Malování voskem, umění pro každého

Vyzkoušeli jsme: Jednoduchá, efektní, netradiční. Taková je technika malování voskem. Vyzkoušet ji můžeš i ty – ať už jsi zkušená výtvarnice, nebo zatím jen nesmělá začátečnice.

Malování voskem, takzvaná enkaustika, je prastará metoda, která spočívá v míchání pigmentů do roztaveného včelího vosku a jejich nanášení za horka na povrch podložky. Patří k nejstálejším ze všech malířských prostředků, protože dílka takto vytvořená nepodléhají okolním vlivům – neblednou na slunci, neplesniví ani se neloupou ve vlhku a barvy zůstávají stále jasné jako po nanesení.

ekunastika

Metodu enkaustiky znali již egyptští umělci a v poslední době hlásí velký návrat především díky pokročilé technice, která umožňuje nahřívat vosky pomocí elektrických přístrojů. Tyčinky enkaustického vosku se dají koupit přes internet nebo ve výtvarných prodejnách, a to ve všech možných barvách.

Zní to složitě? Omyl

Připadá ti, že to zní složitě? Malování tímto způsobem je neuvěřitelně jednoduché. Na horkou plochu žehličky naneseš určitou kombinaci barev, počkáš na rozpuštění vosku a pak plynulým tahem nebo otiskem přeneseš na speciální papír. Vznikne tak abstraktní kompozice, kterou můžeš libovolně dotvářet dalšími zásahy. Intuitivně vytvoříš snové krajiny, podmořské světy, odrazy nálad a pocitů či prostě jen fantastickou barevnou smršť.

Co budeš k  malování voskem potřebovat?

Nejjednodušší je využít speciální enkaustickou sadu, kterou lze objednat přes internet nebo koupit ve specializovaných prodejnách. Sada obsahuje veškeré základní vybavení: vosky a papír, pracovní folii pro ochranu stolu před ušpiněním, enkaustickou žehličku, škrabku a návod.

ekunastika

Nástroje

Hlavní roli zde má enkaustická žehlička. Lze s ní vosky nanášet nebo je pouze na jejím povrchu tavit a míchat odstíny. Žehlička umožňuje dosáhnout řady efektů, ať už otiskováním, rytím hranou nebo špičkou, kapáním a tak dále. Jako náhrada této speciální žehličky může posloužit i běžná vyřazená stará žehlička na prádlo s hladkým kovovým povrchem.

Důležitým nástrojem je také škrabka. Dá se využít k odstraňování přebytečného množství vosku z malby, ke zvýrazňování kontur, lesků či přímo ke kreslení motivů ve vosku.

Existují však další speciální pomůcky k malování voskem: elektricky zahřívané palety,  elektrické špachtle, žehličky, pera, pájky. Použít se dají dokonce vysoušeče vlasů, které jsou schopné dosáhnout vyšší teploty a roztavit vosk.

ekunastika

Materiály

Kromě speciálních vosků lze použít i běžné voskovky. Ty však neobsahují tolik včelího vosku, a proto mají při nanášení trochu jiné vlastnosti. Hůře se taví, nejsou tak průsvitné a někdy mohou na papíře vytvořit nepravidelnou strukturu.

Pro nejjednodušší žehličkovou enkaustiku je ideální tvrdý křídový papír, do kterého se vosky nevpíjejí a díky tomu si zachovávají pěknou barevnost. Malovat lze však také na jiné materiály – například na plexisklo, šepsované plátno nebo sololit. Při volbě materiálu si musíš dát pozor na to, jak vysokou teplotu snáší bez deformování. Například školní plastové destičky používané někdy pro suchou jehlu se při kontaktu s horkou žehličkou velmi rychle zkroutí a mohou poškodit žehličku tím, že se na ni nalepí.

Než začneš

Jelikož při nanášení vosku žehličkou budeš dělat dlouhé tahy končící až mimo papír, je dobré mít stůl před začátkem malování pořádně zakrytý igelitem a novinami. Také je vhodné nachystat si větší množství kuchyňských ubrousků na čištění žehličky. Jakékoliv zbytky vosku z předchozího malování ti totiž mohou nepěkně pozměnit plánované odstíny.

Hotové výrobky je dobré po zatuhnutí jemně vyleštit ubrouskem nebo vatou a chránit před poškrábáním. Použití fixativů nedoporučuji, při kontaktu s voskem schnou až několik dní.

Obrázky vytvořené voskem jsou velmi pěknými dárky. Můžeš z nich vytvořit přáníčko, pohlednici nebo si je pověsit v rámečku na zeď.

Všem tvůrkyním přeji hodně zdaru!

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.