Pojistit si můžeš nejenom auto či dovolenou. V dnešní době si můžeš zřídit i pojištění na domácího mazlíčka, na ruce, které tě živí, ale i jiné neobvyklé věci.
Lidé si svůj majetek pojišťují od nepaměti. Někteří ekonomové zasazují vznik pojišťovnictví do starověké Číny. Dokonce i v Chammurapiho zákoníku byla zanesena dohoda o pojištění půjčovaného majetku mezi kupci a místními boháči.
Klasické životní pojištění, jak ho známe dnes, se objevilo v Anglii na konci 17. století. Pojišťováci lákali na základě chytře vypracované tabulky úmrtnosti námořníky, ale i obchodníky s otroky. Popularita ‚životka‘ vedla ke vzniku světoznámé pojišťovny Lloyd’s of London, která na nejen na obchodu s otroky vydělala slušný balík.
Pojištění musí mít všichni
Co si pojistíš, záleží jenom na tobě. Jestli si zřídíš životko, úrazové pojištění či pojištění proti blbosti je jen tvoje věc. Co je ale povinné, je pojištění automobilu. Povinné ručení automobilu musí mít všichni řidiči již od roku 1935. Před tímto datem si řidiči, ale také piloti letadel, mohli pojistit svůj dopravní prostředek na základě vlastního uvážení. S narůstajícím provozem ale přibývaly nehody a řidiči nechtěli platit za škody vzniklé na svém nebo dokonce cizím majetku. Nejprve vzniklo pojištění zákonné, kdy řidiči platili pravidelný poplatek státu, až poté vzniklo smluvní pojištění. Díky narůstající konkurenci pojišťoven ceny výrazně klesají a mnohé pojišťovny nabízí jako bonus asistenční služby zdarma.
Když si chceš pořídit pojištění, jedno, jestli povinné, cestovní, nebo životko, nemusíš pomalu vytáhnout paty z domu. Stačí, když navštívíš internetové stránky konkrétní pojišťovny a všechno vyřídíš online. Ještě snazší výběr a rychlé přehledné porovnání cen většiny pojišťoven na našem trhu najdeš na specializovaných serverech. Například Srovnejto.cz nabízí kalkulátor, za jehož pomoci si snadno vybereš pojištění na míru a zjistíš, která z pojišťoven ti ho nabídne nejlevněji. Ani v tomto případě nemusíš nikam chodit, stačí jen vyplnit kontaktní formulář a je to!
Ruce, obrazy i olympiáda
Když jedeš na dovolenou, přijde ti běžné pořídit si cestovní a případně i životní pojištění. Stejně tak běžné je v dnešní době i pojištění movitého majetku nebo domácnosti. Co se ale takhle pojistit proti úrazu či zranění části těla?
Pojistit si můžeš nechat i části těla, které tě živí. Této možnosti využil například houslista Pavel Šporcl, který si pojistil své ruce. I modelky, herečky a zpěvačky si nechávají pojistit nohy či hlasivky. Jako první tento druh pojištění využila americká herečka Betta Grable, která si nechala nožky pojistit na milion dolarů. O pár let později si Cyd Charrise založila pojištění na pět milionů dolarů a stala se tak ženou s nejdražšíma nohama na světě. Ale pojištění nohou není jen ženskou záležitostí, končetiny si nechávají pojistit i muži. Třeba jako to udělal Michael Flatly, zakladatel taneční show Lord of the Dance. Ten svým nohám věří a má je pojištěné na 40 milionů dolarů, což je opravdu pěkná suma. Pojistit se nechal i herec John Travolta, který si svých vlasů cení na 1,2 milionu dolarů.
I výstavní galerie a světoznámá muzea si nechávají pojistit své nejcennější mistrovské kousky. V případech vzácných uměleckých děl je ale těžké stanovit odpovídající pojistné a troufne si na to málokterá pojišťovna. Lloyd’s jsou ale za stovky let na poli pojišťovnictví dostatečně zkušení, aby si troufli pojistit i unikátní cenná díla. Například Monu Lisu pojistili v roce 1962 na 100 milionů dolarů. Dalo by se jen odhadovat, na kolik milionů se cena vyšplhala dnes.
Asi nejbizarnější pravidelně pojišťovanou ‚věcí‘ je olympiáda. Náklady vyložené na pojištění se obvykle pohybují v řádech milionů. Například poslední zimní olympijské hry v Soči byly pojištěny na 500 milionů dolarů, které by v případě zrušení plně pokryly náklady vynaložené na organizaci.
Teprve několik let si můžeš pojistit i svého domácího mazlíčka. V této oblasti sice není nabídka nijak široká, ale majitelé zvířat ji často využívají. V rámci tohoto pojištění bude zvířátku uhrazena péče, ovšem s výjimkou preventivních prohlídek a ošetření. Majitel dostane finanční náhradu i v případě náhlého úmrtí zvířete. Pojištění můžeš pořídit pro všechny kočky i psy, na rase ani hmotnosti nezáleží. Jedinou věcí, která hraje roli, je věk zvířete. Pojišťovny nepřijímají zvířata, která jsou starší, než 8 let.
Pojištění je velký byznys, který se čím dál víc rozrůstá. Je to obchod, který je výhodný pro obě dvě strany. V případě nehody máš jistotu, že uvidíš alespoň část investovaných peněz, nebo že dostaneš finanční kompenzaci za způsobené újmy.
Využíváš pouze povinné formy pojištění, jako je povinné ručení a cestovní pojištění, nebo máš uzavřenou pojistku i na další nehody?