Podle čeho vybírat běžecké boty?

Běhání má nespočet výhod. Můžeš jej provozovat kdekoliv a kdykoliv a patří mezi nejlevnější sporty vůbec. Pozor si ale dej na výběr správné běžecké obuvi, která ti může zachránit zdraví. Slečna ti poradí, jak takové boty vybrat a kde je nakoupit.

Dobré běhání vyžaduje kvalitní obuv.

Naše nohy jsou stejně specifické jako otisky prstů. Na výběr běžeckých bot má vliv jednak velikost tvé nohy, tvá váha, povrch, na kterém běháš, také jaký běžecký styl máš, dokonce záleží i na tom, zda máš nohy ploché podélně či příčně a podobně. Připočítej také prodyšnost, nepromokavost a další faktory.

Jak se rozhodovat při výběru

Nejprve si musíš ujasnit, kde vlastně chceš běhat, jestli po silnici, či v terénu. Pokud budeš běhat na cestě, stačí ti boty s hladší podrážkou, pokud ale v terénu, pořiď si obuv s podrážkou hrubou. Terénní boty jsou robustnější a těžší, mohou být vybaveny nepromokavou vrstvou, kdežto silniční běžecká obuv patří zkrátka do lehčího terénu. Měla by sis také zjistit, zda máš nějakou deformaci nohy. Buď můžeš zajít k odborníkovi – ortopedovi, anebo deformace můžeš poznat podle svých vlastních bot. Pokud máš obuv opotřebenou spíše na vnitřní straně, máš nohy do X, pokud na vnější, máš nohy do O. Jestliže je opotřebení rovnoměrné, máš neutrální došlap. Deformace se ale dají spravit speciálními vložkami do bot, které tvé nohy a chodidla napraví.

Při výběru správných běžeckých bot se zaměř také na to, jestli běháš pravidelně, či teprve začínáš. Pokud jsi běžecký začátečník, měla bys zvolit modely s co největším tlumením. Pro tvé tělo to bude velká zátěž, zvláště pak pro klouby a páteř. Pokud běháš pravidelně, můžeš zvolit boty s menší výplní, protože nárazy ti pomohou tlumit již vypracované svaly. Výběru bot tedy věnuj náležitou pozornost.

Čti také: Jogging – doběhni si pro sexy křivky

Koupě bot je jedinou výraznější investicí do běhání, tudíž se tedy nevyplácí šetřit (boty pod 1500 korun spíše nekupuj). Dražší boty ti vydrží delší dobu, a čím víc je bota kvalitnější, tím více ochranných funkcí má. Neznamená to, že čím dražší, tím kvalitnější, ale koupi bot s pochybně nízkou cenou se radši vyhni. Pamatuj také, že nezáleží na designu boty, důležité je, aby sis koupila dámské běžecké boty, protože pánská noha je trochu mohutnější, než dámská. A pak, bota zohledňuje nižší váhu ženy, což je důležité z hlediska tlumení. Je totiž důležité, aby bota nebyla při došlapu příliš měkká.

Důležitý je i čas nákupu

Boty si kup ve specializované prodejně, nejlépe pozdě odpoledne či večer. Noha je totiž po celodenní chůzi nateklá, k čemuž dochází i po běhání. Pamatuj, že běžecké boty by měly být trochu větší, než tvá běžná obuv. Ve specializované prodejně se zeptej prodejce, který by ti měl poradit, jaká obuv je nejvhodnější. Vždycky si vyzkoušej obě boty a zkus si v nich zaskákat, projít se, anebo proběhnout. Boty ti musí sednout.  Jestliže máš s běháním nějaké zkušenosti, můžeš si samozřejmě koupit boty na internetu, mnohdy jsou dokonce i levnější.

Aby ti boty dlouho vydržely, je dobré o ně správně pečovat. Měla bys je udržovat čisté a po každém běhu nechat vysušit, ale ne u topení či kamen. Neper je ani v pračce. Pokud se chceš vyvarovat puchýřů, pořiď si do bot ponožky z funkčního materiálu, nejlépe určené speciálně pro běžce. Bavlněné ponožky se totiž v botě shrnují a zanechávají žmolky.

Po tom, co si nové boty přivezeš domů, je rozchoď. Později přejdi do klusu a pak začni opravdu běhat. I běžecká obuv má svou životnost. Dobré boty ti vydrží asi jednu až dvě sezóny. Když si to převedeme na kilometry, po uběhnutí asi 800 km začnou velmi ztrácet na tlumicích vlastnostech. Víc než 800-1000 kilometrů prostě nevydrží.

Hitem jsou také boty, které ti de facto umožní běhat naboso. Hodí se hlavně na léto. Pokud hledáš dobrou značku bot, vyzkoušej třeba běžecké boty Salomon. Najdeš tady nejenom boty na běh, ale třeba na pěší turistiku, do města, zimní boty, sandály, apod. Boty Salomon nabízejí spoustu výhod – mají lamely proti otlaku a chrání špičku před náročným terénem, některé modely jsou chráněné před pronikáním bahna a vlhka. Obuv Salomon nabízí také nízký profil pro větší svobodu pohybu.

Ať už jsi zdatný běžec či úplný začátečník, nezapomeň svá chodidla pořádně hýčkat. Pořiď si plastového ježka, kterým rozmasíruješ ztuhlé svaly chodidel. Pamatuj, že když tě budou bolet nohy, půjde běhání i v sebelepší obuvi ztěžka.

Autorka: Bára

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

1 Comment
  1. Vybrat správné boty je docela alchymie a pro začátečníka určitě doporučuji poradit se někde v odborném obchodě. Vždyt jenom boty nike training pro ženy mají spoustu modelů a to se jedná pouze o jednu specifikovanou řadu z několika.

Leave a Reply

Your email address will not be published.