Jogging: Doběhni si pro sexy křivky

Ráda bys zhubla nebo se jen tak uvolnila? Bohužel ale nemáš čas navštěvovat fitcentra a sportovní lekce. Nebo ještě hůř, nedokážeš si představit, že bys dávala několikrát týdně peníze za cvičení? V tom případě je pro tebe ideálním  řešením jogging. Pomůže ti se spálením tuků a výborný je i na pročištění hlavy.

Běhat můžeš kdekoliv - ve městě i na dovolené

Původně slovo jogging znamenalo střídání pomalého běhu s chůzí. Dnes je ale tento pojem chápán jako souvislý kondiční běh. Důležitým rysem je převažující nízká až střední intenzita, plynulost a také intenzivní spalování tuků. Jogging začal být populární v 60. letech a za jeho „otce“ bývá považován Novozélanďan Arthur Lydiard. Tato forma sportu se stala oblíbenou, protože v ní nešlo přímo o výkonnostní ambice, ale především o získání kondice, radosti ze sportu a o psychické uvolnění.

Začít s joggingem můžeš kdykoliv

Pokud se rozhodneš, že chceš s tímto sportem začít, je třeba počítat se začátečnickými obtížemi. Je to dáno tím, jak žijeme. Zpočátku je běh pro naše tělo nemilým překvapením, a tak první pocity často nesouvisí s očekávanou běžeckou euforií. Nenech se tím však odradit. Všechno je to o vůli, takže nejprve je lepší vytyčit si menší cíle. Ani zde totiž není možné očekávat výsledky přes noc. Mnoho lidí chodí běhat ve dvojici. Mohou při tom diskutovat a nezaobírají se myšlenkami, kolik ještě musí uběhnout. V podstatě si z běhu vytvářejí zábavu.

Jaký je rozdíl mezi klasickým během a joggingem?

Rady a tipy (nejen) pro začátečníky

– Stanov si reálné cíle běhu (pro začátečníky je ideální například 1 kilometr).
– Nezastavuj se – pokud už nemůžeš, pokračuj chůzí.
– Vybírej si rovinný terén.
– Běhej pomalu, nedělej dlouhé kroky.
– Naplánuj si délku tratě.
– Běhej alespoň dvě hodiny po hlavním jídle.
– Naplánuj si dny, kdy budeš běhat – zaveď si takzvaný tréninkový deníček.

Technika běhu

Správná technika běhu by se neměla podceňovat, aby nedocházelo ke zbytečným energetickým ztrátám nebo k poškození zdraví.

Držení těla je problém hlavně pro začátečníky. Trup by měl být vzpřímený, lehce nakloněný vpřed s podsazenou pánví. Zní to možná složitě, ale není to tak. Pokud si budeš tento postoj hlídat, běhání ti půjde mnohem lépe. Paže by se neměly dostávat až příliš před hrudník. Jejich pohyb by se měl střídat křížem spolu s nohama. Paže by měly být uvolněné a přiměřené. Došlap by neměl být tvrdý a špička nohy by měla být ve stejné ose, jako je trasa běhu. Tudíž by neměly vybočovat.

Rychlost běhu je dána frekvencí a délkou kroků. Neplatí zde přímá úměra – tedy čím vyšší frekvence a délka kroků, tím vyšší rychlost. Každý by si měl najít své ideální tempo. To se odvíjí od terénu, ale i na tělesné konstituci. Ke správnému tempu ti pomůže i dobře zvolená hudba.

Co na sebe?

Oblečení pro jogging by mělo chránit před chladem, vlhkostí, ale i před slunečními paprsky. Především by mělo být funkční – tedy dobře odvádět pot.

Zřejmě není důležité zdůrazňovat, že nejdůležitější součástí běžecké výbavy je obuv. Zde mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že se nevyplatí šetřit. Doporučuju volit obuv osvědčených značek, které vyrábějí boty speciálně pro běh. Nejlépe ti poradí v prodejně sportovního zboží.

Než vyběhneš…

Náš organismus se musí na fyzickou zátěž nejprve připravit, a proto nepodceňuj rozcvičení. Především jde o to, aby se zahřály svaly a zvýšila se funkce důležitých orgánů. Před každým během (ale i po běhu) si dopřej strečink. Běhat nikdy nezačínej jak zběsilá, ale začni spíše rychlejší chůzí a po určitém úseku zvyš tempo.

Tak slečny… s během do toho!

3 Comments
  1. Dekuju za tip, uzitecne stranky!! Pres leto jsem diky “uzasne zdrave” americke strave pribrala a citim se jak nejvetsi prase. Tesim se domu znovu na behani :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.