Módní diktátoři: Fashion blogeři, nové módní ikony?

Móda nám stále nedá  spát. Je jedno, v jak široké škále s ní pracujeme, protože už jen ta naše známá dívčí nákupčí vášeň nás s ní velice úzce spojuje. Každá z nás touží mít svůj styl a chce vypadat dobře.

Důležitá zde není ani tak značka a cena jako kreativita a nápad. Kde se nechat inspirovat? Anebo – kam jít s „kůží na trh“? Díky internetu máme možnost ukázat svůj názor a postoj k módě, vlastní styl a své nápady. Psát o módě může v současnosti skoro každý a není vyloučeno, že se skrz tuto aktivitu stane novou módní ikonou. Nebyl by totiž první a zdaleka ani poslední…

fashionFoto: Asos.com

Zrod fashionblogů

První fashionblogy se objevily před osmi lety v Americe. Postupem času se velice rychle rozšířily přes západní Evropu až do Česka. Už i u nás se objevují první blogové celebrity.
Módní blogeři na svých stránkách prezentují svůj osobitý styl díky fotografiím nebo komentují novinky ve světě módy. Hodnotí značky, nové kolekce či módní akce a mnohdy se nebojí ani ostré kritiky. Módní blogy stávají stále více navštěvovanými stránkami,  které za den vyhledá i přes několik desítek tisíc lidí. Takové číslo už není malé, a tak si těchto stránek  začali všímat také lidé, kteří mají v módním průmyslu své opodstatněné místo, a s vlivnými módními blogery se snaží spolupracovat.

Zaujali i světové  návrháře

Ve světě je běžné, že si mladých lidí píšících o módě všimne módní  návrhář světového kalibru a osobně je pozve na svou módní  přehlídku. Také se už stalo, že blogerovi (Bryan.Boy.com) obdivujícího Marca Jacobse, napsal samotný Jacobs a dokonce pro něj navrhl kabelku, kterou pojmenoval BryanBoy. Desítky módních blogerů jsou zvány na přední módní akce. Zajímá se o ně tisk a ostatní média a spousta z nich už našla také profesionální uplatnění v módním průmyslu. Často jsou natolik vynalézaví a kreativní, že se jimi nechávají inspirovat i samotní designéři.

Dostat se až tak vysoko rozhodně není pouze o založení jen tak nějakého blogu. Blog je jednoduchý  internetový portál, který si zdarma může zřídit a podle svého gusta upravit úplně každý. Ovšem vypracovat ze svého blogu „módní bibli“ chce nejen talent, vytrvalost, vkus, osobitý styl a kvalitní fotoaparát, ale také pořádnou porci štěstí.

Blogy versus módní magazíny

Nabízí se nám otázka: „A co bude s módními časopisy?“ Není se čeho bát. Módní časopisy nám málokdy ukazují styl jedince. Spíše nám předvádějí módní trendy, objektivně hodnotí přehlídky, značky a kolekce a nestane se, že by vymizely kvůli blogům o módě. Fashion blogy jsou naopak o subjektivních názorech, předvádí kreativitu obyčejných lidí zajímajících se o módu. I oni by byli bez módních magazínů značně omezení.

Máš zájem stát se módní blogerkou?

Navštiv portály v rámci české republiky, například: www.blog.cz, www.sblog.cz
Anebo buď rovnou světová a piš anglicky: www.blogspot.com, www.typepad.com

Autorka: Thery K.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.