Paintball – akční zábava nejen pro kluky

Možná si říkáš, že nějaké plazení v lese, číhání na soupeře a střelba jsou dobré akorát tak pro bandu puberťáků. Ve skutečnosti ale paintball hrají po celém světě miliony mužů i žen všech věkových kategorií, povolání, životních stylů a společenských vrstev. Seber odvahu a vyzkoušej ho také.

Paintball "dostal" i hrdiny seriálu Teorie velkého třesku

Ve volném čase provozujeme spoustu různorodých aktivit. Někdo dává přednost aktivně strávenému volnu, jiný zase rád relaxuje v klidu. Každopádně čas od času není na škodu zaplavit tělo adrenalinem, popustit uzdu skrytým rezervám a zažít trochu dobrodružství. Paintball je zábava pro všechny se soutěživým duchem, smyslem pro dobrodružství a chutí se odvázat.

Divila by ses, jak jsou křehké dívenky nebo upjaté manažerky schopné propadnout kouzlu této adrenalinové zábavy. I když se na začátku můžeš k tomuto druhu zábavy stavět lehce odmítavě nebo přezíravě, většinou už během prvních pár minut zjistíš, že jsi zcela vtažená do dění. Horečně vymýšlíš taktiku, jak zneškodnit nepřítele, dobýt stanoviště nebo prostě jenom zůstat „naživu“. Paintball je neuvěřitelná legrace s přáteli, spolužáky, kolegy, ale třeba i v rámci rodinné sešlosti.

Otestuj svůj postřeh

Paintball je moderní adrenalinový sport. Týmová hra, kde není ani tak důležitá fyzická kondice a hrubá síla jako schopnost přemýšlet a rychle se rozhodovat.   Klíčem k úspěchu je týmová komunikace a volba správné taktiky. Paintball se hraje především rekreačně jako prostředek pro uvolnění, relaxaci a akční typ zábavy. Samozřejmě existuje i vrcholovější varianta, která už klade značné nároky na vybavení, hřiště, taktické myšlení, zdatnost a obratnost.

A kde vůbec tento nápad vznikl? Za kolébku paintballu je považována Austrálie, i když tehdy to nemělo s nějakou zábavou ještě až tak moc společného. Pistole s barevnými kuličkami se totiž začaly používat  jako rychlé a jednoduché značkovače ovcí. Od protinožců se tato novinka přenesla do Spojených států, kde se kromě značkování dobytka  pravděpodobně odehrály už první „přestřelky“ mezi honáky.

Další impuls paintballu dala, tak jako mnoha jiným věcem včetně internetu, armáda. Vyřešil se problém se sériovou výrobou kuliček se smývatelnou barvou, dohlédlo se na účinnou ochranu očí, původně pracovní nástroj se přestrojil v jakousi zbraň a paintball byl zařazen do výcviku armádních příslušníků.  Svoji cestu si pak rychle našel i pro civilní využití a začal se šířit po celém světě. U nás bylo první paintballové hřiště postaveno v roce 1992. Taková tedy byla pouť paintballu z australských pastvin až do podoby moderního sportu pro široké masy.

Získej vlajku, zachraň rukojmí, zneškodni bombu

Existuje několik variant této hry, ale většinou jsou základem dva proti sobě stojící týmy, které se snaží získat vlajku toho druhého a zároveň vyřadit co nejvíce protihráčů. Hráč zasažený kuličkou, která na něm zanechá jasnou barevnou stopu, opouští hru. Mezi oblíbené varianty patří i dobývání objektů, záchrana rukojmích či zneškodnění bomby. Počet hráčů není pevně stanoven. Dobře si zahrajete už v šesti lidech, ale často se hry účastní i několik desítek „bojovníků“ Počet hráčů je vlastně omezen jen velikostí hřiště a také jeho členitostí.

Zbraně a spol…

Ke hře se používají speciální značkovací zbraně na stlačený vzduch nebo oxid uhličitý, které vystřelují želatinové kuličky naplněné barvou. Paintballové zbraně jsou různých druhů a tvarů. Lišit se mohou nejen vzhledem, ale také například způsobem nabíjení. Dostřel je zhruba 50 metrů a rychlost se pohybuje na hranici 90 metrů za sekundu.

Další nezbytnou součástí  vybavení je ochranná maska na obličej. Měla by být vyloženě povinností, hrát bez ní je velký hazard. Kromě toho k paintballu patří také speciální rukavice a samozřejmě vhodné oblečení. Nejčastěji různé druhy kombinéz nebo něco ve stylu maskáčového oblečení. Samozřejmostí by měla být i dostatečně pevná, nejlépe kotníková obuv. Boty si pravděpodobně vezmeš svoje, ale jinak ti veškeré vybavení zapůjčí na paintballových hřištích. Pokud se staneš paintballovým fanouškem se vším všudy, pak existují i speciální obchody, kde si můžeš nakoupit vlastní vybavení.

Paintball je plný zvláštního napětí,  vzrušení a dobrodružství. Chvíle strávené na hřišti v boji s fiktivním nepřítelem utuží tvůj smysl pro tým, rychlé rozhodování a reakce, odvahu a touhu po vítězství. Jsou prostě chvíle, kdy se hřiště stává bojištěm.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.