Aby sis hory tenhle rok opravdu užila, nezapomeň, že i lyže potřebují péči. Pokud si je nepůjčuješ, ale máš vlastní, nesmíš na jejich ošetření zapomenout. A pokud si je půjčuješ, raději se vždy ujisti, že ti je seřídí specialista.
Tak především je důležité mít lyže, běžky i snowboardy doma dobře uskladněné. Rozhodně pro ně není dobré, když jsou po celý rok opřené u stěny sklepa. Nejlépe by měly ležet, mít kolem sebe dostatek místa a nic na ně už neskládat. Měly by být ve vaku, aby se na ně neprášilo, a mimo jakoukoli vlhkost. Takhle uskladněné by měly být i po několika měsících uskladnění v pořádku a skoro připravené na první sjezd.
Před prvním sjezdem
Až se budeš balit na hory, nezapomeň s nimi zajít do servisu lyží a snowboardů, kde ti je nabrousí, seřídí a zkontrolují, aby se ti nic nestalo. Vázání se upravuje i podle váhy. Za rok můžeš zhubnout nebo přibrat několik kilo, a proto je seřízení vážně důležité.
Když se ti náhodou stane, že zapomeneš, ski servis je i v každém lyžařském středisku. Tam už ale budou vyšší ceny a větší fronta. Proto se vyplatí řešit to raději ještě doma.
Servisy najdeš na internetu a je lepší si tam předem zavolat, abys nemusela dlouho čekat. Sezóna se blíží, proto se vyplatí objednat se na určitý den i hodinu.
A nejen lyže, běžky a snowboardy si zaslouží ještě před dovolenou tvoji pozornost. Pozornost si zaslouží také hůlky, lyžáky, helma, brýle a oblečení na lyže. Tohle všechno si musíš pořádně zkontrolovat, prohlédnout a lyžáky taky vyzkoušet. I když už jsi třeba dospělá, někdy může noha ještě trochu vyrůst. A není nic horšího, než trávit hodiny na sjezdovce s otlačenými palci. Zkontroluj si i sjezdové oblečení, zda ti pořád dobře sedí. Pohodlí a teplo je na lyžích základ úspěchu a příjemného zážitku.
Na horách
Pokaždé, když skončíš s lyžováním, nechej lyžáky vyschnout, aby se v nich netvořily plísně a nezůstaly zapařené. Z lyží musíš omést sníh, prohlédnout je a postavit tak, aby mohl zbytek vody okapat. Nenechávej je stát venku a používej lyžárnu. To samé platí pro snowboardy.
[box]
Co se nevyplácí
K tématu se nám svěřila i Jitka (24 let), která minulý rok odjela na hory, aniž si nechala snowboard seřídit. Vyposlechli jsme si její příběh a teď ti ho přinášíme. Ber to jako malý odstrašující případ, co všechno se může stát, když zanedbáš péči.
„Jeli jsme tehdy s partou kamarádů na týden do Krkonoš. Bylo to na poslední chvíli, takže jsem všechno balila dost narychlo. Měla jsem s sebou snowboard a samozřejmě jsem si nenechala ani nabrousit hrany, ani ho seřídit. Nikdy by mě nenapadlo, že se mi může něco stát. Minulý rok jsem si ho koupila, takže byl seřízený, a říkala jsem si, že to na pár let stačí.
Jeli jsme na poslední chvíli, na konci února. Sníh už byl hodně mokrý, takže sjezdy šly ztuha. Třetí den jsme se rozhodly s kamarádkou vyzkoušet noční lyžování. A to byla pro mě nakonec dost nepříjemná noc. Na jednom skokánku, který jsem nevybrala moc dobře, mi prasklo vázání a já letěla vzduchem do tmy dolů.
Zavolali mi záchranku a řekli, že mám zlomená tři žebra. Málem jsem si propíchla plíci, prý šlo o milimetry. Zbytek naší lyžařské dovolené jsem strávila na lůžku a ještě několik týdnů potom. Kromě žeber, zlomené ruky a otřesu mozku mám do dneška zkřivená záda. Musím každý večer cvičit, aby se to nezhoršovalo.
Příčinou, proč vázání prasklo, bylo seřízení na váhu. Vím, že jsem za rok hodně přibrala, ale tohle by mě nenapadlo.
Od té nehody jsem na prkně nestála. Tenhle rok půjdu raději zase na lyže a seřídit si je nechám raději dvakrát než vůbec.“[/box]
Jitce za její svěření moc děkujeme a doufáme, že ti tento příběh pomůže uvědomit si důležitost seřizování lyží. Tak vzhůru do servisu a na hory!