Od žluté k modré. Kam dál?

Prakticky každý živý tvor se postupem času chtě nechtě mění. O doslova znovuzrozené Slečně to platí taktéž. Prošla si dlouhým vývojem a nyní dospěla k zásadní křižovatce, na jejímž ústí musíme rozhodnout, kterým směrem chceme pokračovat.

Současný stav na poli dívčích a ženských časopisů osobně považuji za velmi kritický. Inzerce uvnitř nich požírá stále více a více prostoru, užitečných rad a skutečně zajímavého a smysluplného čtení ubývá. Původní originální články mizí, nahrazují je okleštěné překlady západních autorek. Stále častěji mi připadá, že platíme spíše za sešit plný reklam, bulváru a „nápadů“ přežvýkávaných stokrát na jeden způsob než za ženský časopis, u kterého bychom si mohly ulevit od každodenních starostí a načerpat energii pro to být skutečnou ženou.

malovani2

Mrzí mě, že kdykoliv si dnes koupím podobný časopis, přečtu jej rychleji než jízdenku na tramvaj, prohlédnu si pár obrázků a odložím. Aniž by mne povzbudil, přivedl k zajímavému zamyšlení či jakkoli jinak obohatil moji křehkou duši, jež občas zkrátka potřebuje utěšit, pobavit a pozvednout sebevědomí. Občas se ptám sebe sama: jsem příliš náročná a ostatním to takto vyhovuje? Stačí dnešním dívkám a ženám prolistovat barevné fotografie, vytáhnout peněženku a podle „návodu“ si koupit to a tamto, aby byly „in“? Ačkoliv řada časopisů oficiálně hlásá, že jejich pravidelné čtení pozvedne naše sebevědomí, udělá z nás rebelky, nabídne nám něco neotřelého, kde to všechno je a proč to neustále nemůžu nalézt? Opravdu se budeme cítit lépe, když vyzrajeme nad svojí celulitidou pomocí přípravku, který nám poradila kosmetická redaktorka některého ženského plátku? Nebo si zasloužíme něco víc?

První časopisy pro ženy se u nás začaly objevovat koncem 19. století, což mělo návaznost na vlnu rozvoje mnohých ženských spolků. Ženy už nechtěly být jen oddanými manželkami, hospodyněmi a matkami od dětí. Toužily po stejných právech a možnostech, kterých se dostávalo pouze mužům, a bojovaly za své ideály. Dámská periodika se v této době zaměřovala na kulturu, nabízela ženám praktické rady do života, ale také se snažila je podpořit ve vzdělávání a rozšiřování svých obzorů.
Dnes? Máme právo volit, můžeme studovat, nejsme závislé na manželích. Cítíme se být emancipované, zdůrazňujeme rovnost v postavení obou pohlaví a ženskou inteligenci. Přesto si dobrovolně necháme reklamou vtloukat do hlavy falešné potřeby, raději než po dobré knížce sáhneme po bulváru. Za vrcholný znak inteligence nekriticky považujeme hodnotový postoj, že „testování na zvířatech je strašně moc špatné“ (proto bychom měly kupovat zejména tu a tu konkrétní značku, přestože je dražší) a „charita strašně moc super“ (proto bychom si měli koupit tohle a tamto, protože tím můžeme přispět pár haléřů na správnou věc). Jsme sebevědomé a nezávislé, nebo naopak ubohé oběti médií a reklamních tahů, které těží právě z naší neuvědomělosti?

malovani1

Změny, které v posledních dnech na Slečně nastaly, přímo vybízejí k diskusi. Proměnil se celkový vzhled webu, byl uveden do provozu funkční systém organizace práce v redakci a brzy mezi sebe přivítáme hned několik čerstvých pisatelských tváří, které se rozhodly přiložit ruku k dílu. Jakou cestičkou se však vydáme, pro koho chceme psát, o čem a v jakém duchu?
O tom, jak složitá je dnešní situace, není sporu. Bez inzerentů by ve skutečnosti nepřežil ani internetový časopis, v tomto případě si iluze nedělejme. Záleží ovšem na každém, kde stanoví své hranice a kam až to nechá zajít. Našim přáním je dál připravovat články, které mají smysl, které čtenářku přivedou k vlastnímu zamyšlení, které jí jakkoliv pomůžou. Píšeme, protože nás to baví a přináší nám radost, nikoli ve jménu prostého kalkulu.
Také typická témata jako je móda a kosmetika rozhodně pominout nemůžeme. Bez nich se soudobý ženský časopis prostě nemůže obejít. Zároveň však chceme nabídnout víc než to. Vždyť rozhled dnešních žen nemůže končit u regálů v parfumerii či na židli u kadeřnice, nebo snad ano?
Dalším z velkých otazníků, se kterým se popravdě potýkáme už delší dobu, je cílová věková skupina, na niž se chceme orientovat. Problémem je, že česká mediální oblast je nabídkou titulů pro dospívající dívky, na něž se Slečna měla zaměřit dle původních plánů, v současnosti takřka přehlcená. Psát znovu a znovu o prvním líbání a menstruaci už pro nás postrádá smysl. Chceme jít s tématy více do hloubky, odhodit tabu a hovořit otevřeně o vztazích a sexu. Nedá se říct, že mladší dívky na Slečně nenaleznou už nic zajímavého. Nebudeme cílovou skupinu vymezovat konkrétním věkovým intervalem, ale je jasné, že nastal čas nechat Slečnu dospět do vyššího, hloubavějšího a sofistikovanějšího stadia. A těšíme se, že si díky tomu najde spoustu nových čtenářek, které neuspokojí pouze povrchní články, ale skutečně chtějí mnohem více.

Za celou redakci Slečna.info
Eliška Raková

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

14 Comments
 1. … stěmi časopisy,naprosto souhlasím, nedávno se mi dostal do ruky jeden časopis, který před dvěma lety vypadal uplně jinak … jen reklamy, oblečení a hvězdné drby… nic víc .. Je fajn, že aspoň tady naleznu něco užitečnéhoa hlavně zajímavého. Džím palečky, ať se vám povede to, co si představujete :))

 2. Ty dnešní časopisy jsou opravdu k ničemu, už delší dobu jsem si žádný nekoupila. Moc jste mě potěšili tím, že jste Slečnu znovu rozjeli a ještě v takovémhle stylu ;) Budu vám držet palce, aby se vám to opravdu povedlo. Každopádně už nový vzhled se vydařil na jedničku s hvězdičkou :)

 3. S časopisy souhlasím – dávno jsem je přestala kupovat, protože už to není to, co bývalo. Zjistila jsem, že si je kupuju jen “ze zvyku”.
  Jinak k proměně Slečny – možná je to o zvyku, ale ta žlutá se mi líbila více :) Byla taková optimističtější … a připadalo mi to přehlednější. Chybí mi tady všechny rubriky, top komentátorky apod.
  Ale souhlasím, že změna je život :)

 4. Super! Čistej, přehlednej design. Články, ktery jsou čtivý a smysluplný. A co se týče mladší věkový skupiny čtenářek, neřekla bych, že by jim tu mohlo něco uškodit, pokud se více zaměříte na ty o něco starší. Spíš naopak.

 5. Souhlasim s holkama. Časáky tipu bravo, top dívky, bravo girl, popcorn atd atd si kupuju už pár let, teď je mi 15 a musim říct, že sem si ho už dloouho žádnej nekoupila. Na co taky? Pořádně nic novýho se tam nedozvim, všechno se stále dokola opakuje, v poradně odpovídaj v každym časopise na to samý, testy tipu jsi dobrá kámoška?-mě fakt už neberou a co jinýho si přečíst? Všechno je to na jedno brdo a stojí to čímdál tim víc… Takže se mi úplně líbí, že tady se budou věci probírat dohloubky a bude to určitě zajímavější =) ….

 6. přesně tak, na články typu proměna(tričko z new yorkeru, podpatky a prostříhaný vlasy) si nepotrpím stejně jako na všední články ve kterách se nic nedozvím a melou pořád o samých žvástech…Vy na to máte holky;-D držím palce…

 7. Jojo, je to pravda s těma časákama, ale oni se na trhu udržej, ptž si je kupuje dost 13letejch holek, já mezi nima bejvala taaky:-D Ten design je pěknej, modernější ale zatím si zvykám a orientuju se, to předtím bylo díky rubrikám vlevo přehlednější. Byla bych ráda, kdybyste se zabývaly třeba i smyslem života, takový obecný přemejšlení o životě, vážnější temata( viz. Lisabonská smlouva, volba americkýho prezidenta, nebo o život. prosředí), ale sem tam to proložit i něčím veselejším ;-)

 8. Je pravda, že současné časopisy pro náctileté jsou absolutně katastrofa, ale doporučuji jeden celkem zajímavý časopis Lovestar, který je levnější než blbý Bravo a je v něm dosta zajímavých věcí, tedy alespoň doposud bývalo. A hlavně je pro starší .. (asi tak 17 a výš)
  Na tyhle stránky jsem narazila náhodou a jsem za to ráda, jelikož je tu hodně zajímavých článků. Tak jen tak dál, držím palce, ať vám to výjde =))

 9. I stálé čtenářky rostou a taky je nebaví číst si o tom samém jako když byly v rané pubertě:)proto je dobře že se vyvíjí i Slečna,její redaktorky a s nimi i články! Jen tak dál!

 10. Je fakt, že součané dívčí časopisy jsou takový pětiminutovky před spaním a nic člověku nedaj.
  Půjde-li tedy slečna opravdu víc do hloubky, bude to moc fajn a já se hrozně těším! :)) Jsem ráda, že je slečna opět v plném provozu a nový vzhled je moc pěkný :)

 11. Nečtu žádné časopisy pro náctileté ani nic podobného. A nikdy jsem nečetla. Přijde mi to jen jako úplně zbytečné utrácení peněz. Nic mi to nepřinese, nedá nic nového, jen bych z toho byla zase otrávená a utratila za to spoustu peněz.
  Už je to docela dlouho co jsou všechny tyhle časopisy naprosto o ničem.
  Když si vzpomenu že můj táta má ještě z německého Brava plakát Johna Lennona…

Leave a Reply

Your email address will not be published.