Grilování je po celém světě velmi oblíbený způsob přípravy jídla. Grilujeme na jaře, v létě i na podzim a ti otužilejší z nás i v zimě. Nejdůležitější je, že při barbecue se vždy sejde více lidí. Je to společenská událost a možná právě proto je grilování tolik oblíbené. Jaké jsou ale jeho kořeny, možná mnoho lidí netuší.
Vezměme to od začátku. Vcelku logicky nám vyplyne, že do úplných počátků grilování spadá doba, kdy člověk objevil oheň a začal ho používat k přípravě pokrmů. Dokonce existuje nález 300 000 let starých uhlíků z ohniště, na nichž jsou stopy masa. Můžeme podle toho soudit, že tehdejší lidé už oheň používali k jakémusi pravěkému grilování. A kromě pečení masa nad ohněm je tu ještě cosi stejného. I tehdy se všichni u ohně sešli a trávili společně čas. Status společenské události zůstal grilování dodnes. Při čekání na opečeného mamuta si pěkně popovídali, protože hlad spojuje lidi stejně jako jídlo.
Francouzi vs. Američané
Komu připadá prvenství grilování v našich časech, je dosud sporné. Budou to buď Francouzi, nebo Američané. Důvod těchto nesvárů se týká právě slova barbecue. Francouzi tvrdí, že toto slovo pochází z barbe-a-quene, což znamená pečení od fousů po ocas. Oproti tomu Američané tvrdí, že barbecue pochází od původních obyvatel Arawaků (velký kmen v Jižní Americe) a od slova barbacoa – velký rošt ze syrového dřeva, na kterém připravovali maso. Kdo má pravdu, se asi nedozvíme, ale je tu padesátiprocentní šance, že to budou právě Francouzi.
V Čechách můžeme považovat za národní grilování i opékání špekáčků. Je to maso (u lepších uzenin) a pečeme ho nad ohněm, takže proč ne. Co se ostatního týče, Češi si grilovací a barbecue seance naprosto zamilovali. Při posledních průzkumech se ukázalo tohle jídlo na žebříčku oblíbenosti až nebezpečně blízko svíčkové nebo knedlu-vepřu-zelu. Sice to děláme tak nějak po našem a bez francouzské grácie, ale chutná nám a je to zdravější než ona svíčková.
Tip: Grilování mořských plodů udělá z grilovačky stylovou gardenparty!
K historii grilování bychom měli ještě pro úplnost dodat, že mezi barbecue a grilováním je poměrně velký rozdíl. I když často nahrazujeme jeden pojem druhým, není to to samé. Grilování je způsob přípravy masa, drůbeže, ryb nebo zeleniny při velmi vysoké teplotě po krátkou dobu a na přímém ohni. Naproti tomu při barbecue se maso připravuje v podstatě v kouři. Většinou se tak připravuje maso neporcované nebo na velké kusy. Například drůbež se dělá vcelku. Stejně neodmyslitelnou součástí barbecue jsou také omáčky. Od té nejznámější BBQ až po nejrůznější jogurtové dipy. Maso se v marinádě nenasoluje dopředu, aby nevyschlo a neokoralo.
Více o rozdílu mezi grilováním a barbecue by ses dozvěděla od zakladatele Barbecue University v Severní Americe slavného kuchaře Stevena Raichlena. Ano, na grilování existuje i univerzita!
Sejdeme se spolu u jednoho grilu
Jak už bylo nastíněno na začátku, oheň a jídlo spojuje lidi dohromady po tisíciletí. Možná a určitě právě proto si grilování udrželo svou pozici až do dneška. Zkus si představit rozpálit gril a opékat maso jen tak sama… Najednou to ztratí kouzlo a raději si namažeš rohlík máslem. K barbecue prostě lidi a společnost neodmyslitelně patří. A kromě lidí samozřejmě taky pořádný gril. Při dnešním sortimentu si vybere každý. Od klasických grilů na dřevěné uhlí přes plynové až po elektrické grily. Velké nebo malé, přenosné nebo ty největší, prostě vše. A jelikož je grilování společenskou událostí a my lidi kolem sebe další lidi potřebujeme, neměl by v žádné rodině gril chybět.