Moderní české Vánoce – boj mezi Santa Clausem a Ježíškem?

Vánoce jsou nejoblíbenější svátky asi většiny z nás. Jejich tradiční podoba se postupem doby a vlivem multikultury však mění. Stává se z krásných českých Vánoc poloamerická, komerční fraška?

Opravdu se chceme zdát českých Vánoc?

K napsání tohoto článku mě inspirovaly vánoční nákupy, pro které jsem se vydala do jednoho z mnoha nákupních center. Když jsem se prodírala davy lidí, uvědomila jsem si, že přesně takový obrázek, jaký jsem měla před očima při sledování nejrůznějších filmů z Ameriky nebo Anglie, mi právě teď nabízí i výzdoba obchoďáku. Všude obrovské baňky, tisíckrát omílané vánoční koledy z reproduktorů  a plyšoví sobi. Všude. Stála se dokonce fronta na to, nechat se vyfotit se sobíkem.

Myslím, že tohle všechno je celkem pochopitelné. Je škoda dát dětem k Vánocům jablko a vyřezávaného koníka a nějaké to oblečení (na mém žebříčku nejneoblíbenějších dárků už odmala stály ponožky), když je dneska plno možností, jak je obdarovat. Proto se množí obchodní domy a v nich i davy lidí. Co je ale možná zajímavější – kde se u nás vzal Santa Claus a proč se tak úporně snaží vytěsnit našeho Ježíška?

Mikuláš dvakrát za rok?

Nejdříve se u nás o rozdělování dárků staral Mikuláš: starý, vousatý pán velké postavy. Že tento popis nápadně připomíná strýčka Clause? Taky že ano – právě tento Mikuláš totiž později pronikl i do západního světa, ochočil si pár sobů a koupil létající vozítko. K nám se však kolem patnáctého století dostal Ježíšek, který nám nosí dárky do dneška.

Jenomže Ježíšek má oproti Santovi jednu nevýhodu – je “tak trochu” imaginární. Na druhou stranu poeticky nechává na naší fantazii, jak si představíme, že vypadá. Zobrazen bývá pouze jako miminko v kolíbce, které sice nebrečí, ale dopisy s přáními asi taky nelouská… To Santa je jasnější – dědeček v červeném oblečku, navíc má i to sobí spřežení. Pro obchodníky je tím pádem lépe zobrazitelný a tedy i prodejný.

Ačkoliv teda Santa v podstatě pochází z našeho Mikuláše, mají dneska mnozí pocit, že se snaží Ježíška vystrnadit. Vznikají petice a jiné akce pro záchranu Ježíška.

Vůbec nic proti Santa Clausovi. Ani sobům! Jednoho bych klidně brala i domů… Myslím, že i tahle vize Vánoc je krásně pohádková. Ale proč jí nahrazovat tu naši s Ježíškem? Vážně musíme po módě, umění, filmech i fast foodech přejímat od Ameriky i novou podobu Vánoc?

A kdo nosí dárky tobě?

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

6 Comments
  1. Já osobně vždy hltám filmy o amerických Vánocích. Takové svátky bych si přála a také a ne málo:)
    hned bych Ježíška za Santu měnila.

  2. Ježíšek je pro mě jednička od malička a nikdy ho za Santu nevyměním – i když žiju v zahraničí a mohla bych si vymyslet vlastního nosiče dárků. Dokonce jsem svému manželovi vysvětlila českou tradici s “baby Jesus-boy.” Dárky si sice dáváme sami, ale nikdy nebudou od Santy.
    A americké Vánoce? Hm, až budu mít děti tak možná, ale naši mě vychovali trošku jinak – před Vánocemi jsme jezdili na týden na lyže abychom unikli stresu, nákupním horečkám a tlaku obchodníků. Přestože pak pod stromečkem byly dárky, hory byly tím hlavním a se sestrou jsme je braly jako nejlepší dárek – protože se vzpomínka nezničí, nevyrosteme z ní nebo nevyjde z módy.

  3. Jedině Ježíšek:) Ta americká komerce se mi přejedla a naivní vánoční filmy, kterých je plná televize, též. Ježíšek je skromný, pohádkový, vánoční, kouzelný. A je náš:)

  4. Já jsem samozřejmě pro Ježíška! :) Sice se mi taky líbí americké filmy a v nich ta perfektní vánoční atmosféra, kde rozdává dárky Santa Claus, ale jsme přece v Česku ne?;) A tady už odjakživa chodí Ježíšek.Takže mi přijde dost trapné, říkat dětem, že dárky nosí Santa, když náš je Ježíšek. Doufam, že alespoň většina lidí souhlasí se mnou. :)

  5. Já žiju v Anglii,ale můj názor tím nijak ovlivněný není, už odmala jsem spíš pro SANTU. Celý jeho příběh je domyšlený,vím,jak vypadá,za to představa miminka,které nosí dárky mě nijak neuchvacuje,navíc jsem silně nevěřící.Celý ten BOJ PROTI SANTOVI mi připadá úplně zbytečný,stačilo by,kdyby maminy neseděly u pc a nepodepisovaly petici a místo toho vysvětlily dětem,jaký je rozdíl mezi Ježíškem a Santou,není to tak těžké:)Na internetu “bojují za práva Ježíška”a nejvtipnější je,že doma kolikrát dítě odbydou “Ano,ten pán v reklamě na Coca Colu je Ježíšek”(Mluvím ze zkušenosti..) Santaclausovské filmy,výzdoby atd. z Čech stejně nezmizí,protože by jen televize a prodejce přišli o peníze. Navíc se mi nelíbí jejich názor, že Santa Claus je hloupý zvyk,patří to prostě k Americe a Anglii a nechápu,proč bychom měli hanit cizí zvyky, Navíc si nedovedu představit, jaká by vládla v Čechách atmosféra bez amerických filmů a podobných věcí,když nikdo neví jak Ježíšek vypadá a ani filmy na to téma nejsou.. Je logické, že pak Santa vystrnazuje Ježíška. Jak už jsem řekla,celá ta petice je naprosto zbytečná,i když chápu,že by v Čechách “měl zůstat”Ježíšek.Ale to se podle mě odvíjí od rodin a jejich zvyků. Určitě všichni víme, že nějaká petice je k prdu..

  6. Tak tohle naštěstí řešit nemusím. Každý rok nám totiž dárky roznáší někdo jiný – například o předminulých Vánocích to byly bílá a černá labuť a o těch posledních hrošíci … :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.