Pomoc, hlídám! aneb jak přežít (nevlastní) děti

Velké věkové rozpětí u sourozenců nebývá příliš obvyklé, ale není kdovíjakou raritu. Možná jsi to právě ty, kdo má doma malou sestřičku nebo mrňavého bráchu. A moc dobře víš, co to obnáší. Tak třeba – hlídání!

Jak zabavit malé dítě?

Ať už u vás doma vládne jakákoliv organizace času a povinností, určitě se alespoň občas jaksi předpokládá, že se o svého malého sourozence postaráš. Je to pro tebe výzva, nuda, starost nebo zábava?

Velká ségra je “boss”

Modelová situace – rodinka s třináctiletou slečnou se dle jejího názoru tak trochu pomátla a pořídila si miminko. Chlapečkovi jsou dnes čtyři a jí sedmnáct. Ona je pro něj absolutní modla, vzor, šéfka, prostě „velká ségra“, on pro ni zdroj zábavy, objekt pozorování a lásky a také předmět zodpovědnosti a starostí. Jsou situace, kdy je třeba vytvořit soudržnou a spolupracující dvojici a strávit spolu nějaký čas. A s tím přichází kardinální otázka? Co budeme spolu dělat? Ono totiž zabavit čtyřletého hošíka není zase až taková legrace. Představa, že si uvaříš kafíčko, vezmeš časopis a dáš nohy na stůl, zatímco si bude brácha tiše v koutku hrát, je samozřejmě iluzorní. Takže co teď?

Hurá na skluzavku

Ideální je, když je venku hezky, stačí otevřít dveře a jste na zahradě zařízené jako ráj pro mrňouse. Hodně rodin dnes využívá možnosti vytvořit si soukromé dětské hřiště se vším, co k němu patří. Existují firmy, které se zabývají návrhy a výrobou dětských hřišť, které plnohodnotně nahrazují ta veřejná. Na zahradě může vyrůst snové prostředí se skluzavkou, prolézačkou, pískovištěm, lany a dalšími doplňky. Učiněný ráj pro bráchu i jeho kámoše ze sousedství. Pokud takhle vybavení nejste, nezbývá, než vyrazit na procházku a vzít zavděk některým z veřejných hřišť. Při venkovních aktivitách musíš být pořád tak trochu ve střehu.

Bráchové v tomto věku jsou zatraceně rychlí a do nebezpečných situací se mohou dostat raz dva. Pozor na pády z větší výšky, které mohou způsobit rozhodně více problémů než odřené koleno. Pokud se pohybujete blízko komunikací, je třeba dávat bedlivý pozor na auta a třeba i na cyklisty.

Dobrodružství v obýváku

Prostředí bytu nebo domu sice není na první pohled tak dobrodružné jako prostor hřišť, zahrad a přírody, ale zase je skvělé pro dva základní prvky – komunikaci a fantazii. Rozvíjejte představivost u různých deskových her příslušných věku, čtěte a vymýšlejte příběhy, skládejte lego, vyrábějte masky, vystřihujte z papíru zvířátka a postavy, nalepte je na špejle a nakonec si s nimi zahrajte divadlo. Nebo vezmi nějakou velkou nádobu (hrnec, mísu, kbelík) a do ní naskládej nejrůznější věci, co doma najdeš. Zavaž dítěti oči a nechej ho, aby hmatem poznávalo, co právě drží v ruce za věc. Je to větší legrace, než bys čekala. Také spolu můžete pečovat o rodinného mazlíčka nebo kytky. V tomto věku už je možné a správné ukazovat dětem, co obnáší péče o domácí faunu a flóru.

Nezapomeň, že malé děti ze všeho nejvíce zbožňují komunikaci. Chtějí si povídat, naslouchat, ptát se, získávat informace. Nepodceňuj také jejich smysl pro humor. Čtyřleté dítě už ho má docela dobře vyvinutý. Zasměješ se s ním sice jiným věcem než se spolužáky, ale určitě se pobavíš. Navíc tvoje fantazie, schopnost fabulace i herecké prezentace s malým sourozencem vyroste do obrovských rozměrů. Možností, jak strávit s mladším bráchou nebo malou sestrou příjemný čas a učinit společné chvíle atraktivními pro obě strany, je mnoho. Stačí trocha dobré vůle a sourozenecké lásky na obou stranách. A navíc je to celkem slušná škola do budoucna. Holky, které mají o hodně mladší sourozence, zvládají pak vlastní děti tak nějak samozřejměji a s žádoucím nadhledem.

Text: Radmila Svobodová

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.