Ocelové srdce republiky – to je Ostrava

Moravskoslezská metropole – to je Ostrava. Každý si město spojuje s bohatým průmyslem a celoročním smogem, což je chyba, protože Ostrava toho nabízí opravdu mnohem víc. A pokud plánujete výlet za kulturou, zábavou, sportem nebo jen tak za nákupy, je pro vás Ostrava tím pravým cílem. A navíc, kdo nenavštívil Stodolní, jakoby neexistoval.

Nová Karolina v Ostravě
Nákupy, kino i odpočinek v kavárně. To je Nová Karolina

Třetí největší město naší republiky leží na soutoku řek Lučina, Odra, Opava a Ostravice, poblíž polských hranic. Svůj název si zasloužila právě díky jedné z těchto řek, konkrétně se jedná o řeku Ostravici, která dříve nesla název Ostrá. Okolo roku 1750 se v Ostravě našlo kvalitní naleziště černého uhlí, díky čemuž se zde postupně rozvíjel především hutní průmysl. Ne nadarmo se městu říká ocelové srdce republiky.

Ale věř, že i tohle ocelové srdce republiky toho nabízí opravdu hodně. Proto se tě pokusím alespoň s těmi nejzajímavějšími místy seznámit.

Divadla, výstaviště, muzea? Všechno máme!

Pokud patříš mezi milovnice kultury, jistě oceníš Národní divadlo moravskoslezské, které má dvě stálé scény: Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona. Jako jediné divadlo na Moravě má také čtyři umělecké soubory. Můžeš si tak vybrat mezi operou, činohrou, baletem a nebo operetou/muzikálem. Divadelní život v Ostravě je opravdu bohatý a svou návštěvou můžeš poctít třeba i komorní scénu Aréna.

Nejen Brno a Praha mají svá výstaviště. V Ostravě se nachází Výstaviště Ostrava – Černá louka. Pořádají se zde nejrůznější veletrhy, výstavy, kongresy a další akce. Malé i dospělé jistě zaujme stálá expozice Pohádkový sklep strašidel.

Výtvarníky jistě zaujme centrum Chagall, ve kterém vystavují současní malíři, a taky Dům umění.

Kulturní tip: 28. března měla v Divadle Antonína Dvořáka premiéru groteska od Anny Saavedara – Kuřačky. Tato slavná hra původně od A. P. Čechova ukazuje v něžné formě životy žen ve třetím tisíciletí. Babyboom, virtuální lásky a muži v domácnosti tě určitě pobaví.

A co takhle kino a nákupy?

Nákupy, dobré jídlo a nějaká ta filmová novinka, no není to ideální den? K návštěvě doporučuji kino Cinema City Ostrava, které najdete v nákupním centru Forum Nová Karolina. To leží pouhých 500 metrů od centra města a nabízí spoustu obchůdků. Většina z nich je otevřena až do 21:00, užít si tak můžete i večerní nákupy.

Po příjemné stráveném dnu v centru Nová Karolina Ostrava doporučuji návštěvu Stodolní ulice, aneb noc je přeci ještě mladá. Tato pověstná ulice plná barů, klubů a hospůdek funguje takřka až do rána. Tak proč nezakončit ostravský výlet právě tady?

A další den třeba do ZOO a za sportem

I v Ostravě najdete překrásnou zoologickou zahradu. Ta byla vybudována roku 1948 a najdete ji ve Slezské Ostravě, do které se snadno dopravíte trolejbusem či autem. Areál si můžete projet vláčkem, ze kterého máte perfektní výhled a nemusíte tak udělat ani krok. Doporučuji ovšem klasickou procházku a především krmení některých zvířat s doprovodným komentářem. Takový oběd lemurů nebo šimpanzů opravdu stojí za to.

Pokud plánuješ výlet třeba i s přítelem, věř, že ho určitě nalákáš na fotbal. Tím totiž Ostrava žije. Který chlap by neznal klub Baník? Můžete tak společně zajet na Bazaly a prohlédnout si stadion a nebo přímo zajít na nějaký zápas. Jen pozor na věrné a divoké fanoušky! Hokejoví fandové si nenechají ujít ČEZ Arénu, kde se kromě hokejových zápasů pořádají i různé hudební koncerty.

Není to ale jen o hokeji a fotbalu, Ostrava skýtá i jiné sportovní vyžití, zkusit můžete například golf a nebo lanové centrum. Ať už se zde rozhodneš trávit čas jakkoliv, přeji ti příjemné chvíle strávené ve slezské metropoli!

 

Text: Dana Križanová

 

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.