Jarní rande v přírodě? Žádný problém!

Ač jsou teploty ještě nízké, sluníčko láká ven. Pokud ráda vyrazíš do přírody, ale bojíš se bláta a holé stráně tě příliš nelákají, vyzkoušej expozice jarních botanických zahrad. Úspěch je zaručen!

Výhod botanické zahrady či arboreta je hned několik. Dostaneš se do přírody a přitom se nemusíš bát rozblácených cest jako v lese ani chodníčků znečištěných psy jako v městských parcích. Botanické zahrady bývají krásně upravené a psi sem mají zpravidla vstup zakázán. Na jaře v nich navíc kvete tolik květin, keřů a stromů, kolik v přírodě běžně neuvidíš, o  vzácných a exotických druzích nemluvě.

Jako ZOO – ale s rostlinami

Co je v takové zahradě k vidění? Brzy zjara se zdá, že kromě několika pupenů, sněženek a drobných fialek příroda stále spí, ale opak je pravdou. V botanické zahradě se přesvědčíš, co vše už začátkem dubna pučí a kvete. Rostlinky českých luhů a hájů, ale i z krajin za hranicemi zajistí, že je stále na co koukat. A pokud se udělá chladno, zajdi s miláčkem do skleníku obdivovat bohaté porosty orchidejí, podivné tvary kaktusů či krásné prostředí napodobující krajinu určitého kontinentu.

Botanické zahrady obvykle slouží studentům biologie ke studiu a poznávání rostlin. To ale neznamená, že se sem nemohou přijít pokochat přírodou i běžní návštěvníci. Je samozřejmě nutné dodržovat Návštěvní řád zahrady, ale stojí to zato. Klidné a upravené prostředí je ten pravý balzám na nervy!

Kam tedy vyrazit?

[framed_tabs]
[tab title=”Do Opavy”]

Arboretum Nový Dvůr u Opavy

Arboretum Nový Dvůr
Arboretum Nový Dvůr

Slovo arboretum označuje zvláštní botanickou zahradu zaměřující se na pěstování a výzkum dřevin. Arboretum Slezského muzea v Novém Dvoře poblíž Opavy se rozkládá na ploše 23 ha, nabízí tedy možnost krásných dlouhých procházek. Na cestě arboretem potkáš mnoho zajímavých stromů a keřů expozice „Dřeviny pěti světadílů“, tedy dřeviny ze Severní Ameriky, Japonska, Číny, Koreje a Sibiře. Na jaře vykvétá celá řada exotických keřů, k vidění jsou také obří „mamutí stromy“ sekvoje, prastarý, posvátný a léčivý jinan či „živá fosílie“, metasekvoj známá jen z fosilních nálezů.

Pro chladnější počasí jsou k dispozici skleníky, kde se můžeš projít džunglí kapradin a palem či mezi velikými kaktusy subtropických pouští a polopouští.

Ale ani o zvířátka v Novém Dvoře nepřijdeš. V arboretu máš možnost zahlédnout některou z desítek zde žijících veverek, zookoutek se na jaře chlubí selátky prasete vietnamského a kůzlaty kozy kamerunské.

Arboretum a skleníky v Novém Dvoře jsou otevřeny denně.

Víc informací najdeš na webových stránkách arboreta.

Zajímavá jarní akce: 28. a 29. 4. Vítání jara
[/tab]

[tab title=”Do Brna”]

Botanická zahrada Přírodovědné fakulty MU

Botanická zahrada Brno
Botanická zahrada Brno

V centru Brna je umístěná botanická zahrada Masarykovy univerzity o ploše 1,5 ha. Kolem systematické části záhonů určených pro výuku studentů projdeš do parku plného rostlin z nejrůznějších částí světa: od rostlin typických pro Japonsko a Čínu, přes rostliny Kavkazu a Himálaje, rostliny vodní, horské či rašeliništní až k rostlinám jihomoravských hájů. Ve velkých sklenících můžeš obdivovat tropické a subtropické rostliny, kaktusy a dokonce největší leknín světa, viktorii královskou. A až se dostatečně vynadíváš na rostlinky, zamiř do některé z romantických kaváren, kterých je v okolí botanické zahrady celá řada.

Zahrada je otevřena po celý rok. Konkrétní otevírací doby a cenu vstupného do skleníků najdeš na stránkách zahrady.

Zajímavá jarní akce: 24. 5. – 1. 6. 2012 Prodejní výstava masožravých rostlin
[/tab]

[tab title=”Do Prahy”]

Botanická zahrada Přírodovědné fakulty UK

Jinan dvoulaločný v botanické zahradě UK v Praze
Jinan dvoulaločný v botanické zahradě UK v Praze

Venkovní expozice pražské botanické zahrady se zaměřuje na středoevropskou květenu. Uvidíš zde tedy řadu rostlin z Česka a Slovenska, ale také rostliny, které u nás běžně nerostou. V oddělení užitkových rostlin můžeš přivonět k aromatickým bylinkám: k meduňce, yzopu, mátě peprné či levanduli. Unikátní je exemplář jinanu dvoulaločného, Ginkgo biloba cv. Praga, jehož stáří se odhaduje na 130 let. Zajímavým zpestřením nedělních procházek jsou koncerty vážné hudby pod širým nebem.

Pražská botanická zahrada Na Slupi láká i svými obrovskými skleníky. Vždy zde něco nového kvete – můžeš se o tom přesvědčit na webových stránkách zahrady.

Botanická zahrada Přírodovědné fakulty UK je otevřena denně po celý rok.
[/tab]

[tab title=”Do Liberce”]

Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada Liberec
Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada v Liberci je nejstarší zahrada svého druhu v České republice. Zdejší chloubou je zvláštně uspořádaný systém skleníků, který připomíná rostlinné buňky. Kromě překrásných orchidejí, mohutných kaktusů a zrádných masožravých rostlin zde máš možnost vidět rostlinný pravěk: dosud žijící stromovité i šplhavé kapradiny, obří jihoamerickou přesličku a cykasy z doby dinosaurů, dokonce s autentickým zkamenělým dřevem jako dekorací. V jiné „buňce“ objevíš zvláštní rostliny australské, v jiné africké a madagaskarské. Expozice je neuvěřitelně bohatá a promyšlená, takže se cítíš, jako bys cestovala z kontinentu na kontinent. Tento dojem zvyšuje různá teplota a vlhkost vzduchu v každé části komplexu. A když už to chce trochu pohybu, projdi průhledným tunelem pod velikým akváriem a potěš se pohledem na barevné tropické rybky.

Na čerstvém vzduchu ve venkovní expozici určitě nezapomeň zajít k velkému alpiniu, tedy na skalku, která už od března krásně kvete fialovými konikleci a modrými ladoňkami.

Liberecká botanická zahrada má otevřeno denně. Vstupné je o něco vyšší (nezapomeň si studentskou průkazku), ale stojí to rozhodně zato!

Více informací najdeš na webu zahrady.
[/tab]
[/framed_tabs]
Máš další tipy na jarní randění? Poděl se o ně se čtenářkami Slečny!

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.