Orchideje patří k nejkrásnějším pokojovým květinám. Stačí si vybrat odolnější druhy a zjistíš, že péče o ně není nijak složitá.
Je libo trochu přírodopisu? Orchideje jsou jednoděložní rostliny, které patří do řádu chřestotvaré (Asparagales). Starší taxonomické systémy je řadí do řádu vstavačotvaré (Orchidales). Název pochází z řeckého slova orbis, jež v překladu znamená varle – dle tvaru podzemních hlíz. Tyto rostliny jsou ceněny díky svým krásným květům, které můžeš pěstovat v nejrůznějších druzích barev. Za nejznámějšího sběratele orchidejí je považován český cestovatel, zahradník a botanik Benedikt Roezl. Rod Roezliella a řada druhů nese jeho jméno.
Od “vědy” ale raději přejděme k praxi. Jaké orchideje jsou ideální do tvého hnízdečka a jak se o ně správně starat, aby ti kvetly pro radost?
Podle čeho vybírat orchidej?
Pro pěstování v domě či bytě se nejlépe hodí následující druhy: Phalaenopsis neboli můrovec, překrásně kvete a je jedním z nejodolnějších pěstovaných rodů, takže je vhodný pro všechny začínající pěstitele. Dalším vhodným druhem je Vanda, jež patří k nejaktivnějším orchidejím. Dobře snáší slunce. Vybrat si můžeš i některé zástupce z rodu Paphiopedila či Dendrobium. Tyto méně náročné orchideje potřebují teplotu kolem 20 stupňů, jež na noc příliš nepoklesne.
Orchideje patří k epifytickým druhům, které rostou v přírodě na větvích stromů a živiny s vlhkostí přijímají vzdušnými kořeny. Epifyticky je můžeš pěstovat i ty, ale musíš mít prostor na větve. Ty umístíš nejlépe do terária, kde je potřeba udržovat vyšší vzdušnou vlhkost. Mimo to bys je měla dvakrát denně rosit. Kůra kořene se postupně obalí mechem nebo rašelinou a rostlina se k teráriu sama doslova přilepí neviditelným silonem.
Důležité je vybrat správný substrát
Nenáročný Phalaenopsis i další druhy můžeš pěstovat přímo v květináčích, avšak měla bys dbát na vhodný substrát. Měl by být dobře propustný, vzdušný a přiměřeně kyselý. Ne všechny substráty, jež se prodávají jako speciální pro orchideje, rostlince opravdu sednou. Měly by obsahovat borku ideálně v kombinaci s polystyrenem. Borka se proplachuje plavenou křídou, aby nebyla tolik kyselá.
Substrát pro orchideje si můžeš vytvořit i sama. Jednoduše nalámeš a dobře promícháš na drobno borovou kůru, polystyren, dřevěné uhlí a kousky molitanu. A pozor, pakliže kořeny vyčnívají z květináče ven, vůbec to nevadí, protože světlo i vzduch jim svědčí. Kořeny je vhodné každý den na dvacet minut ponořit do vody, nebo alespoň několikrát denně rosit.
Zalévání a správná výživa orchidejí
Orchideje nesmíš přelévat, protože kořeny nesnesou trvale vlhkou zeminu. Poté dochází k nedostatku kyslíku, uhnívání kořenů a odumírání celé rostliny. Nebo to může zavinit houbové choroby. Pro orchideje je nejlepší dešťová voda. Tvrdá voda orchidejím naopak škodí, neboť dochází k hromadění solí. Rostlince proto čas od času dopřej čistící kúru – celý květináč ponoř na dvacet minut do nádoby s měkkou vodou. Takto opakuj jedenkrát až dvakrát do týdne, v létě častěji. Jen si dej pozor, aby se při zalévání voda nedostala do středu listové růžice.
Základem pro správné pěstování je také dostatek světla. Orchidejím však nesvědčí přímé sluneční paprsky, které jim doslova spalují listy. Vhodné je pro ně východní či západní okno. Neméně důležité je i doplňování živin. Co čtrnáct dnů od jara do podzimu rostlinu přihnojuj speciálním hnojivem pro orchideje nebo univerzálním hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, nesmí ovšem obsahovat vápník. Trocha hnojiva stačí přidat do rozprašovače na květiny.
Tip: Stejně krásně jako orchideje kvetou i africké fialky. Do interiéru se zejména v zimě skvěle hodí vánoční hvězda. A přečti si také, čím dalším kromě rostlin oživit svůj pokojíček.
Pokud pěstuješ různé druhy orchidejí, můžeš se těšit na překrásné květy celoročně, neboť různé druhy kvetou v různých obdobích. Phalaenopsis má schopnost na jednom květním stvolu vykvétat opakovaně. Odkvetlý stonek nemusíš seříznout celý, ale nejníže v jeho spodní třetině. Pod místem řezu vyraší nový a kvetení se opakuje.
Přesazování orchidejí není jen pro inženýry
Přesazovat orchideje se doporučuje pouze tehdy, pokud je to skutečně třeba. V našich podmínkách je to vhodné u většiny orchidejí v polovině zimy a brzy z jara. Po odkvětu přesazuj rody Cattleya, Cymbidium, Oncidium, Paphiopedilum či Odontoglossum. Koncem jara se zaměř na rody Phalaenopsis a Zygopetalum Lycaste. Jednoduché přesazování, kdy nenarušíš kořeny, můžeš provádět během celého roku. Pokud budeš rozebírat kořeny a čistit je či je připravovat na množení, je nejlepší období jaro, případně léto, aby rostliny pořádně zakořenily ještě do zimy.
Jak na to? Rostlinu vyjmeš, očistíš jí kořeny, zbavíš ji odumřelých částí, avšak staré kořeny neodstraňuj nikdy všechny, jen ty poškozené. Rostlinu bys tak zeslabila, neboť kořeny přijímají nejvíce živin. Pakliže je rostlina napadena škůdci, omyješ ji mýdlovým roztokem a použiješ vhodný insekticid. Na dno nádoby dej polystyren, část substrátu, poté vlož rostlinu a můžeš přidat rašeliník či molitanovou drť. Dosyp zbytkem substrátu, u Phalaenopsis nevadí, když budou kořeny vyčnívat. Substrát mírně navlhči a dva až čtyři týdny jej zalévej velmi málo, aby nedošlo k rozmnožení parazitických hub, protože v této době dochází k regeneraci kořenů.
Jakou rostlinku máš ve svém pokojíčku ty?
Nádherné květiny :) máme doma 4 :) a určitě plánuji koupit další :) vypadají nádherně :)