Ratan a bambus dodají interiérům šmrnc

Možná si právě zařizuješ svůj první podnájem nebo jste se doma rozhodli inovovat stávající teritorium, a tak hledáš inspiraci pro pěkný a zároveň funkční interiér. Co takhle využít třeba ratan nebo bambus?

Ratanový nábytek nepatří jen do zahrady

Tyto přírodní materiály jsou synonymem především pro zahradní nábytek, ale skutečnost má mnohem větší přesah. Nábytek z ratanu nebo bambusu zdaleka nekrášlí jen zahrady, terasy, atria a zimní zahrady, ale běžně se využívá i do obytných místností.

Ratan přináší harmonii

Důvodů, proč by třeba ratan mohl být jedním z kandidátů při zařizování interiérů, je hned několik. Takže za prvé – je velmi lehký a zároveň dostatečně pevný. To znamená, že s ním můžeš bez pomoci velmi snadno manipulovat a zároveň poskytne dost komfortu a pohodlí i pro stokilového kamaráda. Za druhé – ratanový nábytek často mívá velmi zdařilý a působivý design. Za třetí – vytváří dojem  vzdušnosti a harmonicky doplňuje prostor.

Co to vlastně ratan je?  Jde o  rychle dorůstající rostlinu, která se pěstuje v tropických pralesech, především pak v Indonésii a Malajsii. Surový ratan se zpracovává do podoby dlouhých tyčí a  ihned po zpracování je vysoušen ve speciálních sušičkách. Požadovaného tvaru pro samotnou výrobu nábytku se pak dosáhne za pomoci horké páry.

Bambus – ideální do moderních interiérů

Dalším exotickým přírodním materiálem je bambus. Tato travina vyniká pružností a velkou pevností a celkově se svými vlastnostmi velmi blíží klasickému dřevu. Už samotný vzhled bambusu (jakožto travina má duté stonky s „kolénky“) je originální a nahrává  k netradičnímu designovému pojetí. Nábytek z bambusu je specifický a hodí se do moderně zařízených prostor s důrazem na přírodní matriály nebo naopak jako kontrast k techničtějším doplňkům.

Věděla jsi, že…? Bambus roste obrovskou rychlostí –  v tropických lokalitách vyroste  až o 10 cm za den! Obnovuje se tak opravdu  takřka před očima! I proto je považován za vysoce ekologický materiál. A jeho pevnost je přímo legendární, vždyť se z něj vyrábějí i lešení při stavbách výškových budov.

Vzhledem k tomu, že existuje přes tisíc druhů bambusu, můžeme se na trhu setkat s velkým množstvím barevných variant bambusového nábytku – odstíny hnědé, béžové, zelené i šedé. Bambus lze samozřejmě i dobarvovat, takže křesílko z fialového bambusu není nesplnitelné, ale přece jen většina zákazníků sáhne raději po přírodní variantě.

Elegance a originalita v jednom

Pokud patříš k fanynkám přírodních materiálů v interiérech, tak se ti kromě mnoha druhů klasického dřeva nabízí i dvě varianty z dalekých krajů, které  ale díky svým pozitivním vlastnostem u nás už dokonale zdomácněly. Pamatuj tedy, že ratan a bambus nepatří jen na zahradu, ale velkou parádu udělají i v interiéru. Za rozumnou cenu dodají šmrnc, osobitost a podle tvého výběru buď dokoření prostor elegancí nebo extravagancí.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.