Přiznejme si to, jedním z hlavních aspektů Vánoc jsou pro nás všechny dárky. Rádi je dáváme a ještě raději dostáváme. Jak a kde nakoupit vše potřebné bez stresu a výhodně? A také co komu koupit? To je zapeklitá otázka, která se vrací každý rok.
Někdo má v hlavě stále ještě vzpomínky na letní dny a prázdniny, ale faktem je, že Vánoce se blíží, a to nezadržitelnou rychlostí. Já mám tento rok vánoční náladu už od konce srpna a nemůžu se dočkat cukroví, stromečku, dárků a té zvláštní smíšené vánoční vůně.
Davům se můžeš vyhnout
Nakupovat dárky je nejlepší v podstatě celoročně. Takové ty maličkosti, jež druhého potěší, můžeš shromažďovat i v červenci, ne na poslední chvíli v podvečer 23. prosince. Tím si zajistíš dostatek malých pozorností k jednomu hlavnímu dárku. A díky tomu budeš celoročně myslet na své blízké a hezké svátky, které vás čekají.
V případě větších dárků je výhodné nakupování přes internet. Vše si vybereš z pohodlí domova a nemusíš se prodírat davy lidí. Což není jediná výhoda, můžeš navíc využít slevy na internetu a pořídit dárky výhodněji. Vybereš si přesně to pravé, naklikáš objednávku a dárek ti přijede rovnou domů. Pohodlnější způsob neznám. Existuje také mnoho internetových portálů s tipy na levné dárky, kde si snadno uděláš přehled a srovnání.
Jsou ale i tací, kteří nákupy dárků berou jako určitou tradici. Ano, i to má něco do sebe, udělat si čas, v klidu projít všechny obchody v nákupním centru a pochytat vánoční náladu z nazdobených výloh. To ale doporučuji praktikovat nejpozději do začátku prosince, jinak tě vzteklé davy ušlapou. A to náladu jistě nezlepší.
Milý Ježíšku…
Když si tedy vybereš způsob a načasování nákupu dárků, přichází otázka, jaké dárky vybrat. Ponožky ani váleček na těsto už asi nikoho neohromí. Tím chci říct, že dárek má druhého především potěšit. Reakce by měla být: „áách, to je krásné, to jsem si vždy přála!“ a ne: „jé, děkuji, to jsem potřebovala, skleničky už máme úplně vymlácené“. Pokud možno, drž se zásady, že dárek nemusí být praktický, hlavně má udělat radost. Vždyť se ptáme jasně: „Co by sis přála k Vánocům?“ a ne: „Co potřebuješ dostat?“
A jaké dárky koho potěší? Dnes je velmi moderní darovat zážitky. Není to přímo hmotný dárek, ale dáváš tím druhému něco, co nezapomene, nové poznávání, a to je myslím jeden z vůbec nejhodnotnějších dárků. Existuje celá řada tipů na zážitkové dárky: masáže, skok padákem, brazilská epilace, řízení letadla, kadeřnické služby, kosmetické balíčky a tak dále, a tak dále.
Pokud chceš přece jen darovat raději hmotný dárek, i tak je výběr více než široký. Mám zkušenost, že nejvíce potěší dárky osobní. Víš, že tatínek rád skládá modely letadel, bráška miluje motokáry a mamka si nejvíc odpočine u vaření? Proč jí tedy nedarovat dvoudenní kurz vaření, taťkovi koupit přes internet nejnovější model letadla a bráchovi, dejme tomu, novou helmu? Zaměř se o Vánocích na druhé a dávej jim dárky, které se budou možná líbit víc jim než tobě samotné.
A co se týká dárků pro rodiče, nikdy nic nezkazíš, když vyrobíš cokoli vlastnoručně, přáníčko do nového roku, rámeček na fotku, kde je celá rodina, namalovaný kamínek… Rodiče ze všeho nejvíc ocení investovanou energii a vlastnoruční práci. A pokud si ještě sama nevyděláváš a nedostáváš vysoké kapesné, můžeš tím i ušetřit.
Méně stresu, více pohádek
Je tedy v říjnu ještě příliš brzo na přemýšlení o Vánocích? Když dárky začneš nakupovat už teď, budeš mít klidnější svátky a vždy dost času zamyslet se nad tím, co by si ten druhý opravdu přál. Navíc čím dřív dárky nakoupíš, tím víc vánočních pohádek uvidíš. A to stojí za to!