Proč k nám chodí Mikuláš

Za pár dnů tu máme pátý prosinec a s ním i kouzelný večer Mikuláše, čerta a anděla. Na jeho pravou existenci už sice nevěříš, ale přesto je krásné si tenhle večer užít. Návrat do dětství je vždy zábava.

Stará a krásná tradice, kterou stojí zato udržovat.

Mikuláš byl katolický biskup, který opravdu kdysi žil. Zemřel přesně 6. prosince někdy kolem roku 345 nebo 352. Za svůj život se stal nejen velmi váženým knězem a biskupem, ale také ho měli lidé v paměti jako nejštědřejšího člověka široko daleko. Mikuláš žil a kázal v Myře v Lykii (dnešní Turecko). Biskupem se stal kolem roku 300, a když vezmeš v úvahu, že se narodil v roce 280 nebo 286, byl opravdu velmi mladým biskupem. Dedukuje se, že právě z jeho postavy vznikl i americký Santa Claus. Jeho neskonalá štědrost se promítla i do dnešní podoby oslav svatého Mikuláše. Dalším jeho atributem je spravedlnost. Za svého života Mikuláš pomáhal nespravedlivě odsouzeným lidem, bránil víru před pohany a zastával se chudých. Proto má i dnes „moc“ vidět a spravedlivě posoudit dětské prohřešky.

Zajímavost: Svatý Mikuláš je u pravoslavných nejdůležitějším a nejuctívanějším svatým hned po Panence Marii. Je tedy druhým nejsvatějším.

Traduje se příběh o Mikuláši, který potvrzuje jeho štědrost. Verzí příběhu je několik, ale ta nejkratší a nejstručnější hovoří takto: Kdysi měl šlechtic tři dcery. Zchudl a bál se, že ho zavřou do vězení. Dcery by pak skončily v nevěstinci – dobrovolně nebo násilím. Mikuláš však rodinu zachránil, protože dal každé z dcer měšec zlata. Zbylo na zaplacení dluhů i na věno. Nikdo už neví, jak přesně se to stalo, ale důležité je, že příběh potvrzuje Mikulášův charakter, a kvůli tomu se svatý Mikuláš zpodobňuje se třemi zlatými koulemi na knize.

Aby byl svět v rovnováze, chodí s Mikulášem vždy anděl a čert. Dodávají mu tak na vážnosti a důležitosti, aby děti zpytovaly svoje svědomí. Kromě připomínání hříchů tradičně nosí dětem dárky. Nikdy však nešlo o hodnotné dary. Od pradávna se dávalo jen ovoce, bonbony nebo maličkosti pro štěstí. Mikuláš nemá nahrazovat Ježíška.

Proč chodit na Mikuláše

I když už na něj nevěříš a čertů se nebojíš, byla by škoda nedodržovat tak hezkou tradici. Převléct se jednou ročně za čerta nebo anděla je nejen zábava, ale taky to může vypadat docela sexy. A abychom to vzali ze všech úhlů pohledu, je to i dobrá brigáda. Můžeš se domluvit s kamarády, udělat letáky a obejít město nebo část. Rodiče chtějí svým dětem dopřát tuhle tradici každý rok a jsou ochotni za kvalitní vystoupení zaplatit. Takže to můžeš pojmout jako placené divadelní představení, které bude bavit tebe i děti.

A pokud nejsi typ na veřejná vystoupení, doma se převleč za stylovou sexy čertici, která udělá pro změnu radost tvému příteli. Jednoduše: neslavit večer svatého Mikuláše by byla obrovská škoda!

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Comments are closed