Prozkoumej záhady podmořského světa

Letem světem: Máš ráda moře, láká tě potápění a chtěla bys jednou spatřit mořskou pannu? Nechej se společně se Slečnou unášet krásami a záhadami mořského dna.

Jak se dostat pod hladinu? Máš tři možnosti:
snorkeling čili sportovní šnorchlování,
freediving neboli potápění na pouhý nádech,
scuba diving, což je potápění s přístrojem.

potapeci

Před tím, než se vydáš na moře za poznáním, bys měla mít v malíku základní bezpečnostní pokyny a ovládat potápěčskou terminologii. ABC označujeme ploutve, masku i šnorchl. DIR-DIR (Doing It Right) je potápěčský systém, který ti při potápění přinese více zábavy a snižuje námahu a riziko. A neodpustím si ještě jeden pojem – finimetr – manometr, jenž ukazuje tlak v láhvi.

Teď už jsi připravená zkoumat mořské dno. Určitě narazíš na hvězdice, ježovky, hadice či mořské ježky. Zajímavostí u těchto ostnatých živočichů je, že jejich ostny jsou tak ostré a pevné, že pokud by si z nich žralok udělal svačinu, dokázaly by se mu dostat z těla ven.

Ráj potápěčů

Maledivy

Maledivy jsou jedním z nejoblíbenějších míst všech potápěčů. Na tamních plážích se nacházejí překrásné korálové útesy, v moři plave plno pestrých ryb, želv i chobotnic. Narazit tam můžeš i na žraloky či delfíny.

Austrálie – Velký bariérový útes

K našim protinožcům se můžeš vydat objevovat největší útes na světě, který měří více jako dva tisíce kilometrů. Velký bariérový útes je viditelný dokonce z Měsíce a od roku 1981 je pod ochrannou rukou UNESCO. Nespočetné množství rozmanitých útesů, korálů, ryb, delfínů, velryb, hvězdic i rejnoků zaručí nezapomenutelný podmořský zážitek.

Jižní Afrika – Durban

Pokud ráda pozoruješ žraloky, jihoafrická oblast je jimi proslulá. Spatřit zde můžeš žraloka zambezi bull shark, což je jeden z nejnebezpečnějších žraloků vůbec, kladivouny, žraloka tygřího i písečného.

Ovšem za ráj potápěčů je označována Sodwana Bay. Najdeš zde hnízda želv, které sem každý rok kladou vejce.

A kdo ví, co vše při takovém pozorování mořského světa zažiješ. Třeba skutečně spatříš i mořskou pannu…

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.