Hory nebo moře? Naplánuj si letní prázdniny už v zimě

I když sezóna nedávno skončila, cestovní kanceláře už přicházejí s nabídkami dovolených na příští rok. Už přemýšlíš, kam jet? Za sluníčkem a průzračnou mořskou vodou, či na hory, za adrenalinem a dobrodružstvím?

Pokud jde o Evropu, mezi velmi populární patří Řecko, Itálie, Španělsko, Chorvatsko, anebo Bulharsko. Mezi neoblíbenější bulharská letoviska patří Zlaté písky, Primorsko, anebo například Slunečné pobřeží. Můžeš vyrazit na večerní párty, užívat si upravené pláže či zkoumat památky v okolí.
Pokud tě láká spíše temperamentní a energií nabité Španělsko, doporučuji návštěvu autonomní republiky Katalánsko, jejímž hlavním městem je Barcelona. Podívat se musíš na Gaudího architekturu, hlavně katedrálu Sagraga Familia, podívat se běž také na známé barcelonské pláže, navštívit ale můžeš i Madrid. Oblíbené jsou Baleáry a Kanáry, Mallorca a Menorca, mezi příznivci nočního života vítězí Ibiza.

Nejklasičtější z klasických

Mohu doporučit Řecko, kde se dá strávit dovolená tvých snů. Nádherná letoviska najdeš jak na pevnině, tak na ostrovech, historie a kultura Řeků osloví téměř každého. Mezi nejoblíbenější destinace patří Lesbos, Kréta, Rhodos, Samos, anebo Korfu. Krom nádherného průzračného moře nabízí také sportovní vyžití. Obzvlášť potápění je úžasné. Mezi nejkrásnější města patří jednoznačně Atény. Na každém kroku na tebe bude doléhat fakt, že Atény byly hlavním evropským městem filosofie a umění, jejich kolébka. Podívat se běž na Olympijský stadion, Akropolis, Parthenón, apod.
Vyjet můžeš také do Itálie. Rozhodně navštiv hlavní město Řím, který ti učaruje svou dlouhou historií a památkami z dob antiky, renesance anebo baroka. Zastavit se můžeš také v Miláně, anebo Benátkách. Pokud se chystáš víc na jih, zvol Sardinii, anebo Sicílii. Na severu nedoporučuji Jadran, ze strany Chorvatska je mnohem krásnější.

Mezi oblíbené destinace Čechů rozhodně patří Chorvatsko. Jde o cenově dostupnou destinaci, která ani není tak daleko od Česka. Oblíbená je Rijeka, která nabízí historické památky, našinců tu potkáš opravdu hodně. Ráj pro milovníky léta začíná na Dalmácii, kde jsou Zadar, Pakoštane, anebo Šibenik, Tučepi, Podgora, Gradač, spoustu památek pak nabízí město Dubrovník.

V Evropě navštěvujeme ještě Slovensko, Maďarsko, anebo například Francii, krásná je také Skandinávie – Norsko, Švédsko a Finsko, hlavně norské fjordy, Norkapp či Laponsko a severní polární kruh. Češi také hojně navštěvují Egypt, Tunisko, anebo Turecko. Někteří rádi jezdí také do USA, hlavně na Floridu, láká nás také Karibik.

Na hory v létě? Paráda!

Jestliže tě ale nelákají pláže, moře a horké slunce, vyjeď si na hory. Na horách se neuvěřitelně vyžiješ, objevíš nové věci a možná překonáš sama sebe. Mezi hojně navštěvovaná pohoří patří Alpy (hlavně ty v Rakousku), Tatry, Fatra, u nás například Jeseníky, Beskydy, Šumava či Krkonoše. Můžeš jít na výšlap na hory, jezdit na kole, sjíždět řeku, lézt po skalách– zkrátka zažiješ pořádný adrenalin a rozhodně se do letních hor zamiluješ.

Kam vyrazíš na dovolenou, je čistě jen na tobě, možností je opravdu spousta. Je nesmírně přínosné poznat jiné kultury, národy a náboženství. Svět je jako kniha, a kdo necestuje, jakoby četl jen první stranu.

Šetřit se dá různě…

Výhodu last minute určitě znáš, už jsi ale slyšela o first minutech? Jak už název napovídá, jsou opakem last minute. Tyto zájezdy můžeš koupit i s velkými slevami, zpravidla to je dvacet procent. Výhodou je nízká cena, obrovský výběr, můžeš také využít nízké zálohy. Jediná nevýhoda spočívá v tom, že počátek zájezdu je daleko – nevíš tedy, co se do té doby stane.

…na výbavě však nešetři!

Jakou výbavu si na dovolenou zabalit? Hory i moře mají jednu věc společnou – potřebuješ pohodlné boty a opalovací krém, i na horách totiž sluníčko hřeje a dokáže pěkně spálit. Na dovolenou u moře se hodí sandály Keen, které poskytují dostatečnou oporu nohy na horských cestách i při zkoumání antických památek. V centru Říma totiž po hodině chůze v  třicetistupňovém vedru poznáš, o co lepší je vzít si pohodlné dámské sandály, než stylové žabky. Také tvůj přítel ocení pánské sandály, jen možná bude potřebovat upozornit, že ponožky do nich opravdu nepatří. Dobré by bylo zabalit si i boty do vody, abys někde nešlápla na mořského ježka. Zbytek je individuální. Pokud se chystáš na hory, vybav se kvalitními pohorkami a pamatuj: čím horší terén, tím pevnější boty musíš mít.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.