Chybí ti peníze? Nauč se šetřit za kosmetiku, oblečení i volný čas

Penízků není nikdy dost, proto není na škodu naučit se s nimi dobře a chytře zacházet! I neznačkové tričko může být kvalitní a pokud se denně nelíčíš, nemusíš vyhazovat několik stovek za tubičku drahého make-upu! Přečti si hned několik našich lišáckých tipů a budeš v pohodě!

Za co všechno se dá ušetřit, a kde je dobré investovat o něco víc?

1) KOSMETIKA

Ušetři: Jak už bylo řečeno, pokud každé ráno netrávíš hodinu líčením a nepoužíváš stovky nejrůznějších přípravků, je zbytečné, abys vlastnila kufřík plný značkových výrobků. Nejen jídlo, ale také kosmetika se časem může pokazit. To znamená, že pokud máš v zásobě takovou spoustu výrobků, které sama nestačíš spotřebovat, časem zestárnou a investice do nich budou vyhozené penízky, za které sis mohla koupit něco úplně jiného.
TIP: Koupila sis výrobek a zjistila jsi, že ti nesluší, nebo tě naopak omrzel? V případě, že si jistá, že ho už neupotřebíš, zkus ho nabídnout mámě, kámošce, ségře – někomu se bude možná hodit a ty budeš mít na své kosmetické poličce víc místa!
A navíc – my holky máme většinou tu vlastnost, že jakmile si koupíme novou řasenku, hned ji otevřeme, abychom ji alespoň vyzkoušely. Ovšem většinou se stane to, že stará řasenka, která by ještě posloužila, zapadne v šuplíku a smutkem vyschne. Jak tomu předejít? Jednoduše – zakaž si kupovat nové výrobky doté doby, než spotřebuješ ty staré. Zdá se ti to jako banalita, ale nevěřila bys, kolik tím můžeš ušetřit!

Investuj: Chceš si koupit kvalitní značkový výrobek? Kvůli rtěnce, kterou používáš výjimečně, by tvé prasátko akorát tak výrazně pohublo. Zbytečně! Pouvažuj nad tím, které výrobky používáš nejčastěji a na jejich pečlivém výběru si dej skutečně záležet. Většinou se totiž nevyplácí kupovat to nejlevnější v případě pečující kosmetiky (čistící gely, pleťové vody, krémy – zkrátka to, co používáš i 2x denně) a přípravků, bez kterých se rozhodně neobejdeš. Jinými slovy – je chytřejší vložit část svých úspor za dobrou řasenku, kterou používáš každý den, a chceš, aby vydržela a nerozmazávala se, než do blýskavých očních stínů, o kterých sice v reklamě mluví jako o malém zázraku, ale ty je použiješ maximálně jednou za měsíc, když vyrazíš třeba na diskotéku.
TIP: Nemusíš všechno kupovat ihned! Vezmi třeba kamarádku do drogerie, vyzkoušejte výrobky od různých značek (můžeš využít testerů) a teprve na základě dojmu z výrobku a jeho ceny v porovnání s jinými se rozhodni, za co stojí utratit kapesné!

2) OBLEČENÍ

Ušetři: Možná patříš k lidem, kteří bez oblečení, které na sobě nemá cedulku se jménem vyhlášené značky, ani nevychází. Zamysli se nad tím – spousta značkového oblečení je stejně produkována ve východoasijských továrnách. Část jimi vyprodukovaného zboží putuje do skladů oděvních značek, kteří oblečení maximálně poupravují, našijí na ně vlastní loga a pak je prodávají za poměrně velkou cenu na rozdíl od méně vyhlášených obchodů, kteří zboží dovážejí dost možná ze stejných míst a skladů, jen nemají takové “jméno”. Z toho plyne, že chceš-li si koupit skutečně kvalitní oblečení, nerozhoduj se pouze podle toho, jaké je značky. Zvaž materiál, střih, pečlivě si jej vyzkoušej. Ve značkových obchodech nalezneš stejně tak zboží horší kvality, jako v neznačkových obchodech zboží 100% kvalitního.

TIP: Budeš-li mít na sobě džíny za 800 korun, okolí to bude vnímat stejně, jako bys na sobě měla značkové rifličky za čtyři tisícovky. Leda by sis z nich zapomněla odpárat visačku s cenovkou!

Investuj: Tady je to podobné jako u kosmetiky – na výběru oblečení, které využiješ nejvíce, by sis měla dát obzvláště záležet. Například pokud jsi zapálená sportovkyně, je jasné, že do kvalitního oblečení a obuvi investuješ daleko víc, než kdyby jsi tělocvičnu či fitko navštěvovala maximálně jednou za měsíc a to ještě s odporem. Na tom není nic špatného, v tomto případě se většinou o vyhození peněz skutečně nejedná.
TIP: Nejlepší je jakási rovnováha – není hloupost investovat do věcí, které skutečně využiješ – měly by být ovšem jaksi nadčasové. Koupit si super bundičku za velkou částku, o které ovšem víš, že příští rok už bude “out” a budeš chtít nějaký novější modýlek, je sice tvá věc, ale uvaž, kolik tím proděláš!

3) VOLNÝ ČAS

Ušetři: Nudíš se a ráda by ses přihlásila do nějakého kroužku. Vybereš si kreslení, ale teď nevíš, jestli tě to bude doopravdy bavit a kam se přihlásit – do kroužku na vaší škole, kde zaplatíš za rok jen symbolickou částku, anebo na soukromou uměleckou školu, kde za hodiny zaplatíš částku poněkud vyšší. Je jasné, že si přeješ, aby ses přiučila co nejvíce fíglům a zlepšila se. Přestože považuješ uměleckou školu za skutečně profesionální a víš, že by sis z ní možná odnesla větší zkušenosti, než z kroužku, který vede tvá učitelka z první třídy, ale všechno si promysli. Nemáš-li jistotu, že kreslení se chceš skutečně věnovat a že tě za měsíc zase nepřepadne myšlenka, že by z tebe byla asi lepší volejbalistka, přihlas se raději do kroužku “nižšího levelu”. Když tě to chytne, můžeš se přihlásit klidně na soukromé hodiny k profi umělci, ale nejdřív si poslechni názor i “obyčejné” paní učitelky. Ani ona kroužek kreslení nevede jen tak!

Investuj: Je jasné, že pokud je něco skutečně tvou velkou zálibou, budeš si chtít nechat záležet také na svém vybavení. Jezdíš-li každoročně v zimě lyžovat třeba do Alp, bude tvá výbava pravděpodobně dražší, než kdybys na svahu stála úplně poprvé v životě. To je v pořádku!

4) AKCE S PARTOU, RANDĚNÍ

Ušetři: Nikdo nechce být doma a jistě si i ty ráda s kámoši zajdeš čas od času třeba do kina. Máš-li navíc kluka, také spolu chcete být často. Otázkou ale je, kam zajít, aby vás to “často” nestálo příliš mnoho. Všechno něco stojí – kino, bowling, pizza, vstupné do aquaparku, lístky na koncert… Rozhodně však není podmínkou, aby jsi kvůli každé akci nebo randění rozbíjela prasátko s celoživotními úsporami. Kino jde vyměnit za koukání na video nebo dvd u tebe doma nebo u někoho jiného z party – tak zaplatíte nanejvýš za půjčení videokazety, pokud nemáte nic zajímavého doma. Pizzu si také můžete ukuchtit sami a ještě si při tom užijete spoustu legrace. Jiné atrakce můžeš se svým miláčkem nahradit třeba za hezkou procházku za městem – i příroda je přece tolik krásná! Jistě vymyslíš i jiné činnosti, které ti neudělají díru v kapse, stačí zapřemýšlet!

Investuj: Kdo šetří, má za tři – i když ne vždy se dá šetřit. Pokud netrpíš naprosto nulovým rozpočtem a kamarádi tě lákají na akcičku, nemusíš ze sebe pokaždé dělat skrblíka. Příště by tě totiž nemuseli pozvat vůbec. Máš-li pocit, že je například vstupné příliš drahé, navrhni jim, co by se dalo dělat místo toho.

Připravila: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

11 Comments
  1. myslím že s tím šetřením je to pravda..ovšem třeba u toho značkového oblečení
    to je někdy i trošku jinak..protože ne vždycky je pravda,že okolí nepozná jak vaše
    oblečení bylo drahé….protože dnešní lidé jsou často povrchní a dívají se jen na to
    jestli jsou vaše věci značkové,a z toho usuzují kolik stálo,a jak jste asi bohatí…
    no a když něco je neznačkové začínají vámi opovrhovat a spíše se vám smějí že máte šmejdy,
    težko jik potom vysvětlíte že vaše věci mají možná stejný původ jako ty jejich,akorát že
    oni zbytečně utratily mnohem víc peněz za to,že budou mít na rukávu u trička několik písmenek,
    jen aby dali najevo,že na to mají ……

  2. Ano, ano. Souhlasím:-) Dnešní lidi jsou hrozně povrchní, dělají, jako by bylo nějaké špatné mít na džínách “Džíny od Emilky”
    :-D a ne Dolce Gabanna…..To už je prostě dnešní svět..:-( Je to docela škoda, protože na téhle úžasné planetě jménem “Země”
    se dá dělat spousty lepších věcí než jen nakupovat ve značkových obchodech..To je můj názor! Co myslíte vy?

  3. Mně je to ejdno,já značkové hadříky nenosím,většinou jen z tržnice,ale dokážu vše dobře sladit i s doplnky,takže mě všeci chválí.:)není důležitá značka oblečení,ale jak ho umíš nosit:)

  4. Myslíte že značkové věci se nosí jen abyste se pochlibly?? Já třeba na tržnici zásadně nenakupuju už jen proto že nechci, aby na mě nějaký vjetnamec slintal vnucoval mi nějaké padělky a za týden by se mi oblečení rozpadlo. Když zaplatíte za zančku, zapaltíte především za kvalitu, možnost vrácení, což na tržnici půjde asi těžko, když vám nedají ani účtenku.

  5. např.: moje boty. Koupili jsem si z “dajchmanu” (teď si nevzpomenu jak se to píše) A to je jěště docelá slišný obchod. Boty stály 480 kč a “křupla” mi podrážka. Vrchní část se odělila od spodní a když jsem je chtěla reklamvoat, vyhodili mě za špatné zacházení. Nato jsem si kopuila Adia za 960 kč mám je už rok a žádná závada. Plus mi k tomu dali časopis Board a nálepky. Myslím, že mi to za tu cenu stojí.

  6. rezinko, u bot je to něco jiného než u oblečení … a hlavně, záleží jak jsou dělané, ne kolik stojí …

  7. rezinka – jsem zvědavá jak budeš nakupovat, až si budeš sama vydělávat. Já u vietnamců nakupuju nejraději – jednak tam mají už kvalitativně stejné výrobky (kromě kosmetiky) jako třeba v Takku a jednak nemám v plánu vyhodit těžce vydělané peníze za značku – když stejně není poznat, jestli moje džíny jsou z tržnice nebo z obchodu. Naopak – některé pipiny, které si kupují zásadně jen GAS a Diesel mi závidí moje vietnamky, protože jsou jiné. Navíc – kvalita je opravdu vysoká, jedny džíny mám i tři roky – a to já si ušití přede prohlídnu, mám na to školu. Zamysli se, jestli to nebylo třeba prodavačkou, ne značkou. Já s vracením u vietnamců nikdy neměla problémy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.