méně riskantní možností je třeba poukaz na lekci na skákacích botách. Oba – muže i ženy – pak určitě potěší poukaz na relaxace a wellness nebo na víkendový pobyt.

Sladká tečka na závěr

Když už budete mít maturitní vízo v kapse a všechno napětí opadne, je na čase přichystat pomaturitní večírek, který celý maturitní hon skvěle zakončí. Užijte si party se všemi učiteli, kteří s vámi po celou dobu studia byli – je to ideální (a hlavně neformální) způsob, jak se s nimi rozloučit. Uskutečnit ho můžete třeba v baru, nebo uspořádat grilovačku u někoho, kdo má k dispozici zahradu nebo chatu.

3 Comments
  1. tak my jsme měli ples v Lucerně jako všichni, ani to snad u nás nejde jinak. Nás je totiž 6 tříd prváků a 6 tříd čtvrťáků, jinam se nevlezem:) bylo to hezký, každá maturitní třída (kromě nás) měla nějaký tanec, Lucerna měla představení, a nakonec jsme tančili všichni čtvrťáci na BEP I gotta feeling, to byla taková třešnička:) After stála celkem za nic. Jako dárek jsme nakonec třídní vybrali krásné jemné hodinky, masáž lávovými kameny a večeři do nějaký restaurace, kde se zaplatí vstup a můžeš sníst všechno, pro 2 lidi.
    Maturitní ročník je fajn, ale jen spíš ta první půlka, pak už přichází ten stres…

Leave a Reply

Your email address will not be published.