Pár tipů na super čtení

knizkaJe čtení tvým koníčkem? Já osobně nejsem zrovna ten typ, který čte pořád jedno a to samé. Ráda měním žánry a autory, protože každý má svůj osobitý styl a chci jich poznat co nejvíce. Proto mám pro vás pár super knížek, které patří dle mého názoru mezi nejlepší, které jsem četla. Nebojte – nebudou to samé romány, samé fantasy, ani samé detektivky. Směska nejrůznějších knížek na vás už čeká :-D

1. MY DĚTI ZE STANICE ZOO (autor: Christiana F.)zoo

Christiana F., autorka téhle super knížky, nahrála svoji zpověď o situaci mladistvých na magnotofonové záznamy – a Kai Hermann s Horstem Rieckem pak ze všech záznamů a rozhovorů sestavili knihu – My děti ze stanice ZOO.
Co je na Christianě zajímavého? Dalo by se říct, že si prošla skutečně peklem – začalo to nevinným kouřením, poté přešla na LSD a hašiš, a aby byla správně „cool“, vyzkoušela i heroin. A právě na ten doplatila. Stala se závislačkou, a protože neměla žádné peníze na “fet”, téměř každý den chodila do stanice ZOO jako prostitutka. Spolu se svým přítelem Detlefem zkoušeli několikrát odvykat, ale pokaždé marně.
Je to skutečně super dílo, které detailně popisuje všechny pocity a mnohé od užívání drog odradí. Knížka se čte dobře, obsahuje hodně informací a vzpomínek, často i fotky lidí, se kterými Christiana fetovala. Jenže jen málo, málo z nich přežilo.

prydain2. KRONIKY PRYDAINU (autor: Lloyd Alexander)

Jestli máte rádi fantasy, tahle knížka vám zaručeně zvedne náladu. Možná ji zvedne i těm, co fantasy moc nemusí – autor všechno popisuje tak opravdově, že má člověk chvíli pocit, že hrdinný Taran nebo princezna Eilonwy kdysi dávno v zemi zvané Prydain skutečně žili. Takhle kniha je na podobné téma například jako Eragon.
Taran, na začátku knihy pasáček vepřů, dostal za úkol se postarat o svou svini Hen Wen. Byla skutečně neobyčejné prase a měla velkou moc. Jenže to Taran zatím nevěděl. Svině utekla a právě v tímhle okamžikem začíná pouť plná dobrodružství. Na ní Taran potká nejen přítele Gwidiona a princeznu Eilonwy, se kterou není snadné vycházet, ale i daleko více kouzelných a magických postav, které vedou nekonečný boj proti zlu.
Jestli jsi se téhle knihy ještě dost nenabažila, k dostání je i druhý díl – stejně poutavý a čtivý jako ten první!

3. LEKCE LÁSKY (autor: Jacqueline Wilsonová)lekce_lasky

Když jsem na úvod psala o osobitém stylu, Jacqueline k takovým autorům rozhodně patří. Mně postačí stránka, dvě, a hned zjistím, jestli kniha je právě od ní. Knížka se čte skoro sama. Autorka nejčastěji píše o dětech, které nemají jednoduché dětství a mají neúplné rodiny. Její knihy jsou sice spíše pro mladší čtenáře (9-12 let), ale pár knih je určeno i „pro ty starší“ – mezi nimi je třeba Lekce lásky, První slzy, První starosti, První nástrahy…
Kniha Lekce lásky je o čtrnáctileté Prue, kterou otec vyučoval doma – a protože se jeden den stane nehoda, kdy otec bude muset na delší dobu do nemocnice, čeká Prue a její mladší sestru vzdělávání ve škole. Není to ale vždycky jednoduché, když jste tam poprvé v životě, nemáte žádné kamarády a ostatní vás ponižují. O tom ví Prue své – ale přece jen se do jejího temného života vnese světlo, i když s ne příliš šťastným koncem – zamiluje se do svého učitele Raxe.

bratr_vlk4. BRATR VLK (autor: Michelle Paverová)

Nevím přesně, jestli se o téhle knížce dá říct, že se jedná o klasické fantasy. Z větší stránky je to ale skutečnost. Kniha Bratr vlk patří do Letopisů z hlubin věků – už název by vám měl napovídat, oč asi půjde. V knize poznáte tajemný Hvozd někdy před šesti tisíci lety, bohaté informace o tom, jak lidé lovili, co jedli a vůbec – jak žili. Není to ale nudná učebnice dějepisu nebo biologie. Začnu od začátku.
Torak, hlavní hrdina knihy, se vydává na pouť plnou nástrah poté, co mu medvěd zabil otce. Na smrtelném loži mu však přísahal, že se utká s „duchem světa“. Na své cestě potká mládě vlka – kterého později pojmenuje jednoduše – Vlček. A podle otcovy rady se Vlček stává jeho průvodcem, který ho dovede k cíli. Jenže ho zajme Havranní klan, který se na začátku nechová zrovna moc přátelsky. Naštěstí si Torak ví rady se vším – a brzy si mezi Havrany najde kamarádku – Renn. Na pouť se tedy vydávají spolu. Protože je však Torak stále ještě zajatý, musejí utéct. Medvěd, který zabil jeho tatínka, má ovšem mnohem větší sílů, než si kdokoliv dokáže představit. Stal se stal démonem, kterého je třeba zničit. Jediné místo, kde k tomu může dojít, je na Hoře duchů světa, hoře ukryté hluboko v zasněžených a nebezpečných kopcích.

5. AKTA F – FILOSOFIE PRO ZÁŠKOLÁKY (autor: Stephen Law)akta_f

Jestli máte rádi filosofii a zajímá vás, tak jako mě, určitě sáhněte po téhle knize. Autor vyučuje filosofii na londýnské univerzitě a v knize ji podává vtipnou a poučnou formou. Kniha je rozdělená na celkem deset kapitol, v každé z nich se ukrývá nějaká záludná filosofická otázka (př. Měl bych jíst maso? Kde to jsem? Lze do stejné řeky skočit dvakrát? Odkud se bere dobro a zlo? Existuje Bůh? Co se nachází v mysli?) a celou kapitolu se rozebírá kousek po kousku. Kniha je doplněná vtipnými ilustracemi a různámi argumenty. Rozhodně je hodně zajímavá!

duhovy_had6. DUHOVÝ HAD (autor: Barbara Woodová)

Chci vás seznámit s mojí nejoblíbenější spisovatelkou – Barbarou. Pokud někdo z vás četl její knihy, určitě ví, o čem mluvím. Barbara je jedna z mála spisovatelek, které nepíší doma na zadku s hromadou knížek a encyklopedií. Barbara jezdí po světe, získává zkušenosti díky prostředím, ve kterém se zrovna nachází. Neustále vymýšlí zajímavá a nová témata a knihu sestaví z toho všeho, co na vlastní kůži zažila. Jelikož pracovala deset let v nemocnici, je pár jejich knížek z nemocničního prostředí. Velký počet knih je i z archeologického prostředí, z viktoriánské Agnlie, a podobně. Kromě knihy Duhový had, kterou vám za chvíli představím, bych vám od ní doporučovala knihy třeba Panenky z ráje, Hippokratova přísaha, Doktorka Samantha, Modrý kámen, Dům vzpomínek, Volání minulosti a další. Ale teď ke knize Duhový had.
Osmnáctiletá Joana odjede do Austrálie s úmyslem zrušit kletbu, která postihla její rodinu. Její matka na ni dokonce zemřela a teď je vše na Joaně, která je zcela opuštěná. V Austrálii najde skutečný domov a pozná i lásku, ale přes dlouhá léta strávená ve šťastném manželství, kletba stále zrušena není a hlavní hrdinku pronásledují sny a zlá tušení, která se pomalu ale jistě přenáší i na její dceru. Hledá místo zvané Karra Karra, a zmínku o něm najde až za hezkých pár let. Na neznámou pouť se vydává s nemilým tušením, že ji nečeká nic pěkného. Vize mystického Duhového hada ji pronásleduje stále a Joana musí kletbu zrušit dříve, než bude příliš pozdě.

P.S. Myslím si, že mé osobní hodnocení není třeba, všem bych dala jednoznačně plný počet bodů :-D A věřte, že vím o čem mluvím, seznam přečtených knih z mého čtenářského deníku se blíží ke stovce (počítáno před 3 lety) a tyhle tipy jsou skutečně ty nejlepší, co ve čtenářském deníku mám :-D

Text: Míša K.
Foto: archiv knižních nakladatelství

17 Comments
 1. Ahoj, čupr článek, chci jen doplnit, že kdo hleda fajn knížky, je naprosto neeej Lenku Lanczo
  vou. Doporučuju..

 2. knížku 3. Lekce lásky”” fagt doporučuju!! moc úžasný kniha… ostatně jako wšechny odod
  od Jacqueline Wilsonové.. zdarví Denča :o)

 3. Já teď čtu Lirael, je to sice fantasy, ale ne úplně… No, přečtěte si to, a uvidíte samy:-)
  A ještě mám ráda Řada nešťastných příhod. A nebo, pokud máš ráda legraci, ale přece se aspoň něco naučit, tak na to jsou super edice Děsivé dějiny, Drazí zesnulí, Fokus, Děsivá věda a Děsivý zeměpis. Fakt doporučuju! :-)

 4. Komarka: jj Lenka Lanczova je super :)))
  Limetka: Lirael plánuji číst zatím jsem přečetla Sabriel :) .. a Řada nešťastných příhod je taky super jenom ještě nedočetla všechny díly.. .. a ještě bych doporučila Trilogii – Světla Severu, Dokonalý nůž a Jantarový dalekohled – pokud máš ráda fantasy ;) :) .. je to fakt good knížečka ;)

 5. Jestli můžu,tak bych všem doporučila si přečíst od Josteina Gaardera knížku Dívka s pomeranči nebo Tajmeství karet..nejni to žádná těžká knížka musíš se při ní jenom trochu soustředit,aby ti nic neuteklo:-)

 6. Já jsem četla Dívku s pomeranči a moc se mi nelíbila :-D Přišla mi taková nudná… ale jinak dobrý styl :-)

 7. no =))))) pokud bych mohla doporučit něco já =))))) tak by to bylo třeba Štestí chodí po špičkách =)
  knížečka, která se mi opravduhooodně líbila. vlastně se v ní dozvídáte, co se může stát,
  když na vás vaši nejbližží hodí svou vinu, kvůli které vás pak ostatní nemají rádi….
  a kam vás to až může dohnat, když tomu sami uvěříte…
  Teď zabrousím do mého milovaného fantasy světa =)))) odtud bych vám doporučila Zeměplochu =)
  já sama sice zatím čatla pouze jeden díl, ale opravdu jsem se u něj nasmála jak u máločeho =)
  To víte =) Zbabělý a neschopný čaroděj Mrakoplaš, Zavazadlo s nožičkama, první turiska Dvoukvítek,
  Bohové co hrají své tajemné hry a spousta smůly =))))) bezvadná knížka =)

 8. Goodfruend =)))) tu triologii jsem četla a po pravdě…moc se mi to teda nelíbilo =DDDDDD
  na mě trochu moc fyziky XDDDDD a poněkud….vyhrocené, abych pravdu řekal =)
  Fantasy mám ráda…a to mazec moooc, ale tahle triologie….reakce lidí mi moc neseděly…j
  jestli víš jak to myslím=D

 9. já jsem nikdy nečetla ani jednu fantasy:-D teda možná kromě harryho pottera=o) jinak mám dcl ráda romány a dobrodružný příběhy.když mi bylo tak 12 tak jsem uplně zbožnovala všechny díly Tajemství třeba anonymních dopisu

 10. No tak já mám proti Lence Lanczové a spol. jisté výhrady, jsem prostě náročný čtenář. Já osobně miluju Fujkse a Poea, jsou oba korbidní a píšou opravdu zajímavým stylem.
  Fuks třeba spal v rakvi a měl pokoj vymalovaný na černo, a když si představíš, že v tomhle prostředí psal svoje knihy (doporučuju Pan Theodor Mundstock – o Židovi, který se připravuje na koncentrák), tak je dopředu jasný, jak ta kniha musí být skvělá a ponurá.
  Od Poea si přečtěte Jámu a kyvadlo, ale je upozorňuju předem, že Poe píše orzsáhlé úvody ke každé povídce, tak se na to předem připravte ;-)
  A J. Wiksonová píše dobře, tu už mám ozkoušenou a vřele dopručuju!

 11. kníýku MY DĚTI ZE STANICE ZOO naprosto doporucuju!!!je to úplně nádherná knížka a závidim christiane ze tohle to vubec dokazala prekonat a prestala…tak jsem to aspon cetla…=) fakt si ji prectete…rozhodne vas to bude bavit a mylim si ze se od toho tezko odtrhnete!! xD

 12. moc bych doporučila knížky od Wilbura Smitha, hlavně Řeku bohů 1 a 2-fakt supr!!!! Jinak holky,dobrej vkus ;-)

 13. Kdo má rád fantasy stejně jako já,ať si rozhodně přečte trilogii od philipa pullmana–>Světla severu,Dokonalý nůž a Jantarový dalekohled…Už od 12 je to moje nej knížka a pokaždé si z ní něco vezmu =)

 14. No mě se hrozně líbí od Thomase Breziny:- pro holky,který chtěj něco tajemnýho,tak Kočičí holku a pro holky,který jsou veselý a chtěj si užít s nějakou zábavnou knížkou,tak Jsem superstar !!

Leave a Reply

Your email address will not be published.