Petanque: hra původem z Francie dobývá svět

Pokud jsi někdy navštívila Francii, pak sis určitě kromě mnoha jiných pozoruhodností všimla všudepřítomných skupinek mužů i žen nejrůznějšího věku, kteří v ruce potěžkávají kovovou kouli a zrakem cosi vyměřují. A když se jim podaří odhadnout vzdálenost k malé dřevěné kuličce, odhazují svoje kulaté náčiní v dál elegantněji než Cyrano svůj širák.

Petanque - ideální zábava k vínu i do horkého počasí

Pétanque k Francii prostě patří stejně jako vynikající víno, lahodné sýry nebo Eiffelova věž. Je to tradiční společenská hra, zábavná, finančně nenáročná, jejíž popularita se dávno rozšířila i za hranicemi země galského kohouta. Dnes už to rozhodně není zábava pouze pro aktivní francouzské seniory, ale alternativa doslova pro každého.

Hra skoro bez omezení

Ke hře se používají ocelové koule o průměru 70,5 až 80 milimetrů. Váha koulí je různá, nesmí však překročit 800 gramů. Malá kulička, zvaná  košonek nebo také „prasátko“,  je ze dřeva a její průměr je 25 až 30 milimetrů.

Terén pro pétanque není v pravidlech přímo určen. V tom tkví veliký půvab této hry. Hráči se totiž musejí vyrovnat s nástrahami jakéhokoliv povrchu a zároveň nejsou omezeni žádným předepsaným prostředím. Mezi hráči je ale  nejoblíbenější  povrch podobný cestičkám v parku, tedy udupaný písek. Rozměry hřiště by se měly pohybovat kolem 4 krát 15 metrů. Ale při troše dobré vůle si zahraješ prakticky kdekoliv. Pokud máš s sebou sadu hracích koulí a pár přátel ochotných se aktivně bavit, dáš si tuto francouzskou „koulovanou“ v parku, na hřišti, na zahradě, na pláži, prostě kde si vzpomeneš.

Pohodička, relax, zábava

Pétanque není těžké se naučit. Zvládne ho každý, kdo dokáže hodit nebo odkutálet kouli do vzdálenosti maximálně deseti metrů. Dokáže to jak malé dítě, tak i senior, dá se hrát dokonce i z invalidního vozíku. Pokud se budeš chtít věnovat pétanque naplno, zjistíš, že opravdoví „mistři“ pravidelně trénují pro dokonalé zvládnutí techniky a taktiky. V intenzivnějším podání jde už spíše o sportovní aktivitu s vynaložením nemalé fyzické námahy – mnoho dřepů, předklonů i nastřádaných kilogramů v odhozených koulích.  Nejčastěji je však pétanque vnímán jako kombinace aktivního trávení času, relaxace, setkání s přáteli a třeba i konzumace lehkých dobrot nebo skleničky vína.

Pro hru pétanque nepotřebuješ žádné speciální vybavení, stačí si pořídit nebo půjčit hrací koule. Běžné rekreační koule seženeš poměrně lacino, dáš zhruba padesát korun za jednu kouli, přičemž hráč potřebuje dvě až tři. Běžně se prodává hrací set šesti koulí, dřevěné kuličky a měřidla vzdálenosti. Na vrcholové úrovni se hraje pouze s  homologovanými koulemi, které jsou všechny kovové a několikanásobně dražší než běžné rekreační.

Pro rekreační hru lze použít i barevné plastové koule, které jsou lehké a můžete s nimi hrát třeba za ošklivého počasí v místnosti. Nicméně odskoky plastových koulí při kutálení jsou úplně jiné a střelba s plastovými koulemi je také jiná. Hráč je navíc ochuzen o typický kovový zvuk narážejících koulí, který k pétanque tak nějak  patří. Nedávno se objevily i speciální koule z měkkého plastu, vhodné například do tělocvičny. Klasikou však určitě zůstávají kovové koule. Sadu můžeš koupit ve většině obchodů se sportovním potřebami, na internetu v mnoha  e-shopech a v létě třeba i v některém z oddělení velkých hypermarketů

Obliba v Česku stoupá

V Česku patří pétanque mezi moderní novodobé hry a zábavu, které lidé teprve přicházejí na chuť. Rádi si ho zahrají studenti i rodiny s dětmi. Vznikají speciální kluby a existuje už i reprezentační družstvo. Budují se hřiště na pétanque, a tak už i v českých parcích můžeš docela často zahlédnout skupinky lidí v podřepu diskutující o vzdálenosti jednotlivých koulí.

Pétanque je jedna z mála her, kdy je možné na jednom hřišti a při jedné hře potkat malou holku i pána v letech. Chce to jen pevnou a přesnou ruku, chuť se pobavit, trochu protáhnout tělo a neuštvat se při tom náročným sportovním výkonem. Je úplně jedno, co mají hráči na sobě, neřeší se speciální obuv ani oblečení. Léto je definitivně tady, a tak si ho můžeš okořenit  hrou pétanque. Rychle nastuduj základní pravidla, pořiď herní sadu a nic ti nebrání uspořádat rodinný turnaj nebo soutěž mezi přáteli.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.