Co se ti vybaví, když se řekne právník? Peníze? Sláva? Úspěch? Či prestiž? Toto studium jsem si vzala na paškál pro tentokrát. A protože dost mých známých práva studuje, udělala jsem s nimi malý dotazníček. V následujícím článku zjistíš, ve kterých městech můžeš práva studovat a jak jsou spokojeni samotní studenti.
OTÁZKY:
1. Proč sis vybral/a studium práv?
2. Připravoval/a jsi se nějak zvláštně na přijímačky?
3. Jak bys charakterizoval/a náročnost studia?
4. Co tě na škole nejvíc baví?
5. O jaké budoucí specializaci uvažuješ?
Petra, 22, Univerzita Karlova, 3. ročník
1. Na střední mě bavilo ZSV, ráda jsem koukala v televizi na Ally McBeal a vlastně jsem ani nevěděla, co jiného bych mohla dělat. A samozřejmě se mi líbí finanční ohodnocení.
2. Navštěvovala jsem přípravné kurzy, ale musím říct, že to bylo k ničemu. Pokud se učíte na maturitu, máte jakž takž všeobecný přehled a umíte solidně cizí jazyk, neměl by být problém. Problémem u práv je, že se tam hlásí spousty lidí a ne nadarmo se říká, že jsme zkorumpovaný stát.
3. No, tak přes rok je to pohoda. Můžu chodit do kina, do školy se vesměs nepřipravuji, takže si plnými doušky užívám studentského života. O zkouškovém je to horší. Ale zase v prvních ročnících jsou předměty, kde stačí znalosti ze střední. Až na Římana a ten je stejně risk. (Říman – Římské právo, pozn.)
4. Upřímně mě nebaví nic, ale musím to nějak zvládnout.
5. Nejlepší by bylo být notářkou, ale je dost těžké se do jejich komunity dostat.
Martin, 20 let, Masarykova Univerzita, 1. ročník
1. Slyšel jsem, že je to flákárna (což mohu z vlastní zkušenosti nyní potvrdit), vidina solidního platu a humanitní zaměření. Možná jsem si taky chtěl dokázat, že mám na to dostat se na luxusní školu.
2. Chodil jsem do přípravného kurzu, nemohu říct, že to bylo úplně k ničemu. Některé části ale stály za houby. U přijímaček jsem spoléhal na rychlost a selský rozum.
3. Záleží na profesorech, pokud si je dobře zvolíš, přizpůsobíš si rozvrh, tak dvakrát vstaneš do školy, podepíšeš se na prezenční listinu a hotovo. Jo, ještě si musíš najít tak týden na napsání dvou 5ti stránkových seminárních prací. Pak ti dají zápočet do ISu (informační systém, něco jako virtuální index) a hotovo.
4. Přestávky. Tak dobrá mi přišla teorie práva, kde jsme se dozvěděli základy právního systému. V tomto semestru jsem unesen předmětem Filosofie práva, kde se zabýváme vztahem práva a morálky, probíhá to formou diskuse, kdy jsme rozděleni do několika skupin, každá má nějaké kontroverzní téma doplněné příkladem a podáváme ostatním popis toho příkladu
5. Zatím nemám jasnou představu, ale zajímá mě obchodní právo, být firemním právníkem není špatné!
Jitka, 21 let, Univerzita Palackého, Olomouc, 2. ročník
1. Máme to v rodině, takže to pro mě byla jasná volba!
2. Nechodila jsme do přípravných kurzů, podle mě je to ztráta peněz, raději si kupte přijímačové testy. A doma se učte.
3. No, asi se budu opakovat, ale přes rok je to vážně v pohodě, pak jen přežít to zkouškové, ale ani to není taková hrůza.
4. Nejraději jsem měla (asi jako jediná!) Římské právo, na gymplu jsem měla ráda dějepis, takže mi to přišlo zajímavé. Navíc každý v případu hledá svou pravdu a líbilo se mi poslouchat názory jiných, jak by danou situaci řešili.
5. Chtěla bych dělat advokacii, ale čas ukáže, jak a kde nakonec skončím.
Verdikt: Názor si na studium práv musíš udělat sama. Každopádně – nejhorší a nejtěžší je se na práva dostat, což vyžaduje rozhodně nemalé úsilí.
Rada č. 1 – Kup si přijímačové testy, pozor ale na druh!
Někde byly zavedeny testy TSP či OSP (Testy studijních předpokladů a Obecné studijní předpoklady od společnosti Scio), které mají jinou strukturu než testy klasické! V obou těchto typech testů se sází na rychlost, takže když nebudeš nějakou otázku vědět, jdi dál! Čím víc otázek si předem sama doma projdeš, tím líp!
Rada č. 2 – Před testem se informuj, jestli ti za špatné odpovědi budou strženy body (u testů OSP s tím počítej), pokud ano, raději netipuj a jen se pokus projet a zodpovědět co nejvíce otázek.
Rada č. 3 – Většinou nad otázkami moc nehloubej. Obvykle je správná odpověď ta, co tě napadne jako první!
Rada č. 4 – Nauč se vylučovat špatné odpovědi. U otázky v testu máš většinou 4 možné odpovědi. Často je jedna úplně nesmyslná (chtějí tě zmást), dvě podobné a jedna protikladná k těm dvěma podobným, která by to měla být!
Rada č. 5 – Pořádně čti zadání. Hlavně pozor, pokud máš zadat správnou, nebo špatnou odpověď. Ať zbytečně nepřijdeš o body.
Kde můžeš práva studovat?
Univerzita Karlova – Praha, Masarykova univerzita v Brně, Palackého univerzita v Olomouci
Přeji hodně štěstí!
Text: Terezka
Foto: SXC.hu
——
15.4.2008
fajny clanek. jsem rada ze tu pisete nazory primo studentu…diky:)
jj mě se taky líbí, chtěla bych studovat práva, tak mi příde vhod tento článek, ale teda zzatim nejsem ani na střední:D
co je přesně to Římské právo??
Římské právo- základ všeho, vlastně je to něco jako anatomie pro mediky. Učíš se tam, jak vlastně vznikalo právo v římě, kde se dá říct vznikaly první právní normy a ted se nastávající právníci uči, jak se na trestné činny dívali římané… př: bohatý občan zemřel, měl několik otroků a řeší se, kdo má právo je propustit, pokud má vůbec někdo je propustit na svobodu… a podobné…
Holka, která jde na práva, se řítí do problémů.
Kdo si ji bude ochoten vzít? Jedině další právník. Všichni ostatní kluci se jí budou bát: když manželství nevyšlo, oškubala by ho dohola, vždyť to jako právnice musí umět! Ale proč by si právníci brali právničky? Jim se přece hodí dívka jiné profese, aby se doma nebavili o práci a o právech…
Holky, co jdou na práva, dělají velkou chybu!
Když jsou chytré, ať jdou na medicínu. Když nejsou dost chytré, ať jdou radši na učitelku (budou mít prázdniny použitelné pro péči o své vlastní děti).
Právnička jako životní partnerka NENÍ atraktivní.
Z koho máme obavy, toho nemůžeme milovat!
ale to je pouze tvůj nároz, určitě jsou i tací, kterým by to nevadilo….a kolik lidí uvažuje když má svatbu že se bude zas rozvádět?
pro anonymku: myslím, že klukům záleží víc na tom, jaká je… ne čím se živí!
oni nad něčím takovým nepřemýšlí (jen skrblíci) – láska je přece slepá, ne?
Já jsem pro ženskou emancipaci. Dnes se žádný chlap neohlíží na to, jestli jeho nastávající bude jen hloupá husička trčící od rána do večera u plotny, aby mu denně připravovala jeho milovanou svíčkovou (nebo vy takové snad jednou chcete být??).
V dnešní době internetu a různých možností se dá skloubit i kariéra a výchova dětí. I když je pravda, že nějaký “primitivní” klučina, který s odřenýma ušima “dostudoval” obor zedník, si asi těžko bude hledat ženu s dvěma vysokoškolskými diplomy. Většinou si rovný rovného hledá, i když to samozřejmě není pravidlem a nejdůležitější je láska.
Dnešní dívky by se rozhodně neměly spoléhat na to, že se jednou dobře provdají. Pokud máte sen, jděte si za ním, jinak vám utečou příležitosti a najednou i celý život, který jste neprožily tak, jak jste si představovaly – a to jen kvůli obavě, že by si vás pak nikdo nevzal. Kdyby to slečna M… prohlásila před 50ti lety, měla by dost možná pravdu, ale dnes už to zní navýsost komicky, nemyslíte? :o)
osobně si myslím, že nejde o slečnu, ale mladého pána…který tímto způsobem sděluje, že on sám by se právničky bál (pravděpodobně oprávněně, co by si s ním asi tak povídala)
Jsem taky pro emancipaci žen, nelíbí se mi, že jsme stále nedostatečně ohodnocovány, za stejnou práci dostáváme méně peněz, ale… mou prioritou je rodina.. rozhodně nechci rodit v 35, budovat kariéru, hrabat si peníze, jezdit, hýřit, mejdanit do nekonečna… bohužel, dnešní trendy velí jinak a děti ve 40 nejsou nic neobvyklého… takže emancipace ano, ale nezapomínejme na smysl života ;)
>> Kača M.: jj, práva, kočky a Star Wars, to zřejmě nejde dohromady :-D
Terezka: ale pro každého je smysl života něco jiného..pro někoho kopa dětí, pro někoho tučné konto a pro někoho zase dva diplomy z prestižních škol. Já děti nechci vůbec – ne kvůli kariéře, i když ta bude taky, ale spíš proto, že na ně nemám trpělivost a celkově je moc nemusím…
jn, ale co máš z peněz, když je nemáš s kým sdílet? co z kariéry, kterou nikdo neocení? nemyslela jsem smyslem zivota jen deti, ale proste nezapominat, ze jsou dulezitejsi veci, nez vydelavat statisice… zijeme jen jednou, tak si to uzijme.. a uzivani bez pratel je na houby…
teda…ty mluvíš jak moje mamka…:-D bez urážky. Problém je v tom, že v ní mám vzor té kariéry :D
možná proto, že ten, kdo zažije, že lidi umí zradit, že umí být hnusní a podkopávat, si pak více váží přátel a štěstí… nechci nikoho moralizovat ani mu vyvracet názory… jen říkám, že bez přátel a lidí, co máme radi, by to tady nestalo za nic… i kdybych byla MUDr., JUDr., Bc. a Mgr. dohromady…
s tím souhlasím
Právník bych asi fakt nechtěla být
Ahoj omlouváms e že to píšu sem ale nefunguje mi poradna…potřebovala bych se na něco zeptat ale nikde sem tady nenašla e-mail mohli by ste mi ho sem prosím napsat?:) fakt bych potřebovala poradit:)
Super článek!
tak práva bych nestudovala. myslím že bych do hlavy nenacpala všechny ty zákony apod…