Objev zázračnou sílu heřmánku

hermanekZajímá tě, jestli může být zdánlivě obyčejný heřmánek stejně magickou rostlinkou, jako bylinkou, která je všeobecně uznávána pro své skvělé účinky na naše zdraví? Čti dál!

Heřmánek, často nazývaný kamilka nebo rumánek, můžeme najít třeba na poli jako plevel. Sbírá se od června do září. Pokud nám už opravdu někdo leze na nervy můžeme využít čaj z květů. Je to neškodné sedativum a dává se i dětem. Využívá se i při úzkosti, nespavosti, ale pomůže ulevit při žaludečních problémech. Heřmánek se dá použít k výplachu úst při zánětech ústní dutiny a jako oční lázeň při očních zánětech. Kloktej jej při bolestech v krku a zevně ho můžeš použít k podpoře hojení ran a ke zmírnění jakéhokoli zánětu.

Co se týče magie, tak heřmánek byl považována za bylinu Slunce, která byla schopná ovlivnit bohy Slunce a za mocnou rostlinu nadanou regenerační silou, stejně jako schopností hojit a chránit.
Vůně heřmánku trochu připomíná vůni jablek a jabloň byla ve starověku hlavní totemovou rostlinou Slunce. Věřilo se, že i toto pozemní jablko vyzařuje sluneční energii. Proto se heřmánek pěstoval na hrobech, jako symbol očekávaného znovuzrození zesnulých, jako se každé ráno očekávalo slunce. Heřmánek je jednou z posvátných bylin letního slunovratu. Na tento den se házel do posvátného ohně, přidával se do kadidla a do rituálního poháru a nebo se z něj splétaly věnce.
Heřmánek v kadidle navodí prostředí k spánku. Je to také rostlina bezpečí, a tak si lidé vytvářeli heřmánkovou bariéru okolo dveří a oken, aby zabránili přístupu negativních sil.V zahradě se pěstuje jako strážná bylinka.

Text: Lilian

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.