Jdi vstříc kempování

Jako malá jsem ráda stanovala. S bratrancem jsme si postavili stan u babičky na zahradě a hráli si na velké táborníky. Teď, když jsme o něco starší, samozřejmě nestanujeme u babičky na zahradě, ale s přáteli daleko od domova. Pokud i ty máš v plánu letní stanování, víš, co všechno k němu potřebuješ?

Výběr stanu přizpůsob svým cestovatelským ambicím
Výběr stanu přizpůsob svým cestovatelským ambicím

I na stanování je třeba se pořádně připravit. Chce to kvalitní stan, dobrý spacák, a pokud pojedeš s přáteli pod stan na delší dobu, měla by sis pořídit i vařič. U stanů platí několik pravidel. V podstatě si vybíráš „dům“, ve kterém budeš bydlet během své dovolené, tudíž jeho výběru věnuj opravdu dostatek času. Záleží také na tom, jak často budeš stan používat. Pokud budeš mít možnost si stan nějak vyzkoušet, rozhodně neváhej, abys po jeho poskládání nebyla překvapená. Dále si odpověz na otázky velikost, výška, hmotnost. S kým máš v plánu stan sdílet? Jedna osoba zabere minimálně 60 cm místa (na šířku) a stan by měl být minimálně o 25 cm delší, než ležící postava. Roli hraje samozřejmě také výška. Chceš ve stanu stát, klečet, nebo jen ležet?

Na co dát pozor při výběru stanu

Ačkoliv tě to možná nenapadlo, věnuj se i vchodu do stanu. Moskytiéra proti hmyzu je samozřejmost, ale stan může mít dva vchody – vnější a vnitřní. Vnitřní vchod má několik důvodů. Vytváří úložný prostor, jakousi předsíňku, slouží k větrání i během deště, navíc poskytuje větší komfort. Dobré je také zaměřit se na dvouplášťové stany. Proč se zdvojila střecha stanu? Za všechno může vlhkost – tu vytváření jak samotní obyvatelé stanu, tak i jejich věci, roli hraje samozřejmě i vzdušná a zemní vlhkost. Vnitřní stan by měl být vyroben z dobře prodyšného materiálu, díky kterému se vlhkost vysráží až u stanu vnějšího. Sleduj také, z čeho je stan vyrobený, materiál ovlivní hmotnost, funkčnost a v neposlední řadě také cenu. Dobrý je silikon, polyuretan, syntetické tkaniny. Roli hraje ale i například barva stanu – ve světlých stanech je více světla, stany jasných barev jsou zase lépe vidět. Dobré jsou stany Coleman. Určitě najdeš stan, který hledáš.

Stan už máme, a teď spacák

Do stanu potřebuješ i kvalitní spací pytel, lidově nazývaný spacák. Většinou stanujeme v létě, proto se zaměř na nákup letního spacáku. Záleží samozřejmě na tom, kde ho budeš používat – máš v plánu spát na chatě, pod širým nebem v teplých letních nocích, či právě ve stanu? Pořiď si nejlépe spacák s obyčejnými dutými vlákny, které se hodí právě do míst výše určených. Životnost spacáku závisí na tom, jak se k němu budeš chovat. Spacáky na léto stojí asi 1000 korun, nejsou těžké, pozor ale na chladnější letní noci – i v červenci a srpnu může teplota klesnout pod 10 stupňů.
Pokud vyrážíš kempovat i v zimě, investuj do kvalitního spacáku nejlépe z peří či syntetiky (pokud jedeš na kratší dobu), peří je ale sázka na jistotu. V něm ti zima rozhodně nebude. Peří si navíc udrží svůj tvar a dlouho vydrží. Nevýhoda? Čím větší vlhkost, tím menší výhřevnost. Sleduj také poměr pravého peří vůči prachovému. Za péřový spacák si připlatíš, pokud chceš ušetřit, zvol spacák z dutých vláken. Hodí se pro alergiky a zahřeje i ve vlhkém prostředí.
Nebo si můžeš pořídit spacák třísezónní. Není ale vhodný na léto, spíše do mimo zimního období. Jsou kompromisem mezi cenou a výkonem, ale pamatuj, že i na jaře či na podzim tě mohou zastihnout chladná rána. Dobré jsou spacáky Coleman, dále také Polargard či Primalot.

Vaření při kempování

Během svých letních cest nebudeš moc často chodit na oběd do restaurací či hospod. Proto je dobré investovat do plynových vařičů (pokud vyrážíš opravdu do divočiny, radši si kup benzínový vařič). Plynové vařiče můžeš koupit ve dvou variantách – ty, které se na kartuši šroubují, nebo ty, co se na ni narážejí. Dobrou volbou je pak piezo zapalování, díky němuž nebudeš potřebovat zapalovač ani sirky. Pokud si zvolíš vařič, který se na kartuši naráží, vyzkoušej CampinGaz. Dobré šroubovací vařiče pak nabízí Coleman.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.