Poznej své tělo: záhady kolem ženských pohlavních orgánů

Ženou se nenarodíš, ženou se stáváš – a to je pravda. Fungování tvého těla je úžasný proces. Každý měsíc od tvé první až do poslední menstruace se opakuje složitý cyklus změn, který slouží k tomu, aby jsi jednou mohla přivést na svět dítě – menstruační cyklus.
Chceš vědět, jak to všechno probíhá a co všechno se v tvém těle během jednoho jediného měsíce stihne odehrát? Jsi ve správné rubrice!

CESTA VAJÍČKA

Abys pochopila, jak menstruační cyklus ve skutečnosti probíhá, musíš nejprve porozumět funkci svých pohlavních orgánů. Ty jsou tvořeny především vaječníky, vejcovody, dělohou a pochvou. Vaječníky, vejcovody a děloha se nacházejí ve spodní části oblasti břicha, zhruba tak uprostřed mezi tvým pupíkem a stydkou krajinou (ta je většinou ochlupená). Pochva ústí z těla mezi močovou trubicí a konečníkem. Tato partie tvého těla bývá také označována jako genitální oblast.

VAJEČNÍKY – Jsou to v podstatě dva malé oválné orgány umístěné po obou strynách dělohy. Každý z nich je asi dva a půl centimetru velký a obsahuje mnoho drobných pohlavních buněk – vajíček. Vajíčka má každá žena ve vaječnících již při narození, ovšem podle nejnovějších vědeckých studií bylo potvrzeno, že se další vajíčka mohou vytvářet i během ženina života.

OVULACE – V období puberty se ve tvém těle postupně zvýší hladina pohlavních hormonů, což je pro vaječníky signálem, aby každý měsíc uvolnily jedno vajíčko. To se uvolňuje vždy z jednoho vaječníku do vejcovodu (každý měsíc vždy z jiného – střídají se) a nastává ovulace. Jestliže jsou v té době ve vejcovodu přítomny také mužské pohlavní buňky (spermie), může dojít k vzájemnému splynutí. V takovém případě se vajíčko začne dělit a vyvíjet, a po usazení v děloze z něj vznikne plod. Poté nastává devítiměsíční období těhotenství.

DĚLOHA – Vajíčko (oplodněné nebo neoplodněné) se vejcovodem dostává do dělohy. Děloha je orgán hruškovitého tvaru a je velká asi jako sevřená pěst (v těhotenství se samozřejmě roztáhne). V době, kdy se děloha připravuje na příchod vajíčka, vytváří se v její dutině sliznice v podobě měkké, houbovité vrstvy silně prokrvené tkáně. Jestliže se do dělohy dostane oplodněné vajíčko, zachytí se na tuto výstelku a zanoří se do ní – začíná vývoj zárodku.

MENSTRUACE – Ve většině případů však k oplodnění vajíčka spermií nedochází a nově vytvořená část děložní sliznice se začne odlupovat. Výstelková tkáň spolu s krví porušených cév a neoplodněným vajíčkem sklouzávají po stěnách dělohy a shromažďují se v její spodní části. Tato směs krve, tkáně a hlenové tekutiny se označuje jako menstruační tekutina. Malé kanálky vycházející z děložního hrdla se otevřou právě dostatečně na to, aby tato tekutina mohla dělohu opustit. Ta poté vytéká poševním otvorem z těla. Nevychází však všechna najednou, ale v průběhu několika dní. Tento proces se nazývá menstruace (menses, měsíčky, krámy,…).

Připravila: Eliška R.

Tip: Připravili jsme pro tebe návod, jak úspěšně zavést tampon, aby to pro tebe bylo bez obtíží.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments
  1. nevim kde to mam napsat tak to napisu tady no tak ja se strasne potim a pak to vydno na triku anebo na bunde a cotim se fakt trapne na nekterich vecech to nevidno a to je moje zachrana tak se chci zeptat jestli na to neni nejaky lek nebo co z tim mam delat aby to bylo alespon troaku mensi

  2. iwka: Zkus si poridit nejaky silny deodorant (ja si myslim, ale nevim, jestli se nepletu, ze je lepsi tuhy deodorant, nez sprejovy, ale kazdemu muze vyhovovat neco jineho…) pak pomuze se casteji umyvat, napr. rano pred odchodem do skoly a vecer, jestli to nebude i potom lepsi, zajdi si k doktorovi/doktorce a zeptej se ji… prece jenom… odborna rada doktora je lepsi nez laicka rada z netu… drzim palce ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.