Menstruace včera, dnes a zítra

menstruaceJeden týden v měsíci je pro valnou většinu žen ztracený. Necítí se dobře, mají deprese a velké výkyvy nálad. A přichází také stresu, aby “nešlo nic poznat”. Ano, menstruační týden není zajisté nejpříjemnější. Ale! Když se zamyslíme, jak musely  trpět ženy třeba před sto, dvě stě či tisíci lety, jsem vlastně ráda za všemožné moderní hygienické pomůcky, které máme k dispozici nyní.

Dnes je již zcela běžné jít do drogerie nebo do jakéhokoliv obchodního domu, a tam si v klidu vybrat z nepřeberného množství druhů, značek a kvalit. A skoro v každém reklamním bloku je minimálně jedna reklama ohledně ženských intimních potřeb! Současné ženy díky tomu ví, co, kam, jak a kolik. Ovšem ne vždy tomu tak bylo. Zajímá Tě, jak se s menstruací “praly” naše babičky a prababičky?

Ve starém Egyptě, Římě a Babylonu

Ženy své dny řešily tak, že si k tělu přikládaly nebo přivazovaly nejrůznější hadříky, trávu, papyrus, někdy dokonce i zvířecí kůži a mech. Bohaté ženy si z kavkazské vlny vyráběly malé smotky, které si vkládaly do pochvy. Tudíž již v roce 1500 př.n.l byl na světě předchůdce dnešního menstruačního tampónu.

Novověk

S rozvojem textilních dílen se stala základním materiálem pro menstruační pomůcky látka. Až do 19. století nenosily ženy v Evropě žádné spodní kalhotky. Na „své dny“ měly speciální menstruační košili. Šlo vlastně o to, že si košili zavázaly mezi nohama v cípy. Od roku 1850, kdy byl vynalezen spínací špendlík, košili spínaly jím.
Tehdejší móda sice velela ženám nosit dlouhé sukně a spodničky, ale ani ty je však neuchránily od vířícího prachu, který měl tak velmi snadnou cestu k pohlavním orgánům.

Franz Crede – Také ti toto jméno nic neříká? Jednalo se o německého porodníka, kterého doslova iritovala skutečnost, že neexistuje žádná dobrá ochrana ženských intimních partií. Sám nad tímto problémem bádal a roku 1884 vytvořil první menstruační vložku na světě (přečti si tipy, jak na oddálení menstruace). Ženy si od této doby v období menstruace vkládaly mezi nohy různé náhražky z textilií, případně si vypomohly savými materiály, nejčastěji obdobou dnešního papíru.24341577

Počátky 20. století

Postupně lékaři navrhovali různé pomůcky, zpočátku přímo složitá zařízení. Původní vložky byly složeny ze savých materiálů, které se různými hadičkami a pásy – buď koženými nebo textilními – připevňovaly na tělo. Záchytné zařízení bylo často ovázáno až kolem ramen! Nejoblíbenější ale byla varianta látkového pásu připevněného kolem boků, na který si žena přivázala další pás umístěný mezi nohama. Tak vznikly „plenkové kalhotky“.

Od roku 1930 již měly ženy k dispozici textilní vložky s páskem na knoflík, které se po použití praly. Objevují se už také první komerční tampony. Zpočátku byly vyráběny z vaty, která šla sice dobře dovnitř, ale o to hůře ven, protože se snadno trhala..
V roce 1950
už byly kalhotky a vložky běžnou záležitostí, značně se však lišila jejich kvalita. Protože vložky snadno propustily krev, nosily se ve speciálních, igelitem vyplněných kalhotkách.
V 60. letech
se začaly objevovat vložky na jedno použití, které již byly vybaveny neklouzavým gumovým pásem. Ten vložku uchytil ke spodnímu prádlu a bránil jejímu posunu při pohybu. S vložkami byl do té doby velký problém, protože po kalhotkách pochodovaly, jak se jim zlíbilo. Často ženám “vykoukly” ven a ještě častěji se posunuly tak, že menstruační tekutina protekla tam, kam neměla. U nás. v Československu za minulého režimu, byl největším problémem nedostatkovost tohoto typu zboží, takže ženy často nosily jen několikrát přeloženou vatu.
Od 90. let
se vyrábí vložky z „pulpu“, což je rozmělněný papír. Dnes se do vložek přidávají i různé savé směsi gelů. Z estetických hledisek se vložky bělí a prodávají se i v parfémovaných variantách, aby bylo zabráněno nepříjemnému zápachu.

ruzovy-kalisek_new_pytlik_transparentni_mrModerní doba – staronové metody?

Absolutní novinkou, která však není tak nová, jak by se mohlo zdát, je tzv. menstruační kalíšek. Již v roce 1937 si jej nechala patentovat výtvarnice z USA. Neměl však žádný úspěch. O padesát let později se začal vyrábět ve velkém z latexu, na který však bylo hodně žen alergických. Dnešní podoba menstruačního kalíšku má tvar zvonku a výrobním materiálem je  antialergenní silikon. Jeho obsah je asi 30 ml. Sbírá menstruační krev, zabraňuje zápachu a prosakování. Po vyvaření je možné použít ho opakovaně.Vyváří se však i před prvním použitím. Zavádí obdobně jako tampón do pochvy. Kalíšek stiskneš, zasneš dovnitř pochvy a uvolníš. Sám už se pevně přitiskne ke stěnám.latkove_vlozky
Menstruační kalíšek se vyrábí ve dvou velikostech, pro ženy nerodičky a ženy rodičky. Jeho cena se pohybuje okolo 600 Kč.

Ekovložky pro ekoložky?

Tampony z mořské houby – Mořská houba není rostlina, ale živočich žijící v teplých mořích v oblasti Karibiku. Tyto tampony jsou zcela přírodní bez vláken a používají se podob­ně jako běžně dostupné tampony. Stačí je zavést do pochvy a při úplném nasátí se jednoduše vyndají, promyjí proudem vody, vyždímají a opět zavedou do pochvy. Jeden tampon lze používat až 6 měsíců.

Pratelné vložky – Dalším moderním, ekologickým a pohodlným řešení dámské hygi­eny jsou pratelné vložky, vyráběné nejčastěji  z biobavlny. Denní látková vložka není ošetřena žádnou nepropustnou vrstvou. Uvnitř je vkládací vložka, která se dá v korpusu bezproblémově vyměnit za jinou. Přidáním další vložky pak je možné upra­vit savost. Pratelné vložky mají ochranná křidélka, která chrání před zne­čištěním prádla a zapínají se na patentku. Látkové vložky, naroz­díl od jednorázových, neobsahují dioxiny ani zbytky po bělení. Jsou bez chemie, přirozeně obarvené, bez vůně, dráždících látek a většina z nich je ekonomicky úsporná. Samy si můžete nastavit jejich tloušťku dle potřeby. Na odstranění skvrn se používá žlučové mýdlo.

(zdroj: Ekologický institut Veronica)

Na závěr mála anketa:

 1. Slyšela jsi o kalíšku, tampónech z houby nebo o ekovložkách? Vyzkoušela jsi je?
 2. Jaký máš na tento typ dámských hygienických pomůcek názor?
 3. Co je podle Tebe nejspolehlivější ochranou při menstruaci?

Určitě se nebojte sdělit svůj názor i mimo anketu! Tvůj názor nás zajímá!

36 Comments
 1. o tom kalisku sem uz slysela, ale vyzkouseny ho nemam..jinak o tech eko vlozkach a tamponech z houby se neslysela, ale ani bych je nevyzkousela, nezni to moc hygiencky :D …na menses sou nej tampony, vlozky sou hned zakrveny a citim, ze v kalhotkach mam neco navic xD nemam s nima dobry pocit, navic vydrzi dost malo takze kazdych 20 min na sachod behat nechcu..

 2. Ahoj, o kalíšku jsem slyšela ale nevyzkoušela a ten tampon, co se vytáhne a pak vrátí zpátky umytý, to bych teda
  zkoušet nechtěla, taky mi to nepříjde moc higienické. Podle mě, jsou nej tampony, ptz můžu dělat to, co zrovna chci . . . . :)
  Ale nejhorší jsou ty bolesti mno . . . . . . .

 3. no…o tech houbach a kališcich jsem neslyšela…ja mam nejradši vložky…máš ji rychle vyměněný a nikdy se mi nestalo že by mi třeba protekla…u tamponu mam trochu problem se zavedenim-asi to chce cvik no…

 4. stejně je to nefér! proč kluci taky nemůžou stříkát tejden v kuse:D jo zní to blbě, ale stejně mi to příde nespravedlivý.

 5. reese: jo, je to nefer, mas pravdu:) ale stejne jsem moc rada, ze jsem holka:) muzu se malovat nakupovat a starat se o sebe aniz bych se za to musela stydet :D

 6. O kalíšku jsem slyšela a nezkoušela, jinak používám tampony,
  vložky nenávidím, tampony u mě jasně vedou :-))

 7. O kalíšku jsem slyšela, ale neskoušela a o těch houbách už ne:D Ale příjde mi dost nehigienický něco ze sebe vyndat umyt a strčit to do sebe zpádky:D
  Já osobně používám jak vložky tak tampóny nevadí mi ani jedno ale tampońy mám radši nemusím pořád hlídat kde se zrovna nachází natož jestli se někde neohl a já beteču tam kam nemám:D. Stejně su ráda že žiju tam kde žiju;-)

 8. a nejspolehlivější jsou asi tampony. fakt člověk může dělat cokoliv, okolí nic nepozná a ta vložka – člověk se bojí, ať nic nejde cítit, nejdejbože vidět :) a když jsem si četla o historii těchto pomůcek, fakt jsem ráda za tu naši moderní dobu, neumím si představit prát si to všechno, nebo spínat špendlíkem :)

 9. .. nemáte náký typy jak začít s tamponama?? bojim se, aby se nedostal na nesprávný místo, moc dolů nebo nahorů.. a když si ho zavádim, docela to bolí.. není něco špatně?? díky moc :)

 10. Ahoj, takže to jsou moje osobní rady: zkoušej s tampony mini bez aplikátoru ( někdo tvrdí, že pro nováčky s tampony jsou lepší aplikátory, já si to nemyslím) je prostě lepší a snažší manipulovat s těmi bez aplikátoru.. jak si tampon zavedeš a poznáš zda sedí nebo nesedí je jen na tobě. Hlavně minutku počkej, vždy když zavádíš tampon tak ho chvíli cítíš, než si na něj tělo zvykne, nesmí se jednat vyloženě o bolestivý podnět, ale cítit tampón budeš vždy.. Jak hluboko? No asi taková míra- když si tampon zavadíš, měla bys mít od vchodu do pochvy k tamponu minimálně velikost jednoho článku prstů.. Opravdu bych se nebála, že tampon zavedeš moc hluboko..A kdyžtak zkoušej polohy, v kterých se ti tampon lit zavadi, dřep, roztažené nohy, nebo zkus třeba v koupelně jednu nohu opřít o vanu, druhou nechat na podlaze a mírně přidřepnout.. hlavně z toho nebuď v nervech, protože jsi pak napnutá a jde to všechno hůř ;)

 11. O kalíšku jsem vážně ještě neslyšela, ale nevím, jestli je to zrovna “to pravé ořechové”. Vložky a tampony na více použití se mi zdají velice nepraktické. Když si představím, že jsem ve škole třeba osm hodin a mezi tím si vložku měním asi třikrát… Vážně bych si tam nechtěla něco takového propírat v umyvadle… Nejspolehlivější se mi ale zdá kombinace tamponu s nějakou slabou vložkou.

 12. Ahojte :)
  Pocula som uz o vsetkych spominanych prostriedkoch, o tych tamponoch z huby dokonca taku vec, ze ich pouzivaju prostitutky, aby mohli ficat aj cez menzes… ale co je na tom pravdy, neviem.
  Mne osobne sa tiez zda najlepsia kombinacia tampon + intimka, keby nahodou… :)
  Kazdopadne, dobry clanok :)

 13. Mno. O kalíšcích jsem slyšela, dokonce o nich nastudovala všechno možné, přijde mi to jako dobrý nápad… ale dají se používat jenom, když je máte kde propláchnout. Což není úplně případ toalet kdekoli na veřejnosti nebo ve škole, že. Ty houbové tampony a pratelné vložky sice znám, ale také jsem je nezkoušela, připadá mi to nehygienické. A jinak mám raději vložky, přestože tampony jsou pohodlnější – mám kontrolu, kdy ji vyměnit, u tamponu ne, ten prostě časem bez varování proteče. A navíc ji můžu vyměnit prakticky kdykoli a kdekoli, tampon ne, ten musím vyměnit v hygienických podmínkách, což pro nás zapálené přírodovědce z terénu není úplně nejlepší.

 14. Tampony sou super, akorat na nich nejde videt, kdy by se uz mely vymenit a kdy se jeste muzou nechat ;) Menses nesnasim, mam to strasne silne, sem z toho nestastna… Takze vzdycky tampon i vlozka dohromady

 15. zdrawím….
  měla sem to dost 26.6 pohlavní stykk sem neměla, netuším proč sem to nedostala.. můžete mi poradiit?..
  děkuju za odpověď..

 16. Pokud nebereš hormonální antikoncepci, je vcelku normální, že menstruace někdy vynechá, kvůli nemoci, nachlazení, ale třeba i nějakému latentnímu důvodu, prostě se to stává. Takže buď úplně v klidu :) Pokud ale máš delší dobu pravidelnou menstruaci a žádný z těch důvodů jsi nezpozorovala, raději zajdi k lékaři, pravděpodobně tě uklidní, že se nic neděje, ale jistota je jistota, budeš klidnější.

 17. superr děkujuu… ještě chvilku počkám už se mi to pár * stalo.. ale osd ledna do května to bylo pravidelněě…
  ale mám ještě jede dotaz….. kde přesně je pannenská blána? je jako ve vniitř v těle nebo u nee…

 18. Uvnitř těla úplně ne, můžeš ji nahmatat, nebo vidět – odděluje vnitřní rodidla od vnějších. Ale není ani na povrchu těla tak, aby sis ji mohla snadno poranit.

 19. aha.. tý jo moc děkuju…. mě to teď začalo nějak zajímat =D
  smím se zeptat kolik Ti Vám je? Takhle radíte všem?

 20. Je mi šestnáct a radím, když aspoň něco málo vím, nebo mám nějaké zkušenosti. A když si toho dotazu všimnu ;)

 21. aha =) bych ti typla asi víícc…
  –děkuju za odpovědi=) určo vím kam se obrátit když nebudu vědět…

 22. Já kalíšek používám spokojeně už rok. Dlouho jsem se rozhodovala, zda si ho koupit, bála jsem se, že pro mě jako pro pannu nebude zrovna vhodný. Koupila jsem si tedy ten nejužší (Ladycup) a dnes už si menses bez něj nedovedu představit. Nebojte se ho;) Každé holce v počáteční fázi seznamování se s kalíškem přijde nehygienický, to znám:D
  Ať žije kalíšek;)

 23. Ahoj, o všech techlech moderních pomůckách jsem slyšela ale zkoušet je asi nebudu zůstanu u klasiky. Já používám vložky ale moc ráda bych přešla na tampony jsem totiž dost aktivní člověk. Ale když jsem to mamce řekla zakázala mi koupit si tampony, protože jsem na ně ještě malá a mohla bych si tam zavést nějakou špínu a mohla by mě napadnout nějaká infekce. Mně vložky už hrozně vadí mívám totiž hodně silnou menstruaci a ve škole je to dost problém. Musim chodit každou přestávku na WC a někdy se mi i za jednu vyučovací hodinu udělají na kalhotech flíčky. Poradtě mi prosím jak mám mamku přesvětšit nebo jaká jsou jiná řešení.

 24. Ahoj navstevnicka :)
  Viem presne, ake to je pre Teba neprijemne, ja som v skole zazivala to iste. Mojej mame sa tiez velmi nepacila predstava, ze by som zacala pouzivat tampony. Zacala som s nimi v 16-tich a vobec sa nemozem stazovat, je to ovela pohodlnejsie a hlavne v lete, co si budeme hovorit ;) Infekciu zo zavadzania tamponu som si nikdy neprivodila, skor s vlozkami som mala problem, a to najma v lete.
  Mame nemusis povedat nic, kup si nejake mini tampony, odskusaj a uvidis sama :)
  Neviem, ci to je povazovane za komerciu, ale snad nie – odporucam viac zn. Kotex ako O.B., z nich dost trci vata :-/

 25. Ahoj. Moc ti děkuji za rady. Nejspíš si je opravdu koupím bez máminýho svolení. Ještě bych se tě chtěla zeptat jestli je lepší začít s tamponama s aplikátorem nebo stačí ten mini? A kolik ti je vlastně let?
  Opravdu ti moc děkuji zatím ahoj

 26. Jestli muzu poradit i ja, tak si myslim, lepsi jsou tampony bez aplikatoru. Zacinala jsem s tamponama s aplikatorem, protoze je mamka pouzivala ;) ale presla jsem na bez aplikatoru, protoze jsem vzdycky mela pocit, ze je spatne zavedeny. S miniaplikatorem bohuzel zkusenosti nemam :(

 27. Nemas zac, rado sa stalo :)
  Ja by som tiez odporucila bez aplikatoru, zda sa mi to dost neprakticke, hlavne pre zaciatocnika. Kup si najmensiu krabicku minitamponov, myslim, ze najmenej ich byva 8 v krabicke za nejakych 34 korun cca, takze aj keby si ich uz nepouzila, tak ti nebude az tak luto tych penazi :) A inak mam 20 rokov.
  Uspesne odskusanie zelam :))

 28. Ahoj holky, je mi 13 let a dostala jsem to v lednu tohoto roku. Potom jsem to měla až po 3 měsících. To jo. Ale pak to bylo docela pravidelné. A tedka jsem měla mít menstruaci kolem 29. srpna a pořád nic. Bojím se, ikdyž mi mamka říkala, že je to normální. Má taky někdo takový problém??? Potřebovala bych se ujistit. Díky :-)

 29. Ahoj slečny :) Jen jsem se chtěla zeptat, s vložkama už se otravuju přes rok (je mi 14 a před cca rokem jsem měla první menses), a nevidím to jako nejlepší řešení… Tampony jsem zkoušela na několik etap, ale došla jsem k závěru, že prostě NE. Bolelo to, nešly vyndat, a riskovat kvůli tomu zbytečnou návštěvu u lékaře, to fakt ne-e. :)
  Jsou kalíšky vhodné i v takovém věku – když jsem ještě, to dá rozum, neměla pohl. styk a s tampony mám problémy? Za pár dní jdu na první kontrolu na gynekologii, tak se tam nezapomenu zeptat a pravděpodobně kalíšek vyzkouším i bez doporučení lékařky, ale je dobré jít tam s nějakými informacemi, abych mohla dělat chytrou :P
  Jinak si rozhodně myslím, že to zní dobře, je to investice napořád a je to velmi ekologické…

  Díky moc za odpověď nějaké dobré duši :-)

 30. ahojky musim se docela smát nad těmi komentáři xD komentáře o nehygiečnosti menstruačního kalíšku mi nejdou an mozek. Menstruační kalíšek je velice hygienická věc. Je vyroben z lékařského silikonu a zavádí se obdobně jako tampon. Rozhodně ho nemusíte měnit tak často jako vložku nebo tampon, protože běhěm menstruace vyprodukujete asi 1,5 dcl krve. kalíšek se vždy vyváří. Jedna moje kamarádka menstruační kalíšek používá. Jeden den si ho zavedla, druhý den jsme šli spou ven a já se jí ptám jak je spokojená a ona vyletěla, protože na kalíšek zpoměla. Šla na záchod a vše bylo v pohodě nic nepřeteklo takže kalíšek vydrží opravdu hodně xD. A mimochodem vychvalujete tady tampony, ale když se jdete s tamponem koupat voda se sice nedostane přímo do pochvy, ale nasaje se do tamponu a odtud se vylučuje do těla což je docela nebezpečné. A jako poslední tampon by se neměl zavádět tak aby si měla v pochvě jeden článek prstu, tampon by si v pochvě měla mít hluboko asi na délku celého ukazováčku a tampon po zavedení VŮBEC NECÍTÍŠ.

Leave a Reply

Your email address will not be published.