Bylinné čaje: osvěží a léčí

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-jitky-l/” color=”red”]BLOG JITKY L.[/button]
Již od pradávna lidé vědí, že bylinné čaje mají léčivé účinky a jsou zdraví prospěšné. V nepřeberném množstvím si stačí vybrat ten pravý pro tebe. Objev kouzlo bylinných čajů i ty!
bylinkový čaj z heřmánku

Trápí tě bolesti hlavy, nemůžeš usnout, jsi neustále ve stresu, máš zácpu, kila navíc nebo trpíš depresemi? Ať už je tvůj problém jakýkoliv, je vhodné najít ten správný bylinný čaj pro tebe, který tě zbaví zákeřných volných radikálů. Pamatuj, hlavní je pozitivní mysl. Pojď se se Slečnou podívat do světa čajů a nechej se na ně zlákat.

Lipový čaj

Lípa byla odedávna oceňována pro léčivé schopnosti svých květů, ale i jako dřevo vynikajících vlastností. Lipový čaj patří k nejoblíbenějším léčivým nálevům. Pomáhá při nachlazení, horečce, únavě, zahání stres, působí proti zánětům, používá se při onemocnění močových cest a je dobrý na žaludek. Pro ty, kteří trpí nespavostí, jistě ocení, že se po čaji lépe usíná.

Voňavý lipový šálek

Lipový květ si můžeš natrhat a usušit doma. Květy sbírej, jakmile začnou rozkvétat. Suš je ve stínu. Při nachlazení užívej třikrát denně nálev z poloviny až jedné čajové lžičky na šálek vody. Čaj můžeš dosladit lžičkou medu.

Heřmánkový čaj

Oblíbený je také heřmánkový čaj, který napomáhá při trávicích potížích, zklidňuje nervy a zlepšuje spánek. Použité sáčky od heřmánkového čaje můžeš použít na unavené oči. Zbavíš se tak vaků pod nimi a rozzáří ti oči.

Kopřivový čaj

Kopřivový čaj se používá při zánětech močových cest, při revmatismu a také proti jaterním a žlučníkovým chorobám. Slouží k celkovému pročištění organismu, jako doplňkový prostředek při cukrovce a doporučuje se k ozdravení vlasů.

Čti také: Hezčí a zdravější vlasy díky bylinkám

Šípkový čaj

Šípky mají vysoký obsah vitamínu C, dále obsahují karatonoidy, vitamíny P, K, B1, B2, E, mnoho minerálních látek i tříslovin. Proto působí při jarní únavě i proti infekcím.

Meduňkový čaj

Meduňka působí proti migrénám, zmírňuje bolest hlavy. Potlačuje psychické napětí a zahání strach i úzkost. Pravidelné popíjení meduňkového čaje zažene vyčerpanost i přepracovanost.

Chceš vědět víc o meduňce? Čti: Meduňka proti depresím a migrénám.

Mateřídouškový čaj

Mateřídouškový čaj ti pomůže při nachlazení, bronchitidě, ale i při zánětech uší a nosních dutin. Odvar si můžeš přidat i do koupele, která příjemně osvěží.

Mátový čaj

Mátový čaj má pronikavou chuť, která osvěží. Má uplatnění při žaludečních těžkostech, zastavuje zvracení, uvolňuje křeče v trávicím ústrojí, léčí choroby střev. Mátový odvar tě zbavuje bolesti hlavy a budeš se lépe soustředit.

Pampeliškový čaj

Pampeliškový čaj pomáhá při problémech s močovými cestami, mírní bolest při ledvinových a žlučových kamenech, snižuje kyselost žaludku a pomůže odstranit pálení žáhy. Neměl by se pír však více než dvakrát denně.

Jitrocelový čaj

Čaj z jitrocele je vhodný proti kašli, působí protizánětlivě a omezuje rozmnožování bakterií.

Jak ještě využít bylinky? Čti: Zelená lékárna: bylinky, které léčí a zkrášlují

Další bylinné čaje

Na problémy s nadýmáním je nejlepší fenyklový čaj, vhodný je i pro kojící ženy. Čaje z květu černého bezu zjemňují příznaky chřipky, nachlazení a pomáhají při bolestech nosních dutin. Rozmarýnový čaj je oblíbený mezi studenty, neboť podporuje paměť. Na začátku týdne vás probudí a dobře nastartuje. Při krčních infekcích je vhodné kloktat čaj z malinového listí. Povídá se, že ženám v době těhotenství zkracuje porod. Není ho proto dobré konzumovat nadmíru.

A co ty? Máš zkušenost s bylinnými čaji? 

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.