Objeví se v průměru jednou za třicet let. Postihne miliony lidí. Někteří jí podlehnou. Ruská, španělská, hongkongská a v dnešní době prasečí. Ano, řeč je o chřipkové epidemii. Kde se vzala? Co způsobuje? Je hrozba skutečné, nebo jde po mediálně nafouklou bublinu?
Záludný nepřítel
Chřipka patří mezi RNA virová onemocnění. Nejznámějším typem je virus chřipky A, který každoročně postihne miliony lidí. Jednou za několik let může vyústit až v pandemii.
Ptáte se, proč chřipkou můžeme onemocnět několikrát za život a jinými virovými onemocněními, jako například virem planých neštovic, už nikoli? Je to vlastně jednoduché. Virus chřipky si můžeme představit jako ovoce litchi (liči), které má na svém povrchu výběžky. Náš imunitní systém si tyto výběžky uloží do „paměti“ a po opětovném setkání s tímto virem s výběžky začne tvořit protilátky daleko rychleji, takže se následná infekce nemusí ani projevit. Problémem chřipky ovšem je, že se její výběžky mění, a to jak tvarově, tak velikostně. Naše tělo si sice vytvoří protilátky, ale na nový typ výběžků jsou neúčinné, takže onemocníme znovu.
Útok z nečekané strany
Letos se u lidí objevil nový typ chřipky A, který se normálně vyskytuje u prasat. Vlastně se nejedná o nový virus, izolován byl již v roce 1930. Do této doby byl však přenos na člověka pouze výjimečný a nákaza byla zjištěna jen u malého počtu lidí, z nichž všichni byli v úzkém kontaktu s prasaty.
Začátek epidemického výskytu prasečí chřipky mezi lidmi je datován zhruba od poloviny dubna 2009. Podle současných poznatků je velmi pravděpodobně primární ohnisko infekce v Mexiku, odkud je hlášen největší počet infikovaných osob. Naprostá většina nemocných v jiných zemích světa, zejména z USA, pobývala v inkubační době onemocnění, která může být až 10 dní, právě v Mexiku.
Jak se nákaze bránit?
Prozatím sledujeme relativně pomalé šíření chřipky. S nástupem zimy však lze předpokládat větší výskyt z důvodu, že lidé nyní tráví více času v uzavřených místnostech. Dle hlavního hygienika naší země Michaela Víta je ale zbytečné houfně skupovat roušky. Tvrdí, že tyto roušky mají význam v nemocnicích, kde je lékař v kontaktu s nemocnými, takže je riziko nákazy vyšší.
V dnešních dnech je velkou neznámou očkování proti chřipce, které nachází své zastánce i odpůrce. Mínusem je příliš krátká doba pro výzkum a nejisté vedlejší účinky. Řada odpůrců se rozrostla hlavně po incidentu ve Švédsku, kde záhy po očkování zemřeli čtyři lidé.
Co zajímá asi každého, je prevence. Bohužel prozatím neexistuje stoprocentní ochrana, ale svým chováním můžeme riziko nákazy značně snížit. Platí zde zcela základní pravidla: Důležité je posilovat imunitní systém (pohyb, spánek, výživné jídlo), omezit kouření nebo s tímto zlozvykem nejlépe přestat, dodržovat základní hygienu, nepůjčovat si cizí věci. Nemělo by se opomíjet to, že když jsme nemocní, zůstaneme doma, abychom zbytečně nešířili virus dál. Nepřecházíme nemoci, ale léčíme je, a když kýcháme nebo kašleme, pořádně si zakrýváme ústa a nos.
Závěrem bych ráda řekla, že není nutná panika, ale opatrnost. Hysterické chování nikomu nepomůže, spíše bych řekla, že maximálně okolí vyděsí. Nejlepší je věci řešit s chladnou hlavou a neopomíjet zásady prevence. Přeji všem krásné nechřipkové období!
Text: Terezka
Foto: crestock.com
super článek…dneska jsem viděla v obchodě prodavačku právě s tou rouškou. Všichni na ní koukali blbě… :D
Jojo, moje nejlepší kamarádka ji měla a nebylo to vůbec nic hrozného.. Dva dny teplota, kašel, rýma.. Víc nic.. Takže taky obavy nemám :) I když, dneska ráno jsem četla, že prasečí chřipka zmutovala s obyčejnou chřipkou a může to mít nedozírné následky.. No, nevím..
anicka- Víš co, radši bych (v případě velkýho rozšíření) vydržela blbý pohledy, než abych na to umřela…Přece jenom se už snad dokážu rozhodovat co je pro mě dobrý a co ne…A prodavačky přijdou během dne do kontaktu s různejma lidma, takže já bych se na ni určitě blbě nekoukala…
no upřímně, rouška podle mě nepomůže – spíš tak plynová maska s filtrem vzduchu :D jsem docela zvědavá, co přijde příště, už byla slintavky, kulhavka, ptačí chřipka, prasečí…ted jen aby něco chytly ryby a je to :D
dobrýý článek když někdo řekl prasečíí chřipka tak jsem nebyla tak chytráá jak teď jsem :)))
Moc pěknej článek, důležitej i zajímavej, něco jako ta lisabonská smlouva. Na slečně mi rozhodně tyto články nevadí, naopak ♥ :).
Sice jdem nemělaprasečí, ale normální chcřipka mě teda pěkně dostala.. Jinak zajímavý článek a k tém roučkám, nemyslím si, že to pomuže … Unás ve škole taky hodně lidí nosí roušky, ale nic jim to nneí platné ..
Hafeeec tytoo stráánky úpee supeeer změěěna !!!!