Nákupy efek(tiv)ně

nakupovaniTak Vánoce jsou za námi. Taky jsi pod stromečkem objevila penězi naditou obálku? Nebo snad poukázku na nákup v obchodě? Ano, trend nákupů po Vánocích se stále více rozmáhá i u nás v republice. Dříve než se však vypravíš na svůj lov, dám Ti pár rad!

Neber si na nákupy všechny peníze s sebou, nějakou částku (dle Tvého uvážení) nechej doma. Uvidíš, že se Ti budou ještě hodit. Pokud máš penízky na kreditní kartě, než vejdeš do obchodů, zvaž nějakou peněžní částku, kterou nechceš překročit! Z vlastní zkušenosti vím, že placení kreditkou přímo v obchodě tolik nebolí. To až, když přijde měsíční výpis! ;)

Než vyrazíš, udělej si seznam – můžeš si ho napsat, nebo Ti postačí si svůj nákupní plán pořádně promyslet. Koukni do skříně a řekni si, co potřebuješ nejvíce. Džíny? Trička? Sukni? Bundu? Nebo snad nějakou elektroniku? Nemusíš si přeci všechno koupit naráz.

Projdi více obchodů, mohou nabízet podobné, či stejné!! věci za dosti rozdílné ceny

Zkus zajít do obchodu a vyzkoušej si, co se ti líbí. Pak v klidu domova dané zboží najdi na internetu, většinou v e-shopech nabízí produkty daleko levněji než v kamenných obchodech. Tento způsob nákupů se vyplatí, pokud máš zálusk na nějaký parfém, mobil nebo mp3 přehrávač. Sama mohu nákup elektroniky na internetu jen doporučit. Pokud se pro nákup po netu rozhodneš, pozorně si pročti, kolik Tě bude stát poštovné a balné, tyto částky se taky liší ( cca od 50-200 Kč). Nebo můžeš nakupovat na internetu společně s kamarádkou a o zaplacení poplatků se podělíte.

Bojíš se nakupovat v secondhandech? Neboj se! Mnoho z nich nabízí velice kvalitní zboží za rozumné ceny. Zjisti si, kdy jim přiváží nové zboží. V ten den vyraž na lov a buď si jistá, že najdeš senzační kousky! Mnoho secondhandů nabízí i zboží značek, které se dováží ze zahraničí nebo se ve vašem městě daný obchod nevyskytuje!

Máš nějaký oblíbený obchod? Zkus zjistit, zda nabízí klubovou kartu. Pokud ano, uvaž, zda se Ti vyplatí (někde totiž musíš platit vstupní poplatky, nebo udělat nákup nad určitou částku).

A teď pro Ty, co nadité obálky pod stromečkem neobjevily. Pokud jsi dostala oblečení, které se Ti nelíbí nebo které Ti nesedí, zkus ho vrátit a vyber si jiné, musíš ale konat co nejrychleji, do dvou týdnů od nákupu by Ti měli peníze vrátit nebo by sis měla moci vybrat nějaké jiné zboží.

Text: Terezka
——
11.1.2008

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

10 Comments
  1. k těm kreditkám…no, jela sem nedávno šalinou a bavily sem tam nějaký holky o tom že už sou v mínusu a nemužou vybírat z karty…tak sem si říkala..bože ta mládež a finance, to je krize =D…nojo, ono to láká, platit a platit…na to bacha holky =), radši v hotovosti ;-) a něco nechat doma…nebo na té kartě

  2. Jak to myslíš, že máš problém s výběrem? Že máš nízký limit? Pokud je Ti více než 18, tak zajdi do banky a navyš si ho, pokud je tik míň požádej rodiče.

Leave a Reply

Your email address will not be published.